Jak dobrać rozmiar stanika? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego biustonosza!

Istotnym kryterium wyboru stanika jest jego rozmiar. Wpływa on na prawidłową postawę, odciąża kręgosłup i daje poczucie komfortu. Ponadto, realnie wpływa na pewność siebie, którą daje wygodna, dobrze dopasowana bielizna. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, wybierając rozmiar stanika.

Jak dobrać rozmiar stanika? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego biustonosza!

Rozmiar stanika a tabele rozmiarów - jak dopasować swój rozmiar do podanych wymiarów?

Rozmiar stanika określają liczby i litery. Liczba wskazuje na obwód pod biustem, a litera oznacza wielkość miseczki. Przykładowo, rozmiar 75F oznacza, że obwód klatki piersiowej pod biustem wynosi 75 cm, a F oznacza wielkość miseczki. Tym samym łatwo domyślić się, że wybierając biustonosz potrzebne są dwie miary. Przy tym bardzo ważny jest obwód stanika, ponieważ stanowi on podstawę dla piersi, utrzymuje ich ciężar, więc powinien być możliwie jak najlepiej dopasowany.

Jak sprawdzić swój rozmiar stanika? Będziesz potrzebować miarki krawieckiej. Stań prosto, oddychaj swobodnie. Owiń miarkę wokół ciała dość ciasno, ale nie za mocno. Biustonosze muszą przylegać do skóry, żeby stanowiły oparcie, ale nie mogą utrudniać oddechu i wbijać się w ciało. Postaraj się, by miarka była z przodu i na plecach na tej samej wysokości. Wtedy możesz odczytać wynik.

Pamiętaj jednak, że rozmiary biustonoszy występują w odstępach co 5 cm, więc musisz zaokrąglić obwód swojej klatki piersiowej. Jeśli rozmiar wynosi 76-77 cm, zaokrąglij go do 75 cm. Natomiast wynik 78-79 cm zaokrąglij do 80 cm. Dzięki temu łatwiej dopasujesz swoje wymiary do tabeli rozmiarów staników. 

Dobieranie rozmiaru miseczki. Jak zmierzyć wielkość swojego biustu?

Wielkość miseczki to różnica między obwodem klatki piersiowej mierzonej z biustem oraz obwodem klatki piersiowej mierzonej bez biustu. Tę różnicę również zmierzysz za pomocą miarki krawieckiej. Tym razem umieść miarkę w najszerszym miejscu na klatce piersiowej. Tak jak wcześniej, stój prosto, oddychaj swobodnie, przyłóż miarkę ściśle, ale nie dociskaj, by nie odkształcić piersi. Postaraj się umiejscowić miarkę na plecach na tej samej wysokości jak z przodu. Możesz w tym momencie odczytać miarę. Od uzyskanej miary odejmij obwód klatki piersiowej pod biustem. Wynik, czyli różnica, będzie wskazywał na wielkość piersi, a następnie umożliwi dopasowanie miseczki. 

W tabelach rozmiarów staników różnica między miseczkami wynosi 2 cm. Rozmiar A mierzy 12 cm, B - 14 cm, C - 16 cm, D - 18 cm, itd. Na podanym wcześniej przykładzie, rozmiarze 75F, miseczka F ma 22 cm. Jednak rozmiary biustu nie są standardowe, więc gdy twoje piersi mieszczą się pomiędzy rozmiarami, decyduj się na mniejszą, czyli gdy miseczka mierzy 13 cm, wybieraj rozmiar A. W ten sam sposób wybierasz stanik sportowy, choć najczęściej pozbawiony jest fiszbin i łatwiej dopasowuje się do kształtu piersi.

Jak dobrać rozmiar stanika

Rozmiar siostrzany biustonoszy - o co chodzi? Do czego jest potrzebny?

Kolejną ważną rzeczą jest mierzenie biustonoszy o dwóch różnych obwodach i dopasowanie odpowiedniego rozmiaru miseczki. Miseczka o rozmiarze F przy obwodzie 75 cm, będzie odpowiadała rozmiarowi E przy staniku o obwodzie 80 cm. Dlatego, gdy decydujesz się na większy rozmiar, bo potrzebujesz więcej luzu, to wybieraj miseczkę o rozmiar mniejszą.

Dla łatwiejszego zrozumienia: gdy mierzysz rozmiar 75F, nie czujesz się komfortowo i sięgasz po większy rozmiar, to musisz wziąć 80E. Miseczka E będzie tej samej wielkości jak miseczka F przy 75 cm. Tak samo w drugą stronę, jeśli chcesz wziąć rozmiar mniejszy niż 75F, wybieraj rozmiar 70G.

Schematycznie można przedstawić to tak: 70G - 75F - 80E. Rozmiary te przedstawiają 3 różne obwody, ale tę samą objętość miseczki. Analogicznie będzie z każdym innym rozmiarem.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące swoich pomiarów i dopasowania ich do tabeli, wykorzystaj kalkulator rozmiarów biustonoszy. Jest to narzędzie dostępne online. Wystarczy wpisać swoje pomiary, a kalkulator automatycznie podaje rekomendowane rodzaje staników oraz rozmiary.

Co jest jeszcze istotne przy wyborze stanika?

Dobieranie >>biustonosza z fiszbinami<< zgodnego z wymiarami to nie wszystko. Jest wiele czynników, które wpływają na komfort noszenia. Dobrze dobrany biustonosz sprawia, że miseczki dopasowują się do kształtu biustu, kontynuują jego kształt. Nie mogą wbijać się w skórę ani odstawać. Podobnie obwód - przylega, ale nie uciska. Ponadto są jeszcze inne elementy biustonosza wpływające na wygodę i dopasowanie. Na co musisz zwracać uwagę?

Ramiączka - powinny być regulowane i łatwo się dopasowywać. Za długie będą spadać z ramion i nie utrzymają biustu. Za krótkie będą wpijać się nieprzyjemnie w skórę a także podciągać cały biustonosz i piersi.

Fiszbiny - powinny układać się tak, by otaczały piersi i znajdowały się tuż pod piersiami. Nie mogą odstawać ani znajdować się niżej. Nie powinny wbijać w piersi. Linia fiszbin powinna kierować się w stronę pach.

Biustonosze

Mostek - czyli wąski paseczek łączący miseczki. Nie powinien odstawać, tylko przylegać do ciała. Jeśli nie przylega, to znaczy, że warto dobrać większe miseczki i bardziej przylegający obwód.

Sprawdzając powyższe kryteria, musisz wiedzieć, jak prawidłowo mierzyć biustonosz. Załóż biustonosz, a następnie pochyl się lekko do przodu, by piersi wypełniły miseczki. Wyprostuj się i jedną dłonią przytrzymaj fiszbinę, a drugą wygarnij pierś spod pachy. Biustonosze posiadają regulowane, trzystopniowe zapięcie. Przy mierzeniu zapnij się na najszerszą. Po praniu stanik rozciągnie się  i wtedy będziesz zapinać go na najwęższą haftkę.

Obejrzyj się w lustrze. Zobacz, jak miseczki kształtują kształt piersi, czy ładnie je zbiera, czy nie ma za dużo luzu bądź ścisku. Piersi nie powinny wtedy rozchodzić się na boki ani wypływać z miseczek.  Zwróć uwagę, czy biustonosz w obwodzie nie jest ciasny lub luźny. Podnieś ręce i zobacz, czy nie unosi się do góry. Jednocześnie nie powinnaś mieć uczucia ścisku. Przyjrzyj się, jak przylega mostek, jak układają się fiszbiny i czy regulacja ramiączek pozwala na komfortowe dopasowanie.

Czy model stanika ma znaczenie przy dobieraniu rozmiaru?

Fason biustonosza może mieć wpływ na dobór rozmiaru, szczególnie miseczki, ponieważ różnią się budową. Poniżej znajdziesz biustonosze sklasyfikowane według kształtu miseczek, przy których powinnaś rozważyć zmianę rozmiaru.

Stanik full-cup (pełny) - biustonosz zabudowany, dobrze podtrzymuje i kryje całe piersi. Sprawdzi się u posiadaczek dużego biustu. Jednak ze względu na tak duże krycie, możliwe, że będziesz potrzebować mniejszej miseczki, by nie wystawała np. przy szerokim dekolcie. 

Stanik plunge -  mostek w tym biustonoszu jest obniżony, a miseczki mocno wycięte, dzięki czemu dobrze zbierają piersi i nadają im ładny kształt. Można nosić go do dużych dekoltów. Sprawdza u szeroko rozstawionych piersi. Mogą niestety lekko spłaszczać biust, więc tu może okazać się konieczny większy rozmiar.

Stanik balcony, balconette - tzw. balkonetka lub >>bardotka<<, to stanik średniozabudowany, górny brzeg miseczek jest w poziomie. Nie zasłania piersi w pełni, jedynie w ok. 1/3 wielkości. Przy zbyt małej miseczce piersi mogą wystawać i tworzyć nieestetyczne wybrzuszenia. Rozważ wtedy wybór większej miseczki.

Stanik half-cup (niskozabudowany) - stanik posiada niskie miseczki, mocno eksponujące biust. Nosi się go do dużych dekoltów lub przy małych piersiach. Miseczki mogą niekiedy okazać się za niskie, wystawać poza krawędź, odsłaniać nawet fragment brodawki sutkowej. Wtedy potrzebne będą większe miseczki.

Stanik push-up - posiada specjalne wypełnienie, które wypycha piersi do góry i sprawia, że wydają się pełniejsze. Mogą jednak wystawać ponad krawędzią miseczek, więc rozważ większy rozmiar.

W przypadku asymetrycznych piersi dobieraj staniki z wymiennymi wkładkami, które pozwalają dostosowywać objętość miseczki do dwóch różnych piersi. Mierz wtedy staniki z wypełnieniem i dopasowuj wielkość do mniejszej piersi. W razie potrzeb wyjmij wypełnienie z miseczki okalającej większą pierś. 

Jak rozpoznać, czy stanik jest odpowiednio dobrany?

Na pierwszy rzut oka stanik może leżeć dobrze, ale po kilku godzinach noszenia da o sobie znać. Wynika to najczęściej z niewłaściwego doboru rozmiaru. Jak rozpoznać, czy stanik dobrze leży? 

Częstym błędem jest dobieranie za ciasnego biustonosza, który opina plecy, tworząc fałdki widoczne pod bluzką. Tak samo miseczki - gdy są za małe, biust zaczyna wystawać po bokach albo nad miseczkami, tworząc wybrzuszenia. Wtedy sylwetka wygląda na zdeformowaną, a stanik staje się wyczuwalny przy każdym ruchu. Po całym dniu noszenia na skórze widoczne są odciśnięte na skórze ślady.

Dobrze dobrany stanik powinien utrzymywać się w tym samym miejscu, w pozycji poziomej, na tej samej wysokości jak z przodu. Błędem jest, gdy tylna część stanika przesuwa się do góry, a przód schodzi w dół. Świadczy to o tym, że nie jest stabilny i będzie wymagał ciągłego poprawiania. Możliwe, że będzie potrzebny mniejszy stanik, a czasem wystarczy odpowiednio dopasować długość ramiączek.

Dobieranie rozmiaru stanika

Miseczki muszą idealnie przylegać do kształtu piersi, okalać je. Nie mogą wbijać się w nie fiszbiny, gdyż z czasem stanie się to bolesne. W miseczkach nie powinno być luzu, inaczej piersi nie będą miały oparcia. Po założeniu stanika i ułożeniu biustu nie powinny potrzebować poprawek. Tzn. gdy się pochylasz, przeciągasz, wstajesz, siadasz i wykonujesz inne podstawowe ruchy, biust powinien być cały czas w tym samym miejscu.

Częstym błędem jest celowe dobieranie mniejszej miseczki, by piersi wydawały się pełniejsze. Tymczasem wylewają się one ze stanika. Jeśli zależy ci na optycznym powiększeniu piersi, wybierz odpowiedni model, np. push-up lub niskozabudowany. Może okazać się, że sprawdzi się >>stanik uniwersalny<<, który posiada w składzie elastan, dzięki czemu łatwiej dopasowuje się do kształtu piersi oraz obwodu.

Zobacz modne staniki na Domodi i wybierz swój ulubiony model:

Jak nosić komin - luźno czy związany? Modne propozycje stylizacji z szalem kominowym Jak nosić komin - luźno czy związany? Modne propozycje stylizacji z szalem kominowym BACK TO SCHOOL z Risardi - zobacz ubrania, dla których chętniej wrócisz z urlopu! BACK TO SCHOOL z Risardi - zobacz ubrania, dla których chętniej wrócisz z urlopu!