Jak zmierzyć rozmiar pierścionka i obrączki? Tabela rozmiarów pierścionków i kompleksowy poradnik

Oświadczyny? Ślub? A może niezwykły prezent bez okazji? Bez względu na to, jaką biżuterię na palec wybierasz, zadbaj o to, by była perfekcyjnie dopasowana! Jak to zrobić? Sprawdź rozmiary pierścionków w tabeli i dowiedz się, jak zmierzyć obwód palca!

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka i obrączki? Tabela rozmiarów pierścionków i kompleksowy poradnik
Jak zmierzyć rozmiar pierścionka i obrączki? Poradnik Źródło: Adobe Stock

Jak sprawdzić rozmiar pierścionka? Podstawowe informacje

Wybór idealnego pierścionka zaręczynowego to dla każdego faceta niemałe wyzwanie. Chodzi nie tylko o wzór, kolor czy wielkość kamienia, ale też rozmiar, który tego dnia musi pasować idealnie! Planujesz oświadczyny, a wybór wyjątkowej biżuterii właśnie przed tobą? Zacznij od zebrania informacji na temat rozmiaru pierścionka. Możesz zapytać o to zaufaną osobę, która dobrze zna twoją partnerkę, np. najlepszą przyjaciółkę czy mamę. Ten sposób może być jednak trochę ryzykowny, gdy zależy Ci na tym, by zaręczyny były efektowną niespodzianką.

Zobacz też: Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę? Rozwiewamy wątpliwości

Najprostszym rozwiązaniem będzie więc zdobycie pierścionka ukochanej, najlepiej tego, który nosi na palcu serdecznym. Taką biżuterię możesz zanieść do jubilera, który dokona pomiaru przy pomocy specjalistycznego urządzenia, czyli tzw. suwmiarki. Jeśli jednak kupujesz przez internet, wystarczy, że samodzielnie zmierzysz rozmiar pierścionka. Jak?

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka i obrączki – kilka sprawdzonych sposobów

1. Dokładną, papierową miarką (np. wydrukowaną z Internetu) dokonaj pomiaru wewnętrznego obwodu biżuterii ukochanej. Wynik porównaj z tabelą rozmiarów pierścionków. 

2. W ten sam sposób możesz zmierzyć średnicę pierścionka –  od jednej wewnętrznej krawędzi do drugiej. Wymiar ten, podobnie, jak obwód pierścionka czy obrączki, zwyczajowo znajduje się w tabeli rozmiarów jubilerskich. Dokonanie dwóch pomiarów (obwodu i średnicy) da Ci absolutną pewność.

3. Zamiast miarki jubilerskiej do zmierzenia średnicy pierścionka możesz użyć najzwyklejszej linijki. Wystarczy, że przyłożysz 0 do wewnętrznej krawędzi pierścionka, a następnie porównasz wynik z tabelą. 

4. Precyzyjnym patentem na określenie rozmiaru obrączki czy pierścionka będzie użycie specjalnego przyrządu. Jak mierzyć suwmiarką? Wystarczy nałożyć pierścionek partnerki na maksymalnie rozsunięte szczęki urządzenia i odczytać wynik (średnicę) w milimetrach. Dla pewności najlepiej zrobić to kilka razy, obracając pierścionek o 90 stopni. Mierzenie pierścionków suwmiarką sprawdza się jednak wyłącznie na idealnie okrągłych modelach.

Jak zmierzyć rozmiar palca, jeśli nie masz przykładowego pierścionka?

Znacznie trudniejszym wyzwaniem będzie określenie rozmiaru pierścionka zaręczynowego, gdy nie dysponujemy przykładową biżuterią partnerki noszoną na serdecznym palcu. W takim przypadku utrzymanie planowanych zaręczyn w tajemnicy może okazać się bardzo problematyczne. Jak zmierzyć rozmiar palca? Najprościej będzie dokonać pomiaru przy pomocy papierowej miarki okręconej wokół palca. Pamiętaj jednak, że nie może ona oplatać palca zbyt mocno, ale też nie powinna być za luźna. Wynik wystarczy porównać z tabelą rozmiarów jubilerskich. 

Nie masz miarki? Nic straconego. Do sprawdzenia rozmiaru palca możesz wykorzystać również kawałek sznurka czy tasiemki, który po zmierzeniu przyłożysz do linijki. Dokładny wynik zapewni też tradycyjna miarka krawiecka.

Tabela rozmiarów pierścionków

Znasz już obwód palca serdecznego partnerki lub pierścionka, który lubi nosić? Wystarczy, że porównasz go z tabelą rozmiarów jubilerskich! W standardowej znajdziemy obwody i średnice pierścionków podane w milimetrach oraz odpowiadające im rozmiary pierścionków w numeracji europejskiej (tę wykorzystuje większość polskich marek jubilerskich), brytyjskiej i amerykańskiej. Przykładowo europejski rozmiar 8 odpowiada 48 mm obwodu i 15,2 mm średnicy. Gdy dokładniej przyjrzymy się tabeli, zauważymy też, że od obwodu pierścionka lub palca wystarczy odjąć 40, by uzyskać odpowiedni rozmiar obrączki czy pierścionka zaręczynowego (np. europejski rozmiar 12 odpowiada 52 mm obwodu, czyli 52-40=12).

Najczęstsze rozmiary pierścionków i inne przydatne wskazówki

A co, jeśli nie znalazłeś przykładowej biżuterii ukochanej, a mimo wszystko, chcesz, by oświadczyny pozostały niespodzianką? Możesz pokusić się o wybór najczęstszych rozmiarów pierścionków, do których należą: 11 i 12. Przyjmuje się, że kobiety o drobnej budowie i wzroście ok. 165 cm noszą zazwyczaj rozmiary 9-12. Z kolei u wyższych bardziej prawdopodobne będą rozmiary 12-17. 

Co jeszcze warto wiedzieć? Odpowiednio dobrany rozmiar pierścionka poznasz po tym, że nie uciska palca zbyt mocno, ale też nie spada z dłoni. Obrączka, sygnet czy pierścionek zaręczynowy o właściwym rozmiarze powinien stawiać lekki opór podczas przeciskania przez najszersze miejsce na palcu. 

Istotne jest też to, że palec serdeczny prawej i lewej dłoni mogą różnić się rozmiarem. Uznaje się, że palce dłoni, którą jemy czy piszemy mają zazwyczaj większy obwód. Na szczęście zawsze istnieje możliwość powiększenia lub zmniejszenia pierścionka czy obrączki nawet o 1-2 rozmiary.

Zobacz najpiękniejsze pierścionki na Domodi.pl

Rozmiarówka New Balance – jak dobrać buty damskie, męskie i dziecięce? Tabela rozmiarów i przewodnik Rozmiarówka New Balance – jak dobrać buty damskie, męskie i dziecięce? Tabela rozmiarów i przewodnik Laminowanie brwi –  efekty zabiegu, cena, wykonanie w domu – wszystko, co musisz wiedzieć Laminowanie brwi – efekty zabiegu, cena, wykonanie w domu – wszystko, co musisz wiedzieć