Jak utrzymać wakacyjną opaleniznę jesienią i zimą? Zachowaj promienną skórę na dłużej!
Data publikacji:
Spis treści:
- Jak opalać skórę, by utrzymać opaleniznę jak najdłużej? Najważniejsze informacje
- Jak utrwalić letnią opaleniznę? Zastosuj kilka trików jeszcze przed opalaniem
- Nawilżanie skóry tuż po opalaniu - czego używać i jak często?
- Domowe sposoby na zachowanie opalenizny na dłużej, nie tylko kosmetyczne
- Kosmetyki przedłużające opaleniznę i dodające blasku skórze
- Co zrobić, gdy opalenizna schodzi? S.O.S. dla łuszczących się skórek
- Sprawdź kosmetyki, które pomogą przedłużyć twoją opaleniznę:
Jak opalać skórę, by utrzymać opaleniznę jak najdłużej? Najważniejsze informacje>
Zanim wykupisz wszystkie kosmetyki do opalania, poznaj kilka podstawowych faktów, dzięki którym będziesz wiedziała, jak skutecznie utrzymać opaleniznę i na jak długo. Opalenizna to efekt zwiększonej ilości melaminy, którą skóra produkuje podczas ekspozycji na słońce. Ilość melaniny w skórze jest kwestią indywidualną, dlatego jedni opalają się szybciej i intensywniej, inni dłużej i delikatniej. Naturalna opalenizna wygląda najintensywniej przez pierwsze kilka-kilkanaście dni, częściowo zanika po ok. miesiącu, a całkowicie znika po mniej więcej 3 miesiącach. Wynika to z nieustannej wymiany komórek w warstwach skóry.
Trwałość opalenizny zależy od sposobu opalania. Chcąc utrzymać ją jak najdłużej, trzeba przyzwyczajać skórę do kontaktu z promieniami słonecznymi. Warto zacząć ten proces jeszcze przed wyjazdem na urlop, np. poprzez opalanie w ogrodzie lub częste spacery w szortach i topach. Wtedy skóra systematycznie produkuje melaninę, nawet gdy zachodzi proces wymiany naskórka.
Złym pomysłem jest opalanie ciała nieprzyzwyczajonego do słońca. Dzieje się to bardzo często: przez cały rok skóra jest zakryta, a raz do roku wystawiana jest na działanie promieni UV. Wtedy naskórek ulega poparzeniu a melanina tak szybko, jak się pojawia, tak szybko znika. Dlatego pamiętaj: trwała, głęboka i intensywna opalenizna to efekt długofalowego działania, a nie jednorazowego wypadu na plażę
Jak utrwalić letnią opaleniznę? Zastosuj kilka trików jeszcze przed opalaniem>
Nie da się ukryć, że efektowna opalenizna zależy od kondycji skóry, a z kolei kondycja skóry jest efektem właściwej pielęgnacji. Przed opalaniem warto szczególnie zadbać o oczyszczenie i nawilżenie skóry. W jaki sposób?
- Wykonuj peeling — pomoże on usunąć martwy naskórek, więc zmniejszy się ryzyko łuszczenia po opalaniu. Wypróbuj np. delikatne >>peelingi Organic Shop<<.
- Szczotkuj ciało — szczotkowanie poprawia ukrwienie skóry, przez co będzie ona efektywniej przyjmować składniki odżywcze i zwiększy zdolność syntezy komórkowej odpowiedzialnej m.in. za produkcję melaniny. Jeśli nie masz jeszcze szczotki do szczotkowania ciała, to jest to odpowiedni moment, by się w nią zaopatrzyć.
- Nawilżaj ciało — nawilżona skóra jest bardziej odporna na uszkodzenia, w tym na oparzenia słoneczne. Wybierając nawilżający balsam do ciała zwróć uwagę na zawartość humektantów, czyli mocznika, kwasu hialuronowego, aloesu lub gliceryny.
- Pij dużo wody — opalenizna powstaje w wewnętrznych warstwach skóry. Dostarczenie nawilżenia sprawia, że dużo efektywniej zachodzą w niej procesy fizjologiczne, w tym synteza barwników.
Nawilżanie skóry tuż po opalaniu - czego używać i jak często?>

Pielęgnacja skóry w trakcie opalania może znacząco wpłynąć na trwałość opalenizny. Niezwykle ważne jest nieustanne nawilżanie. W trakcie opalania stosuj >>kremy ochronne z filtrem SPF<< 30 lub 50. Po każdej kąpieli słonecznej używaj balsamów nawilżająco-łagodzących. Przydatny może okazać się olej kokosowy, który wykazuje działanie ochronne i łagodzące. Zapobiegnie przesuszaniu naskórka, na który wpływ ma słońce, a także chlorowana woda z basenu lub słona woda morska. Pomoże również zniwelować zaczerwienienie skóry.
Po powrocie z wakacji należy używać kosmetyków z emolientami, do których zalicza się masło shea, kolagen, olejki, masło kakaowe. Zwracaj również uwagę na zawartość ceramidów, które odbudowują naskórek. Emolienty zawiązują nawilżenie w skórze, dlatego tym bardziej warto zadbać o nie przed opalaniem. Kosmetyków używaj codziennie rano i wieczorem.
Należy unikać długich kąpieli i gorących pryszniców, ponieważ podrażniają skórę i wysuszają ją. Za to raz w tygodniu warto wykonać delikatny peeling, który pomoże usunąć obumarły naskórek i odsłonić opaleniznę. Jest to również sposób na utrzymanie jednolitego koloru. Idealny dla skóry będzie peeling kawowy, cukrowy lub solny.
-
Reklama
-
Biotherm, Creme Solaire SPF50 Dry Touch Uva/Uvb Matte Effect Face Cream, krem do opalania z filtrem, 50 ml
Sprawdź opcje dostawy -
Barwa hipoalergiczna, balsam do ciała, łagodzący, z olejem z konopi, 200 ml
Sprawdź opcje dostawy -
Barwa hipoalergiczna, balsam do ciała nawilżający z ekstraktem z lnu, 200 ml
Sprawdź opcje dostawy -
Soraya, Foodie, kokos, nawilżający balsam do ciała, 200 ml
Sprawdź opcje dostawy -
Pielęgnacja stóp Coccine
Darmowa dostawa od 200 zł -
Eveline, Organic Gold, balsam do ciała regenerująco, wygładzający, 500 ml
Sprawdź opcje dostawy -
N.A.E, Delicatezza, Scent-Neutral Shower Gel, łagodzący żel pod prysznic z ekstraktem z kwiatu pomarańczy, 200 ml
Sprawdź opcje dostawy -
Ziaja, Baltic Home SPA, Wellness, dwufazowy płyn myjący do kąpieli, Czekolada Kawa, 500 ml
Sprawdź opcje dostawy
Domowe sposoby na zachowanie opalenizny na dłużej, nie tylko kosmetyczne>
>>Kosmetyki używane po opalaniu<< oraz olejki i balsamy pielęgnacyjne mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu opalenizny po wakacjach, jednak pielęgnacja powinna być znacznie bardziej kompleksowa. Jeśli chcesz cieszyć się opalenizną jak najdłużej, przestrzegaj poniższych zaleceń.
Jak przedłużyć trwałość opalenizny?
- Zadbaj o zbilansowaną dietę — sposobem na utrzymanie opalenizny jest prowadzenie diety bogatej w beta karoten, czyli witaminę A, a także witaminę C. Składniki te mają wpływ na koloryt skóry. Największym źródłem witaminy A są marchewki, dynia, pomidor, szpinak i czerwona papryka. Witamina C znajduje się w cytrusach, batatach, brokule i kalafiorze. W diecie uwzględnij również kwasy omega-3 znajdujące się w rybach, awokado, orzechach i olejach roślinnych. Są to tłuszcze, które wspomagają transport oraz wchłanialność witamin i składników odżywczych.
- Pij dużo wody — ten punkt już znalazł się wcześniej, ale to warto podkreślać: pij dużo wody, by uniknąć odwodnienia i przesuszenia!
- Noś miękkie ubrania — niewiele osób zwraca na to uwagę, ale szorstkie ubrania podrażniają skórę, zwłaszcza opaloną.
- Unikaj peelingów mechanicznych oraz masażu szczotką — intensywne tarcie uszkadza delikatną skórę po opalaniu. Może to doprowadzić do nieestetycznego łuszczenia.
Kosmetyki przedłużające opaleniznę i dodające blasku skórze >
Bardzo przydatne w pielęgnacji opalenizny będą kosmetyki brązujące. Mają one potrójne zastosowanie: podkreślają opaleniznę, przedłużają jej trwałość lub pogłębiają kolor, gdy zaczyna powoli zanikać. Działanie kosmetyków brązujących i samoopalających opiera się na działaniu substancji aktywnej, czyli dihydroksyacetonu (DHA). Jego natężenie różni się w poszczególnych kosmetykach, w zależności od ich rodzaju.
To, co warto wypróbować na swojej skórze, to:
- Rajstopy w sprayu — zawierają niewielkie ilości DHA i raczej nie służą do brązowienia, lecz do wyrównywania koloru skóry. Działają jak fluid.
- Samoopalacze — posiadają najwięcej DHA, więc efekt brązowej skóry pojawia się po kilku godzinach i utrzymuje przez kilka dni. Aplikując >>samoopalacz<< trzeba uważać, by nie powstały smugi oraz zabrudzenia przy paznokciach lub na ubraniach. Warto mieć specjalną rękawicę do rozprowadzania samoopalacza.
- Balsamy brązujące — działają podobnie jak samoopalacze, jednak ze względu na mniejszą zawartość DHA, nadają koloryt skórze dopiero po kilku dniach systematycznej aplikacji. Są za to łatwiejsze w aplikacji, nie brudzą ubrań i nie tworzą smug czy plam.
- Balsamy rozświetlające — działają nawilżająco i odżywczo, a zawarte w nich drobinki podkreślają kolor opalenizny, dzięki czemu skóra wygląda zdrowo i promiennie.
Co zrobić, gdy opalenizna schodzi? S.O.S. dla łuszczących się skórek >

Łuszczenie się naskórka jest naturalnym procesem, jednak gdy odchodzi w postaci nieestetycznych płatów, oznacza to, że skóra jednak uległa poparzeniu. Może to zmniejszyć trwałość opalenizny lub doprowadzić do powstania nieestetycznych plam w miejscach odchodzenia skóry. Co robić, gdy jednak już tak się dzieje?
Przede wszystkim zaopatrz się w balsam łagodzący lub maść zawierające poniższe składniki:
- Witamina E — pomaga dostarczać składniki pielęgnacyjne w głąb skóry
- Pantenol — posiada właściwości regenerujące skórę
- Alantoina — działa nawilżająco i odżywczo
Unikaj kontaktu łuszczącej się skóry ze słońcem i drażniącymi tkaninami. Zadbaj o intensywne nawilżanie i korzystaj z krótkich, letnich pryszniców. Nierówności, które powstaną w wyniku łuszczenia, możesz wyrównać za pomocą samoopalacza lub balsamu brązującego. Nie stosuj ich jednak póki skóra nie zregeneruje się, a łuszczące skórki nie zostaną zniwelowane.
Sprawdź kosmetyki, które pomogą przedłużyć twoją opaleniznę:>


Może Cię zainteresuje
-
Krótkie fryzury damskie – cięcia, kosmetyki i techniki układania włosów, które warto znać
-
Fryzury na wesele, które zrobisz w 10 minut. Odkryj stylowe i eleganckie upięcia
-
Reverse baleyage, czyli odwrócony balejaż dla blond włosów. Poznaj hit koloryzacji 2024
-
„Draping” to nowe kosmetyczne objawienie. Wystarczy róż i pędzel, żeby odjąć sobie 7 lat
-
Czerwone paznokcie - inspiracje na różne okazje
-
Pięć fryzur z grzywką dla 70-latki, w których twarz wygląda o niebo młodziej