Jak wybrać rozmiar klapków? Sprawdź, jak dopasować letnie buty [PORADNIK]

Można powiedzieć, że klapki to dla wielu osób najwygodniejsze obuwie na świecie i nieważne, jakie się wybierze, to zawsze będą pasować. Tymczasem nawet najładniejsze i najmodniejsze klapki w niewłaściwym rozmiarze będą wyglądać nieestetycznie, a nawet mogą stać się przyczyną nieprzyjemnych otarć. Jeśli nie masz ochoty na odsyłanie nietrafionych butów, sprawdź, jak dobrać rozmiar klapków!

Jak wybrać rozmiar klapków? Sprawdź, jak dopasować letnie buty [PORADNIK]

Dlaczego wybór odpowiedniego rozmiaru klapków jest taki ważny? Sprawdź i uniknij błędów przy kupowaniu letnich butów!

Klapki, tak samo jak inne buty, powinny być dopasowane do stopy. Niby banał, ale jednak przy kupowaniu obuwia często popełniane są te same błędy: buty są za małe lub za duże. Skutkuje to nie tylko dyskomfortem, ale i problemami związanymi z bólem stóp i dokuczliwymi otarciami. Czy klapki też mogą stać się ich przyczyną? Owszem!

Za małe klapki sprawią, że palce stóp mogą nieestetycznie wystawać poza krawędź obuwia, co nie jest ani komfortowe, ani bezpieczne - palce są bardziej narażone na uderzenia czy zahaczenie o jakiś przedmiot. Natomiast za duże klapki będą spadać w trakcie chodzenia, nie zapewnią stabilności, a to w ostateczności mogłoby doprowadzić nawet do kontuzji.

W obu przypadkach, zarówno za małych, jak i za dużych klapkach, problemem może stać się wnętrze buta. Niektóre modele, np. klapki Birkenstock, posiadają specjalne wyprofilowane wkładki dopasowujące się do kształtu stopy. Przy niewłaściwym rozmiarze, wypukłości wkładki uciskają niewłaściwe części stóp. 

Jak uniknąć problemów związanych ze złym rozmiarem butów? Najprościej jest po prostu dopasowywać obuwie do swojej stopy, czyli zgodnie z jej długością i budową. W dalszej części dowiesz się, w jaki sposób zmierzyć stopę oraz jak kupować odpowiednie buty przez internet.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar klapków? Czy modele klapków różnią się rozmiarówkami?

Istnieją pewne modele butów, które należy kupować w rozmiarze większym niż zwykle. Dotyczy to szczególnie butów sportowych i trekkingowych, przy których zaleca się dobór rozmiaru o jeden większy. Podobnie może być w przypadku balerin i czółenek ze spiczastymi noskami - warto wybierać buty większe o jeden rozmiar, ewentualnie o pół.

W przypadku klapków to w większości przypadków należy dopasowywać je do długości stopy, gdyż wtedy zapewniają największy komfort noszenia. Jednak i tu jest wyjątek, a dotyczy on klapków typu mule oraz klapków-mokasynów, które mają spiczaste noski. Zwykle w przedniej części obuwia jest niedostatecznie dużo miejsca, by palce mogły swobodnie pracować w takim bucie, dlatego wyjątkowo zaleca się dobór rozmiaru większego o jeden, niż zazwyczaj nosimy.

Niektóre buty, np. klapki na koturnie czy obcasie, mają z przodu wycięcie na palce, a pasek podtrzymujący stopę lekko zwęża się bliżej nosków, co może sprawiać, że palce pod takim paskiem będą ściśnięte, a w trakcie chodzenia będą się ocierać. W takim wypadku też zaleca się dobieranie większego rozmiaru. Dzięki temu można nieco cofnąć piętę, która nie będę wystawać poza krawędź, a palce będą swobodniej leżeć pod paskiem podtrzymującym.

Jak dopasować długość wkładki? Sprawdź swój rozmiar

Jak mierzyć stopy

Zanim zakupisz jakiekolwiek obuwie, upewnij się, jakiej długości jest twoja stopa. Jest to bardzo proste, jednak pamiętaj o ważnym aspekcie, jakim jest zmieniająca się objętość stopy w ciągu dnia. Rano, gdy stopy są wypoczęte, są nieco mniejsze i smuklejsze, jednak w trakcie dnia, gdy noszą ciężar całego ciała, nieco puchną, przez co nieco się wydłużają i poszerzają. Wtedy nawet klapki, japonki czy zwykłe klapki basenowe, stają się uciążliwe. Dotyczy to każdej osoby, niezależnie od wieku i wagi. Dlatego stopy warto mierzyć wieczorem, ewentualnie późnym popołudniem. Jak dokładnie to zrobić?

Mierzenie stopy krok po kroku:

- Przygotuj kartkę w formacie A4, ołówek i linijkę.

- Kartkę połóż na podłodze i stań na niej. Stój w rozluźnieniu, opierając cały ciężar ciała na stopach. 

- Następnie obrysuj stopę ołówkiem. Ewentualnie, jeśli sprawia ci to trudność, zrób kreskę tuż za piętą oraz nad najdalej wysuniętym palcem.

- Zdejmij stopę i za pomocą linijki zmierz odległość między liniami lub najdalej oddalone punkty, gdy udało ci się odrysować cały kształt stopy. Wynik będzie odwzorowywał długość twojej stopy.

Kupowanie klapków przez internet - na co zwrócić uwagę?

Po zmierzeniu długości stopy wystarczy dopasować jej wymiar do tabeli rozmiarów klapków. Rozmiarówki butów umieszczone w internecie zazwyczaj określone są kilkoma rodzajami, a najczęstsze to: numeracja francuska, powszechnie stosowana w Europie (podpisana jako UE lub FR) określona liczbami 34-40 w przypadku butów damskich. Druga to numeracja angielska (UK), w której rozmiary oznaczone są numerami 3-7. Jednak najważniejszą kolumną w tabeli będzie kolumna z centymetrami. W niej należy znaleźć długość swojej stopy, a następnie sprawdzić, jaki numer buta jest jej przypisany. Nigdy na odwrót, gdyż bardzo łatwo o pomyłkę.

Kupowanie klapków przez internet

Pamiętaj dodatkowo, by zwracać uwagę na uwagi producentów, którzy wyraźnie zaznaczają, czy podana tabela rozmiarów obejmuje standardowe wymiary, czy są zaniżone lub zawyżone w stosunku do powszechnie stosowanej numeracji. Dlatego nigdy nie wybieraj pochopnie, nie kupuj z przyzwyczajenia rozmiaru, który zazwyczaj nosisz, tylko przeczytaj tabelę. Może się okazać, że mając stopę o długości 24 cm, która zazwyczaj odpowiada rozmiarowi 37, będzie w przy danym modelu butów pasować na rozmiar 36 lub 38.

Przeglądając buty w internecie, łatwo jest kupić niewygodne buty. Nic nie stoi na przeszkodzie, by je zwrócić po zmierzeniu, jednak można tego uniknąć. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Jednym z nich jest rodzaj pasków podtrzymujących obuwie. Pasek powinien być tak skonstruowany, by mógł stabilnie trzymać stopę. To właśnie dlatego niektóre modele, np. klapki sportowe adidas, Nike czy Fila, posiadają szerokie paski, które mają za zadanie stabilizować buty. Przykładem są też japonki - te buty opierają się na połączeniu dwóch pasków. Im są dłuższe, tym lepiej, gdyż wtedy obejmują podbicie, a to nieco odciąża palce i daje zdecydowanie większy komfort noszenia. 

Zobacz modne modele klapków na Domodi i wybierz swój rozmiar:

Romantyczne sukienki w stylizacjach na co dzień i nie tylko. Podpowiadamy, jak je nosić! Romantyczne sukienki w stylizacjach na co dzień i nie tylko. Podpowiadamy, jak je nosić! 3 pomysły na… biały total look 3 pomysły na… biały total look