Jak dbać o włosy zimą?

Suche, puszące się albo całkowicie przetłuszczone - nasze włosy zdecydowanie nie lubią gry w ciepło-zimno, jaką fundujemy im w zimowych miesiącach, dlatego elektryzują się, puszą i przetłuszczają. Jak temu zapobiec? Podpowiadamy, jak dbać o włosy zimą, by raz na zawsze zapomnieć o hashtagu #badhairday!

Jak dbać o włosy zimą?

Pielęgnacja włosów zimą - dlaczego powinniśmy zadbać o włosy w szczególny sposób?

Mróz, suche, ogrzewane powietrze, marznące opady deszczu i śniegu osadzające się na kosmykach i oczywiście… czapki i szaliki - powodów problemów z włosami zimą jest tak dużo, że trudno rozprawić się z nimi przy pomocy jednego zwykłego szamponu. W zimowych miesiącach cierpi przede wszystkim skóra głowy, która przez zmiany temperatur nie wytwarza odpowiedniej ilości łoju. Zaburzona gospodarka gruczołów łojowych powoduje z kolei przetłuszczanie się lub wysuszanie włosów

Dziewczyna o długich włosach w czapce zimowej

Na kiepski stan kosmyków zdecydowanie wpływa też zubożała dieta, w której zimą brakuje ważnych składników odżywczych i witamin, dostarczanych latem w naturalny sposób w postaci świeżych owoców i warzyw. 

A co z elektryzowaniem się włosów? Trudno go uniknąć, gdy osłabione kosmyki są nieustannie narażone na pocieranie sztucznymi dzianinami z czapek, szalików i swetrów. Jeśli więc Twoje włosy “stają dęba” za każdym razem, gdy się ubierasz, uspokajamy: to normalne, ale przy pomocy kilku prostych trików możesz poradzić sobie z każdym z powyższych problemów! Gwarantujemy: minimum wysiłku przy pielęgnacji odpłaci się doskonałą kondycją włosów nie tylko zimą, ale też w kolejnych miesiącach.

Zatem: jak dbać o włosy zimą? Odpowiadamy!

Jak dbać o włosy w zimie - kilka podstawowych wskazówek

Wiesz już, dlaczego włosy zimą puszą się, przetłuszczają i elektryzują, a znajomość przyczyn to podstawa do walki z wrogiem. Ale jakie codzienne nawyki pozwolą poprawić stan kosmyków?

1. Jedz zdrowo i bierz suplementy

Zimą trudniej o świeże owoce i warzywa, a długie wieczory sprzyjają podjadaniu niezdrowych przekąsek. Zła wiadomość: wszystko to wpływa nie tylko na włosy, ale też na skórę, paznokcie czy nasze ogólne samopoczucie. Na szczęście mamy na to radę! Do zimowej diety możesz włączyć mrożone warzywa i owoce, które w procesie mrożenia nie tracą wartości odżywczych. Po drugie: zamiast chipsów chrup orzechy czy pestki dyni z ogromną zawartością korzystnie wpływającego na włosy zimą cynku. Po trzecie: wspomóż się naturalnym suplementem z dużą dawką skrzypu polnego i witaminy A+E. Dbanie o włosy zimą warto zacząć od środka!

2. Czapka i szalik? Zaprzyjaźnij się z wełną!

Zmora większości z nas to włosy przetłuszczające się i elektryzujące pod czapką, ale gdy temperatury za oknem spadają poniżej 5 stopni, naprawdę nie warto rezygnować z ciepłych zimowych akcesoriów. Tym bardziej, że są niesamowicie stylowe! Zatem: co zrobić, żeby włosy się nie puszyły? Wystarczy zainwestować w komplet czapka + szalik z naturalnych włókien, np. wełny, alpaki, angory czy kaszmiru. To dość spory wydatek, ale takie akcesoria pozwolą skórze głowy oddychać i będą inwestycją na lata.

3. Nawilżaj bez przetłuszczania

W zimowych miesiącach kosmyki często tracą blask i sprężystość, przez co wyglądają mało atrakcyjnie, dlatego w Twojej kosmetyczce powinno znaleźć się co najmniej kilka niezbędnych kosmetyków nawilżających, ale nie obciążających włosów. Najlepiej sprawdzą się tu szampony i odżywki, które zatrzymują wodę w pasmach, regulują pracę gruczołów łojowych, wzmacniają cebulki i nie podrażniają skóry głowy. Jakich składników szukać na etykietach?

-pokrzywa, szałwia, mięta - zapobiegną przetłuszczaniu się skóry głowy pod czapką, 

-naturalne olejki, np. arganowy - odżywią włosy przesuszone częstymi zmianami temperatur w zimie, 

-cynk, siarka - rozprawią się z łupieżem, który często pojawia się na włosach właśnie zimą.

Sprawdź najlepsze kosmetyki do włosów w Domodi!

Co zrobić, żeby włosy się nie puszyły?

Dziewczyna o długich włosach w białej bluzie

Odpowiednio dobrane kosmetyki to zdecydowanie jeden z najważniejszych punktów na liście sposobów na pielęgnację włosów zimą, ale nawet te najdroższe mogą okazać się niewystarczające, jeśli nie zmienimy kilku ważnych nawyków! Zastanawiasz się, co zrobić, żeby włosy się nie puszyły? Wbrew pozorom rezygnacja z czapki czy suszenia czupryny będzie fatalnym pomysłem. Sprawdzi się z kolei płukanie głowy letnią, a nie gorącą wodą czy suszenie kosmyków letnim strumieniem powietrza z jonizacją. Aby zapobiec puszeniu się włosów zimą, warto zmienić też kosmetyki do stylizacji! Zamiast tych o maksymalnym utrwaleniu, wybierz lżejsze, delikatniejsze dla mocno już obciążonych pasem i używaj ich raczej sporadycznie. Dobrym krokiem może okazać się również wizyta u fryzjera. Jeśli Twoje włosy zimą mocno się puszą, prawdopodobnie pomoże im solidna regeneracja dobrana przez specjalistę. Na zabieg umów się do zaufanego salonu z dobrymi opiniami i przy okazji podetnij końcówki! Niewielkie cięcie często zbawiennie wpływa na kondycję włosów zimą.

Elektryzujące się włosy - jak sobie z nimi radzić?

Ciepłe dzianiny, mięsiste swetry, stylowe czapki i szaliki to nasze zimowe niezbędniki, dzięki którym łatwiej przetrwać najzimniejsze miesiące w roku. Niestety, chociaż większość z nas w grubym swetrze czuje się otulona i bezpieczna, kontakt z dzianinami zdecydowanie nie służy naszym włosom. Znasz to uczucie, gdy elektryzujące się pasma podnoszą się po nałożeniu swetra i szalika, a następnie są wszędzie, kleją się do pomadki na ustach i powodują duży dyskomfort? My również!

Suszarka do włosów, szczotki, lusterko

Dlatego zebrałyśmy najlepsze sposoby na to, jak zapobiec elektryzowaniu się włosów:

-suszarka z jonizacją - zapobiega powstawaniu ujemnie naładowanych jonów odpowiedzialnych za elektryzowanie się pasem, 

-szczotka z naturalnego włosia - działa na tej samej zasadzie, 

-maska do włosów stosowana raz w tygodniu - odżywi włosy, jednocześnie zapobiegając ich elektryzowaniu się, 

-regularne stosowanie odżywki nawilżającej do włosów - im lepsza kondycja czupryny zimą, tym mniejsza szansa na elektryzowanie się, 

-wygodne fryzury pod czapkę - niekoniecznie z rozpuszczonych włosów!

Włosy a noszenie czapki, fryzury pod czapkę

No właśnie, układanie fryzur to kolejny dylemat każdej z nas, gdy za oknem robi się naprawdę zimno. Nawet najlepiej ułożone loki nie będą wyglądać perfekcyjnie po zdjęciu czapki. A jeśli masz długie włosy, pielęgnacja zimą ma ogromne znaczenie, ale nie zapobiegnie kiepskiemu układaniu się pasem pod czapką. Zatem: jak poradzić sobie z problemem przyklapniętych, nieukładających się włosów zimą? 

Dziewczyna o różowych włosach

Po pierwsze: susz włosy z głową w dół, kierując na nie letni strumień powietrza i podnosząc je przy pomocy dużej, okrągłej szczotki. Dzięki temu dodasz czuprynie objętości. 

Po drugie: noś przy sobie miniaturkę suchego szamponu, którego możesz użyć po zdjęciu czapki dla odświeżenia fryzury. Wystarczy przeczesać włosy u nasady palcami, by zyskać objętość, świeżość i doskonały wygląd. 

Po trzecie: wybieraj luźniejsze czapki, które nie odciskają się na włosach. 

I po czwarte: szukaj oryginalnych pomysłów na fryzury pod czapkę! Przy długich włosach świetnie sprawdzą się warkocze, np. francuskie czy holenderskie. Przy półdługich możesz pomyśleć o spięciu połowy włosów. A jeśli chodzi o najlepsze antidotum na przyklapniętą czuprynę, to polecamy gładkie uczesania, które królują na wybiegach! 

Jak widzisz, nie ma jednej, słusznej odpowiedzi na pytanie: jak dbać o włosy zimą, ale dzięki naszym poradom rozprawisz się z każdym problemem. Piękne, zdrowe kosmyki w trakcie najzimniejszych miesięcy w roku? To możliwe!

Lata 50. - moda damska i męska. Poznaj styl i historię tej dekady oraz współczesne inspiracje Lata 50. - moda damska i męska. Poznaj styl i historię tej dekady oraz współczesne inspiracje Muesli dla skóry - 5 składników, dzięki którym pokochasz wegańską pielęgnację! Muesli dla skóry - 5 składników, dzięki którym pokochasz wegańską pielęgnację!