Jak rozpoznać swój kształt twarzy? Podpowiadamy!

Czy naprawdę takie ważne jest, żeby wiedzieć, jaki właściwie masz kształt twarzy? Jak najbardziej, bo ta wiedza pomoże Ci dobrać idealną fryzurę, odpowiedni dekolt, a nawet makijaż. Jeśli nigdy się nad tym nie zastanawiałaś, teraz masz najlepszą okazję. Zdradzamy, jakie techniki pomogą Ci ustalić kształt twarzy i podpowiadamy, jak najlepiej wyeksponować swoja urodę.

Jak rozpoznać swój kształt twarzy? Podpowiadamy!

Kształt twarzy – jakie to ma znaczenie?

Na pewno wiesz, jakim jesteś typem sylwetki i jakie ubrania najlepiej podkreślają jej zalety, oraz co musisz nosić, żeby zamaskować ewentualne mankamenty czy poprawić proporcje. Czy zastanawiałaś się też… jaki kształt ma Twoja twarz? Wbrew pozorom to ważne pytanie, które pomoże Ci dopasować idealny fason kapelusza, okularów i kolczyków, ale też fryzury czy wycięcia dekoltu. Co więcej, pozwoli też dobrać prawidłowy makijaż – najlepszą oprawę urody. Okrągłą twarz możesz wyszczuplić odrobiną bronzera, proporcje kwadratowej złagodzić strojnymi kolczykami, a tę w kształcie diamentu – wymodelować optycznie rozświetlaczem. Na szczęście nie musisz korzystać z porad profesjonalnego doradcy wizerunkowego. W końcu masz od tego nas! Jak prawidłowo rozpoznać kształt swojej twarzy? To proste!

Jak rozpoznać swój kształt twarzy

Rozpoznanie kształtu twarzy – krok po kroku

Rozpoznanie kształtu twarzy wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Podobnie, jak w przypadku figury, liczą się przede wszystkim proporcje. Możesz to zrobić na dwa sposoby: obserwując swoją twarz przed lustrem albo ułatwiając sobie zadanie i korzystając ze zdjęcia.

W pierwszym przypadku stań na wprost lustra z dobrym oświetleniem, najlepiej bez żadnego makijażu czy biżuterii. Zaczesz włosy do tyłu, łącznie z grzywką. Teraz przyjrzyj się uważnie swojej sferze skroni (do której zaliczamy czoło oraz linię włosów), sferze policzkowej (objętości policzków oraz kościom policzkowym), a także sferze szczęki i podbródka (odpowiedz sobie na pytanie, czy ich zarys jest bardziej zaokrąglony, czy może bardziej spiczasty bądź kanciasty). Porównaj ich proporcje i odległości. Czy Twoja twarz jest tej samej szerokości, co długości? A może jej dół  jest wyraźnie szerszy od czoła?

Dobrym pomysłem jest też sięgnięcie po fotkę, najlepiej taką do paszportu. Możesz też zrobić sobie selfie, koniecznie en face, czyli na wprost. Zdejmij wcześniej biżuterię i okulary, odgarnij włosy, przybierz maksymalnie naturalną minę. Na gotowym zdjęciu zaznacz sześć najważniejszych punktów. Dwa mają się znaleźć na zewnętrznych krawędziach czoła (po jednym na stronę), dwa na wysokości kości policzkowych, a dwa po obu stronach żuchwy. Teraz popatrz na siatkę, którą utworzyły kropki.

Analizując proporcje swojego odbicia w lustrze albo sugerując się zaznaczonymi na zdjęciu kropkami, z łatwością możesz wywnioskować, jaki kształt ma Twoja twarz.

1. Twarz owalna

Twarz owalna jest zdecydowanie dłuższa niż szersza. Najdalej względem siebie są oddalone punkty na policzkach, z kolei te na wysokości czoła oraz na żuchwie są prawie równe. Twarz owalną mają między innymi aktorki Eva Mendes, Anne Hathaway, Jessica Alba czy Beyonce. 

Gwiazdy z owalną twarzą

2. Twarz okrągła

Szerokość i wysokość twarzy wyznaczone między punktami są praktycznie równe. Najdalej od siebie znajdują się punkty na wysokości kości policzkowych, z kolei najbliżej siebie są punkty zaznaczone na czole i na linii żuchwy. Sama twarz jest pełna, zaokrąglona, bez żadnych wyraźnych kątów. Twarz okrągła mają między innymi Kirsten Dunst, Mila Kunis, Selena Gomez oraz Ginnifer Goodwin.

Gwiazdy z okrągłą twarzą

3. Twarz kwadratowa

Odległości pomiędzy wszystkimi trzema parami punktów są niemalże jednakowe. Szerokość i wysokość twarzy są prawie równe. Linia żuchwy jest mocno zaznaczona, kanciasta. Kwadrat ma też najczęściej niskie i stosunkowo szerokie czoło, a linia włosów ma kształt kwadratu o zaokrąglonych rogach. Twarz kwadratową ma między innymi Demi Moore, Angelina Jolie, Paris Hilton, Olivia Wilde.

Gwiazdy z kwadratową twarzą

4. Twarz w kształcie serca

Ten typ twarzy jest węższy w okolicach brody, a szerszy na wysokości czoła (najdalej od siebie znajdują się punkty na linii czoła). Kości policzkowe zazwyczaj są wysoko, podbródek jest wyrazisty, wystający, a czoło - wysokie i dość szerokie. Dobrym przykładem posiadaczek twarzy w kształcie serca jest aktorka Reese Witherspoon, Scarlett Johansson, Cheryl Cole czy Kourtney Kardashian.

Gwiazdy z twarzą o kształcie serca

5. Twarz w kształcie diamentu

Twarz diamentowa przypomina owalną, ale punkty wzdłuż czoła i żuchwy znajdują się zdecydowanie bliżej siebie. Czoło i broda są węższe, niż w przypadku twarzy owalnej, przez co “diament” wydaje się bardziej "kanciasty". W przypadku tego kształtu podbródek jest najczęściej trójkątny, a szczęka zwęża się od okolic pod uszami aż do końca podbródka. Celebrytki, które mają twarze w kształcie diamentu to Jennifer Lopez, Madonna, Victoria Beckham czy Rihanna.

Gwiazdy z twarzą o kształcie diamentu

6. Twarz prostokątna/podłużna

Twarz prostokątna jest bardziej podłużna niż szersza. Odległości między punktami na linii czoła, kości policzkowych i żuchwy są takie same. W przypadku tego kształtu czoło jest często bardzo wysokie, a linia włosów oraz podbródek - kanciaste, wyraziście zaznaczone. Taki kształt twarzy mają znane aktorki: Liv Tyler oraz Sarah Jessica Parker, a także modelki Giselle Bundchen i Joan Smalls.

Gwiazdy z prostokątną twarzą

Może się oczywiście zdarzyć, że Twój kształt twarzy nie będzie tak łatwy w rozpoznaniu, na przykład dlatego, że stanowi hybrydę kilku rodzajów albo nie ma wyraźnie zaznaczonych cech wiodących. Przyjmij jednak, że masz ten kształt twarzy, do którego Ci zdecydowanie najbliżej. Na podstawie tej informacji dobieraj makijaż oraz dodatki i zawsze wyglądaj tak, jakby nad Twoim lookiem czuwała profesjonalna stylistka!

Zostań w domu i skorzystaj z promocji, jakie przygotowały sklepy! Zostań w domu i skorzystaj z promocji, jakie przygotowały sklepy! #prasówkapozytywów vol.9 #prasówkapozytywów vol.9