Jak dobrać rozmiar ubrań, robiąc zakupy online? Tych trików mogłaś nie znać, a są bardzo pomocne

Kupowanie ubrań przez internet jest bardzo powszechne. Kluczowe jest przy tym dobranie odpowiedniego rozmiaru. Nie ma możliwości przymiarki przed dokonaniem zakupu, dlatego trzeba polegać na tabelach rozmiarów podanych przez producenta. Co, jednak jeśli Twój standardowy rozmiar nie pasuje i musisz zwrócić ubranie? Doradzamy, jak czytać tabele i mierzyć się, by bezbłędnie dobierać ubrania. 

Jak dobrać rozmiar ubrań, robiąc zakupy online? Tych trików mogłaś nie znać, a są bardzo pomocne
Oto najlepszy sposób na to, żeby wybrać online idealny rozmiar. Źródło: Adobe Stock

Jak kupować przez internet ubrania damskie, męskie i dziecięce? Podstawowe wskazówki

Gdyby wszystkie rozmiary były takie same, nie byłoby nigdy problemu z kupowaniem ubrań online. Tymczasem kwestia tego, jak dobrać odpowiedni rozmiar kupując przez internet, często jest powodem frustracji, gdyż damskie ubrania, które miały leżeć idealnie, są za ciasna, lub przeciwnie – wiszą na sylwetce. Różnice w rozmiarach danych sklepów można łatwo wyjaśnić. Istnieje takie zjawisko jak „vanity sizing", w Polsce znane jako „rozmiarówka próżności". Polega to zawyżaniu rozmiaru (np. nadanie rozmiaru 38, gdy powinno być 40), ponieważ klienci niechętnie kupują rozmiary od L w górę. Z tego powodu łatwo jest o wpadkę, kierując się swoim znanym, standardowym rozmiarem.

Rozmiary różnią się między sobą u różnych marek. W sklepach typowo młodzieżowych, np. House czy Cropp, rozmiary wydają się mniejsze. Natomiast u marek skierowanych do starszych odbiorców, rozmiary wyglądają na większe. Kraj pochodzenia brandu również wpływa na rozmiar. Firmy koreańskie i chińskie mają „małe rozmiary" przeznaczone dla niskich klientów, natomiast ubrania amerykańskie są większe.

Sprawdź też, jak dobrać rozmiar butów damskich, męskich i dziecięcych na zakupach online!

Jak kupować ubrania przez internet? Wyjaśniamy, jak zdejmować wymiary u kobiet, mężczyzn i dzieci

Mając na uwadze powyższe, zawsze trzeba sprawdzać tabelę rozmiarów, która składa się z sieci kolumn i wersów zawierających wymiary. Może się okazać wtedy, że należy zdecydować się na inny rozmiar, niż zazwyczaj. Do tego jednak potrzebne są wymiary sylwetki mierzone w centymetrach. Jak w takim razie zmierzyć się w prawidłowy sposób? Przede wszystkim potrzebne są inne pomiary u kobiet, mężczyzn i dzieci, co wynika z różnic anatomicznych. Niektóre rodzaje ubrań potrzebują dodatkowych miar, np. koszule damskie. Przyda się do tego celu miarka krawiecka. Dokładną rozpiskę przygotowaliśmy poniżej.

Zobacz też, jak dobrać rozmiar stanika!
Mierzenie taliii pod wybór rozmiaru ubrań

Zdejmowanie wymiarów u kobiet pod bluzki, spodnie, sukienki i bieliznę

Podczas mierzenia kobiecej sylwetki, należy zmierzyć:

– wzrost od czubka głowy do ziemi,

– rozmiar klatki piersiowej w najszerszym punkcie,

– szerokość talii w najwęższym miejscu,

– szerokość bioder w najszerszym miejscu,

– obwód uda w najszerszym punkcie,

– do spodni: długość nogawki od krocza do kostki,

– do spódnic: długość od talii do kolan,

– do bluzek: długość tułowia od szyi do talii,

– do bluzek: długość rękawa od barku do nadgarstka,

– do bluzek: szerokość ramion od barku do barku.

Zdejmowanie wymiarów u mężczyzn pod koszule i spodnie

Wymiary potrzebne do męskich ubrań, to:

– wzrost od czubka głowy do ziemi,

– rozmiar klatki piersiowej w najszerszym punkcie, nieco poniżej pach,

– szerokość pasa w najszerszym miejscu, tuż pod pępkiem,

– szerokość bioder w najszerszym miejscu (niektórzy panowie mają szerokie biodra),

– obwód uda w najszerszym punkcie,

– do spodni: długość nogawki od krocza do kostki,

– do spodni: długość nogawki od pasa do kostki,

– do koszul: długość torsu od środka między obojczykami do pasa,

– do koszul: obwód szyi do kołnierzyka,

– do koszul: szerokość ramion od barku do barku,

– do koszul: długość pleców od karku do pasa.

Zdejmowanie wymiarów u dzieci pod podstawowe ubrania

Wymiary potrzebne do ubrań dla dzieci nie wymagają tak kompleksowych pomiarów, jak u dorosłych, ponieważ dzieci rosną i nieustannie się zmieniają. Wobec tego wystarczy jedynie wzrost dziecka oraz wiek. Oba te parametry są zazwyczaj ze sobą łączone, ponieważ tabele rozmiarów dziecięcych uwzględniają tempo wzrostu dziecka wraz z wiekiem. Nie zawsze jest to współmierne, gdyż etapy rozwoju dzieci są indywidualne, dlatego w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę wzrost.

Jak czytać tabele rozmiarów damskich, męskich i dziecięcych? Różnice między rozmiarami

Kobieta robiąca zakupy internetowe w sklepie z ubraniami

Tabele rozmiarów odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej określają statystyczne wymiary klientów. Zawierają one kolumny z wymiarami ubrań określonych w centymetrach oraz odpowiadający im rozmiar. Same rozmiary występują w postaci liczb i cyfr. Ogólna rozmiarówka międzynarodowa obejmuje rozmiary XS, S, M, L itd., lub 34-42. Nieco inna jest rozmiarówka amerykańska, gdyż wyrażają ją cyfry od 0 do 22. W Polsce dostępna jest tabela rozmiarów międzynarodowa, czyli tzw. UE (ogólna europejska) określana cyframi 34-42 i więcej. 

Wyjątkiem są rozmiarówki francuskie i włoskie. We francuskiej tabeli rozmiary są o jeden stopień niższe, tj. 38 odpowiada rozmiarowi 40. Podobnie z włoską rozmiarówką, jednak różnica obejmuje dwa stopnie – włoskie 38, to europejskie 34. Można spotkać się również z rozmiarami niemieckimi (DE) z cyframi od 30 do 54. Dostępna jest również rozmiarówka Brytyjska (UK) z oznaczeniem od 4 do 28. W sklepach polskich i zagranicznych tabele zawierają od 1 do 3 typów rozmiarów, czyli mogą zawierać rozmiary UE, FR i UK lub inne. Dlaczego? Kilka rodzajów w jednej tabeli daje punkt odniesienia, np. osobom z UK kupującym w europejskiej marce. Jak natomiast wypada różnica między rozmiarami damskimi, męskimi i dziecięcymi?

Jak czytać tabele rozmiarów damskich?

Rozmiary przypisane kobietom nie są takie same jak u mężczyzn. Tabela rozmiarów damskich rozpoczyna się od rozmiaru 32/34 lub od XS. Niezależnie jednak od przyjętych wartości, najważniejszym wskaźnikiem są wymiary podane w centymetrach i to od nich należy zacząć poszukiwanie rozmiaru, a dopiero po tym znaleźć przypisany rozmiar (określony cyfrą lub literą). W ten sposób powinno się prawidłowo odczytywać rozmiary, nie na odwrót. Co jeśli tabela rozmiarów zawiera kilka rodzajów? Zależy to od tego, jaki rodzaj rozmiarówki przyjmuje producent. Często wystarczy je rozwinąć przy danym produkcie i wtedy widać, czy są to rozmiary XS-XL, 32-42, 0-28 itd. W przypadku rozmiarówki włoskiej, francuskiej i niemieckiej pojawia się wyraźna informacja. Literowe oznaczenia dotyczą często luźnych typów ubrań, np. dresów, t-shirtów damskich, a cyfrowe – modeli, które mają być dobrze skrojone, głównie sukienki i koszule damskie.

Tabela rozmiarów damskich

Męskie tabele rozmiarów – poprawne odczytywanie danych 

Tabela rozmiarów męskich zawiera te same rodzaje oznaczeń, czyli cyfrowe i literowe. U Panów również obowiązują rozmiary od XS do XL, ale nie mają one tych samych wartości, co damskie. Męskie rozmiary są większe. Można powiedzieć, że męska bluza w rozmiarze S odpowiada rozmiarowi bluzy damskiej w rozmiarze L. U panów też częściej przeważa rozmiarówka literowa, czyli XS-XL, natomiast oznaczenia cyfrowe dotyczą przede wszystkim koszul i garniturów. Zawsze jednak trzeba zweryfikować rozmiary w danym sklepie, czyli: sprawdzić, jakie oznaczenia mają dane ubrania, następnie rozwinąć tabelę ubrań, odnaleźć swoje wymiary w kolumnie z centymetrami i wybrać przypisany do nich rozmiar.

Męska tabela rozmiarów

Odczytywanie tabeli rozmiarów dziecięcych

Zupełnie inna jest tabela rozmiarów dziecięcych. Jest to przede wszystkim szacowany wzrost dziecka w stosunku do jego wieku, utworzony zgodnie z aktualną wiedzą na temat rozwoju najmłodszych. Oznaczona jest w centymetrach i według lat, prawie nie pojawiają się typowe oznaczenia literowe XS-XL lub cyfrowe. Jednak zasada dobierania rozmiaru jest taka sama, jak w przypadku tabel rozmiarów męskich i damskich, czyli najważniejszy jest wzrost w centymetrach, a dopiero potem wiek. Można spotkać się z tabelą rozmiarów dla niemowląt od miesiąca do 1 roku życia, następnie 1-5 lat i 5-13 lat.

Rozmiary niestandardowe, czyli petite, plus size, oversize lub materiał ubrania – na co zwracać uwagę?

Niekiedy rozmiary online różnią się między sobą w zależności fasonów ubrań. Uwzględniają one różne typy sylwetki, wzrost, kroje, a nawet materiał. Co warto o nich wiedzieć? Czy poszukujesz specjalnych, niestandardowych rozmiarów? Sprawdź, jakie są dostępne na rynku:

 Rozmiary petite – dział ten obejmuje rozmiary poniżej 160 cm wzrostu. Wielkość ubrań może być zbliżona do rozmiarów dziecięcych, jednak rozmiary petite projektowane są w taki sposób, by pasowały dorosłym osobom o niskim wzroście i uwzględniały kobiece kształty, czyli biust, talię, uda, biodra. Przy tym nogawki i rękawy spodni i bluzek są odpowiednio krótsze.

Zakupy w sklepie internetowym z odzieżą przez telefon

– Plus size – ubrania plus size rozpoczynają się od rozmiaru 44 w górę. Nie są to proporcjonalnie większe modele, które mogłyby mieć np. za długie rękawy czy za szerokie ramiona, tylko specjalnie skrojone są tak, by uwzględniały pełne biodra, biust lub szeroką talię. Dzięki temu ubrania nie przypominają worków, lecz świetnie układają się na krągłościach. 

– Rozmiary tall – ten rodzaj ubrań stworzono z myślą o osobach powyżej 176 cm. Wysokie osoby mogą liczyć na dobrze dopasowane, odpowiednio skrojone modele ubrań, które dodatkowo mają dłuższe rękawy, nogawki oraz talię i wcięcia zaznaczone na odpowiedniej wysokości. 

– Rozmiary oversize – są to ubrania celowo powiększone, przeskalowane, które mają sprawiać wrażenie obszernych, ale nie za dużych. Często ich rozmiarówka jest łamana, tzn. są to rozmiary XS/S oraz M/L. 

– Wymiary między rozmiarami – różnica między rozmiarami wynosi ok. 4 centymetry, by jeszcze bardziej ułatwić wybór. Jeśli spodnie w rozmiarze 38 mają w obwodzie 68 cm, a w rozmiarze 40 liczą 72 cm, a Twój obwód to 71, wybierz rozmiar 38. 

– Rodzaj materiału – niektóre ubrania zawierają dodatek elastanu, który zwiększa rozciągliwość ubrań, dzięki czemu jeden rozmiar pasuje na wiele sylwetek. Zazwyczaj takie ubrania mają literową rozmiarówkę od XS do XL. Często pod jednym rozmiarem, np. M mieszczą się rozmiary 38 i 40, więc jego zakres jest szeroki. W podobny sposób zachowują się ubrania dzianinowe lub bawełniane.

Dodatkowe wskazówki, które pomogą Ci dobrać rozmiar przez internet

Jeśli chcesz mieć pewność, że zamówiony rozmiar będzie odpowiedni, przed zakupem wykorzystaj sprawdzone porady:

– Czytaj opisy – z opisu dowiesz się, czy dane ubranie ma luźny krój, czy dopasowany, czy jest elastyczne, czy niekoniecznie itp.

– Zwracaj uwagę na wzrost i rozmiar modelki – większość modelek nosi rozmiar S i takie też prezentują ubrania, więc masz odniesienie do tego, jak dana rzecz układa się na sylwetce. Patrz też na wzrost modelki (zwykle mierzy on ok. 175 cm), by oszacować, jaką długość może mieć to ubranie na Tobie.

– Zmierz swoje ulubione ubrania – jeśli dane ubranie wyjątkowo przypadło Ci do gustu, dobrze na Tobie leży i jest w nim wygodnie, warto sprawdzić jego wymiary i szukać podobnych.

– Sprawdź opinie użytkowników – coraz więcej sklepów udostępnia opinie klientów dotyczące danego produktu, co jest niezwykłym źródłem informacji.

– Szukaj zdjęć produktów – wiele osób na Instagramie oznacza ubrania różnych marek, więc warto zajrzeć na te oznaczenia i przejrzeć stylizacje z danym produktem. 

– Zamów tę samą rzecz w dwóch rozmiarach – dzięki możliwości zwrotów można zamówić dwa rozmiary i przymierzyć je na sobie, by wybrać właściwy a odesłać nietrafiony. 

Sprawdź też:

Znajdź swój rozmiar online i dobierz ulubione ubrania na Domodi.pl

Swetry wełniane damskie do 100 zł! Sprawdź wybór swetrów zimowych z ciepłej wełny w najlepszej cenie Swetry wełniane damskie do 100 zł! Sprawdź wybór swetrów zimowych z ciepłej wełny w najlepszej cenie Trawiasta zieleń to kolor tegorocznej zimy. Jak stylizować ubrania i dodatki w tym odcieniu? Trawiasta zieleń to kolor tegorocznej zimy. Jak stylizować ubrania i dodatki w tym odcieniu?