Jak utrzymać wakacyjną opaleniznę jesienią i zimą? Zachowaj promienną skórę na dłużej!

Lato przemija, opalenizna również. Na jedno nie mamy wpływu, a na drugie — do pewnego stopnia tak. Istnieją skuteczne sposoby na to, jak utrzymać opaleniznę z wakacji na dłużej, a wszystko dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom i właściwej pielęgnacji skóry. Zebraliśmy najlepsze porady, które pozwolą ci cieszyć się pięknie opaloną skórą na dłużej!

Jak utrzymać wakacyjną opaleniznę jesienią i zimą? Zachowaj promienną skórę na dłużej!

Jak opalać skórę, by utrzymać opaleniznę jak najdłużej? Najważniejsze informacje

Zanim wykupisz wszystkie kosmetyki do opalania, poznaj kilka podstawowych faktów, dzięki którym będziesz wiedziała, jak skutecznie utrzymać opaleniznę i na jak długo. Opalenizna to efekt zwiększonej ilości melaminy, którą skóra produkuje podczas ekspozycji na słońce. Ilość melaniny w skórze jest kwestią indywidualną, dlatego jedni opalają się szybciej i intensywniej, inni dłużej i delikatniej. Naturalna opalenizna wygląda najintensywniej przez pierwsze kilka-kilkanaście dni, częściowo zanika po ok. miesiącu, a całkowicie znika po mniej więcej 3 miesiącach. Wynika to z nieustannej wymiany komórek w warstwach skóry.

Trwałość opalenizny zależy od sposobu opalania. Chcąc utrzymać ją jak najdłużej, trzeba przyzwyczajać skórę do kontaktu z promieniami słonecznymi. Warto zacząć ten proces jeszcze przed wyjazdem na urlop, np. poprzez opalanie w ogrodzie lub częste spacery w szortach i topach. Wtedy skóra systematycznie produkuje melaninę, nawet gdy zachodzi proces wymiany naskórka. 

Złym pomysłem jest opalanie ciała nieprzyzwyczajonego do słońca. Dzieje się to bardzo często: przez cały rok skóra jest zakryta, a raz do roku wystawiana jest na działanie promieni UV. Wtedy naskórek ulega poparzeniu a melanina tak szybko, jak się pojawia, tak szybko znika. Dlatego pamiętaj: trwała, głęboka i intensywna opalenizna to efekt długofalowego działania, a nie jednorazowego wypadu na plażę

Jak utrwalić letnią opaleniznę? Zastosuj kilka trików jeszcze przed opalaniem

Nie da się ukryć, że efektowna opalenizna zależy od kondycji skóry, a z kolei kondycja skóry jest efektem właściwej pielęgnacji. Przed opalaniem warto szczególnie zadbać o oczyszczenie i nawilżenie skóry. W jaki sposób?

- Wykonuj peeling — pomoże on usunąć martwy naskórek, więc zmniejszy się ryzyko łuszczenia po opalaniu. Wypróbuj np. delikatne >>peelingi Organic Shop<<.

- Szczotkuj ciało — szczotkowanie poprawia ukrwienie skóry, przez co będzie ona efektywniej przyjmować składniki odżywcze i zwiększy zdolność syntezy komórkowej odpowiedzialnej m.in. za produkcję melaniny. Jeśli nie masz jeszcze szczotki do szczotkowania ciała, to jest to odpowiedni moment, by się w nią zaopatrzyć. 

- Nawilżaj ciało — nawilżona skóra jest bardziej odporna na uszkodzenia, w tym na oparzenia słoneczne. Wybierając nawilżający balsam do ciała zwróć uwagę na zawartość humektantów, czyli mocznika, kwasu hialuronowego, aloesu lub gliceryny. 

- Pij dużo wody — opalenizna powstaje w wewnętrznych warstwach skóry. Dostarczenie nawilżenia sprawia, że dużo efektywniej zachodzą w niej procesy fizjologiczne, w tym synteza barwników.

Nawilżanie skóry tuż po opalaniu - czego używać i jak często?

Opalenizna letnia

Pielęgnacja skóry w trakcie opalania może znacząco wpłynąć na trwałość opalenizny. Niezwykle ważne jest nieustanne nawilżanie. W trakcie opalania stosuj >>kremy ochronne z filtrem SPF<< 30 lub 50. Po każdej kąpieli słonecznej używaj balsamów nawilżająco-łagodzących. Przydatny może okazać się olej kokosowy, który wykazuje działanie ochronne i łagodzące. Zapobiegnie przesuszaniu naskórka, na który wpływ ma słońce, a także chlorowana woda z basenu lub słona woda morska. Pomoże również zniwelować zaczerwienienie skóry. 

Po powrocie z wakacji należy używać kosmetyków z emolientami, do których zalicza się masło shea, kolagen, olejki, masło kakaowe. Zwracaj również uwagę na zawartość ceramidów, które odbudowują naskórek. Emolienty zawiązują nawilżenie w skórze, dlatego tym bardziej warto zadbać o nie przed opalaniem. Kosmetyków używaj codziennie rano i wieczorem.

Należy unikać długich kąpieli i gorących pryszniców, ponieważ podrażniają skórę i wysuszają ją. Za to raz w tygodniu warto wykonać delikatny peeling, który pomoże usunąć obumarły naskórek i odsłonić opaleniznę. Jest to również sposób na utrzymanie jednolitego koloru. Idealny dla skóry będzie peeling kawowy, cukrowy lub solny.

Domowe sposoby na zachowanie opalenizny na dłużej, nie tylko kosmetyczne

>>Kosmetyki używane po opalaniu<< oraz olejki i balsamy pielęgnacyjne mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu opalenizny po wakacjach, jednak pielęgnacja powinna być znacznie bardziej kompleksowa. Jeśli chcesz cieszyć się opalenizną jak najdłużej, przestrzegaj poniższych zaleceń.

Jak przedłużyć trwałość opalenizny? 

- Zadbaj o zbilansowaną dietę — sposobem na utrzymanie opalenizny jest prowadzenie diety bogatej w beta karoten, czyli witaminę A, a także witaminę C. Składniki te mają wpływ na koloryt skóry. Największym źródłem witaminy A są marchewki, dynia, pomidor, szpinak i czerwona papryka. Witamina C znajduje się w cytrusach, batatach, brokule i kalafiorze. W diecie uwzględnij również kwasy omega-3 znajdujące się w rybach, awokado, orzechach i olejach roślinnych. Są to tłuszcze, które wspomagają transport oraz wchłanialność witamin i składników odżywczych.

- Pij dużo wody — ten punkt już znalazł się wcześniej, ale to warto podkreślać: pij dużo wody, by uniknąć odwodnienia i przesuszenia!

- Noś miękkie ubrania — niewiele osób zwraca na to uwagę, ale szorstkie ubrania podrażniają skórę, zwłaszcza opaloną.

- Unikaj peelingów mechanicznych oraz masażu szczotką — intensywne tarcie uszkadza delikatną skórę po opalaniu. Może to doprowadzić do nieestetycznego łuszczenia.

Kosmetyki przedłużające opaleniznę i dodające blasku skórze

Bardzo przydatne w pielęgnacji opalenizny będą kosmetyki brązujące. Mają one potrójne zastosowanie: podkreślają opaleniznę, przedłużają jej trwałość lub pogłębiają kolor, gdy zaczyna powoli zanikać. Działanie kosmetyków brązujących i samoopalających opiera się na działaniu substancji aktywnej, czyli dihydroksyacetonu (DHA). Jego natężenie różni się w poszczególnych kosmetykach, w zależności od ich rodzaju. 

To, co warto wypróbować na swojej skórze, to:

- Rajstopy w sprayu — zawierają niewielkie ilości DHA i raczej nie służą do brązowienia, lecz do wyrównywania koloru skóry. Działają jak fluid.

- Samoopalacze — posiadają najwięcej DHA, więc efekt brązowej skóry pojawia się po kilku godzinach i utrzymuje przez kilka dni. Aplikując >>samoopalacz<< trzeba uważać, by nie powstały smugi oraz zabrudzenia przy paznokciach lub na ubraniach. Warto mieć specjalną rękawicę do rozprowadzania samoopalacza.

- Balsamy brązujące — działają podobnie jak samoopalacze, jednak ze względu na mniejszą zawartość DHA, nadają koloryt skórze dopiero po kilku dniach systematycznej aplikacji. Są za to łatwiejsze w aplikacji, nie brudzą ubrań i nie tworzą smug czy plam.

- Balsamy rozświetlające — działają nawilżająco i odżywczo, a zawarte w nich drobinki podkreślają kolor opalenizny, dzięki czemu skóra wygląda zdrowo i promiennie.

Co zrobić, gdy opalenizna schodzi? S.O.S. dla łuszczących się skórek

Jak przedłużyć opaleniznę

Łuszczenie się naskórka jest naturalnym procesem, jednak gdy odchodzi w postaci nieestetycznych płatów, oznacza to, że skóra jednak uległa poparzeniu. Może to zmniejszyć trwałość opalenizny lub doprowadzić do powstania nieestetycznych plam w miejscach odchodzenia skóry. Co robić, gdy jednak już tak się dzieje?

Przede wszystkim zaopatrz się w balsam łagodzący lub maść zawierające poniższe składniki:

- Witamina E — pomaga dostarczać składniki pielęgnacyjne w głąb skóry

- Pantenol — posiada właściwości regenerujące skórę

- Alantoina — działa nawilżająco i odżywczo

Unikaj kontaktu łuszczącej się skóry ze słońcem i drażniącymi tkaninami. Zadbaj o intensywne nawilżanie i korzystaj z krótkich, letnich pryszniców. Nierówności, które powstaną w wyniku łuszczenia, możesz wyrównać za pomocą samoopalacza lub balsamu brązującego. Nie stosuj ich jednak póki skóra nie zregeneruje się, a łuszczące skórki nie zostaną zniwelowane.

Sprawdź kosmetyki, które pomogą przedłużyć twoją opaleniznę:

Moda męska jesień-zima 2021/2022 - trendy, które warto znać. Dowiedz się, czego szukać w sieciówkach Moda męska jesień-zima 2021/2022 - trendy, które warto znać. Dowiedz się, czego szukać w sieciówkach TOP 10 trendów jesień-zima 2021/22 w modzie damskiej – poznaj tendencje, które rządzą w tym sezonie TOP 10 trendów jesień-zima 2021/22 w modzie damskiej – poznaj tendencje, które rządzą w tym sezonie