Jak używać maseczek ochronnych wielorazowych, a jak jednorazowych? Kompleksowa instrukcja stosowania

Jak używać maseczek ochronnych na twarz, aby służyły jak najlepiej i zapewniały maksymalne bezpieczeństwo nie tylko Tobie, ale też innym? Sprawdź w naszym poradniku, w jaki sposób je zakładać i zdejmować, oraz jakich błędów koniecznie się wystrzegać.

Jak używać maseczek ochronnych wielorazowych, a jak jednorazowych? Kompleksowa instrukcja stosowania

Maseczki ochronne przeciwwirusowe - podstawowe informacje odnośnie stosowania, najnowsze zalecenia

Od 27. lutego 2021 w Polsce obowiązuje konieczność zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej wyłącznie za pomocą maseczki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że taki rodzaj osobistej ochrony może wpłynąć pozytywnie na zatrzymanie fali zachorowań na Covid-19, chorobę wywołaną koronawirusem. Profesjonalne maski ochronne na twarz, wykonane ze specjalistycznych materiałów, posiadające medyczne certyfikaty są rekomendowane przez rząd, jednak nie są one obowiązkowe. W dalszym ciągu można stosować >>maseczki ochronne<< wielokrotnego użytku, szyte z dwóch warstw bawełny, niekoniecznie tej certyfikowanej.

Jak prawidłowo używać maseczek ochronnych - o tym musisz wiedzieć!

Chociaż żadne maski ochronne nie dają całkowitego zabezpieczenia przed nowym patogenem, taka bariera pozwala zmniejszyć ryzyko zarażenia siebie i innych osób drogą kropelkową. Jednak, żeby maska była bezpieczna, musisz koniecznie przestrzegać zasad jej używania. 

- Podczas noszenia maski unikaj dotykania jej palcami. Nie przesuwaj jej ani nie poprawiaj, jeśli nie jest to konieczne. Jeśli przypadkiem dotkniesz przedniej powierzchni maski, natychmiast umyj ręce. 

- Nie zsuwaj maski podczas użytkowania, żeby zjeść czy zapalić papierosa albo podczas rozmowy.

Jak bezpiecznie zakładać maseczkę przeciwwirusową?

Już na etapie wkładania maski pamiętaj o swoim bezpieczeństwie! Zanim po nią sięgniesz, dokładnie umyj ręce w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie użyj środka dezynfekującego na bazie alkoholu. Maską zasłoń usta i nos, maksymalnie zmniejszając szczeliny między jej materiałem a skórą. Jeśli Twój model posiada metalowy nosek, uformuj go tak, żeby dopasować go do twarzy.

Jak zdejmować maskę, o czym pamiętać przy wyrzucaniu?

Jeśli chcesz poczuć się bezpiecznie w dobie pandemii, zwracaj uwagę nie tylko na jakość stosowanej przez siebie maski ochronnej, ale też na sposób jej zdejmowania. Żeby zsunąć ją z twarzy, chwyć za tylną część (gumkę lub wiązanie), nie dotykając przedniej części maski. Maskę jednorazową wyrzuć do zamykanego kosza na śmieci, a tę wielokrotnego użytku wrzuć do bębna pralki i wypierz. Staraj się ograniczyć kontakt maski z przedmiotami codziennego użytku i powierzchnią mebli. Po zdjęciu maski zawsze dokładnie myj ręce i dezynfekuj je żelem antybakteryjnym.

Jak nakładać i zdejmować maseczki ochronne

Jak nosić maseczkę antywirusową?

Osłonę twarzy noś zgodnie z zaleceniami producenta. Nigdy nie używaj kilka razy maseczki jednorazowej, a te flizelinowe zdejmuj po tym, kiedy zrobią się wilgotne. Maski wielokrotnego użytku pierz po każdym powrocie do domu. Pamiętaj też o regularnej wymianie filtra w maskach przeciwpyłowych. Powinnaś to robić co 28 dni, dbając o prawidłowe utylizowanie tego elementu. Przykładowo filtry z włókniny polipropylenowej powinny wylądować w koszu przeznaczonym do odpadków plastikowych.

Maseczki antywirusowe jednorazowe a wielokrotnego użytku - podstawowe różnice w używaniu

Jaka jest różnica między maskami antywirusowymi jednorazowymi a tymi wielokrotnego użytku? Dotyczy ona sposobu użytkowania. Ten pierwszy rodzaj ochrony stosuje się w krótkich odcinkach czasu - po maksymalnie godzinie maski z włókniny nadają się do wyrzucenia. Maski na twarz wielokrotnego użytku możesz stosować wiele razy pod warunkiem, że pilnujesz zasad ich użytkowania - utrzymujesz w higienicznej czystości, wkładasz i ściągasz zgodnie z zaleceniami, wymieniasz filtry, jeśli to konieczne.

Pranie, prasowanie i inne sposoby na dezynfekcję maseczki

Maseczkę wielokrotnego użytku, na przykład tę bawełnianą, nie tylko możesz, ale wręcz musisz regularnie prać. Tak jak wspomnieliśmy, najlepiej rób to od razu po przyjściu z przestrzeni publicznej do mieszkania. O ile producent nie zalecił inaczej, maski z bawełny pierz w 60 stopniach, przez minimum 45 minut. Pamiętaj, żeby maski wkładać do bębna osobno, a nie z innym praniem.

Jak czyścić maseczkę ochronną z filtrem? Po każdym zastosowaniu dezynfekuj powierzchnię filtra, na którym mogą się gromadzić cząsteczki śliny, za pomocą specjalnych preparatów, na przykład na bazie bezpiecznego dla błon śluzowych rozcieńczonego kwasu podchlorawego. Otulinę maski możesz wyprać w pralce automatycznej tak często, jak to potrzebne.

Maski ochronne na twarz zmniejszają ryzyko zakażenia siebie, ale też innych osób drogą kropelkową. Taka bariera będzie jednak skuteczna tylko, wtedy, kiedy zadbasz o prawidłowe, bezpieczne jej stosowanie. Jak to zrobić? Zastosuj nasze porady i chroń siebie!

Z czym nosić kuloty? Najmodniejsze stylizacje ze spodniami culottes! Z czym nosić kuloty? Najmodniejsze stylizacje ze spodniami culottes! Falbany i falbanki w najmodniejszych stylizacjach - zobacz topowe sukienki i bluzki z tym detalem Falbany i falbanki w najmodniejszych stylizacjach - zobacz topowe sukienki i bluzki z tym detalem