Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę? Rozwiewamy wątpliwości

Z brylantem, szafirem albo z maleńkimi cyrkoniami - o idealnym pierścionku zaręczynowym marzymy (podobnie, jak o księciu z bajki) już jako małe dziewczynki. A gdy przychodzi ten moment pojawia się pytanie: na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy i obrączkę? Bez obaw! Nasz poradnik raz na zawsze rozprawi się z tym dylematem!

Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę? Rozwiewamy wątpliwości

Na którym palcu i na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

Bez względu na to, czy jesteśmy w stałym, długoletnim związku, czy wciąż poszukujemy mężczyzny idealnego, chyba każda z nas ma wizję wymarzonego pierścionka zaręczynowego. Musi perfekcyjnie współgrać z naszym stylem, oddawać naszą osobowość, ale jeśli dostaniemy go od ukochanej osoby, będzie cieszył oko przy każdym spojrzeniu. Zanim jednak nie staniemy się jego właścicielkami, raczej nie zastanawiamy się nad tym, jak prawidłowo go nosić. Tymczasem pytanie o to, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy, to odwieczny dylemat nie tylko przyszłych panien młodych, ale też oświadczających się panów. Zdjęcie miary z palca to dla nich spore wyzwanie, nie mówiąc już o wyborze idealnego pierścionka zaręczynowego. Na której ręce i którym palcu będzie on noszony? Według polskiej tradycji na palcu serdecznym prawej dłoni. 

Na którym palcu nosić obrączkę?

na którym palcu nosić obrączkę

 

Po romantycznych zaręczynach przychodzi czas na wymarzony ślub. Kwiaty, doskonałe stylizacje, najlepszy zespół muzyczny, pyszny tort - z pewnością dołożycie wszelkich starań, by ten dzień był jak z bajki. A na liście priorytetów na 100% pojawią się obrączki i kolejne pytanie: na której ręce nosić obrączkę? Na który palec założymy ją w trakcie przysięgi? Jeśli choć raz przyglądaliście się dokładnie uroczystości zaślubin w polskiej tradycji, to doskonale znacie zwyczaj zakładania obrączek na palec serdeczny prawej dłoni

 

No dobrze, ale co po wymianie obrączek ślubnych zrobić z długo wyczekiwanym pierścionkiem zaręczynowym? 

Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę po ślubie?

Miejsce pierścionka zaręczynowego na dłoniach Polek przed ślubem nie jest przypadkowe. Zwykło się bowiem uważać, że pierścionek jest zapowiedzią nadchodzących zaślubin, a co za tym idzie - zajmuje miejsce obrączki do czasu otrzymania jej od ukochanego w dniu złożenia przysięgi małżeńskiej. Jeśli jednak zastanawiasz się, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie, mamy dla Ciebie dwie satysfakcjonujące odpowiedzi. Zgodnie z tradycją, gdy miejsce pierścionka na palcu serdecznym prawej ręki zajmie obrączka, pierścionek przekładamy na ten sam palec lewej ręki. Jednak coraz więcej panien młodych decyduje się na nowoczesne i bardzo praktyczne rozwiązanie - dopasowanie pierścionka i obrączki tak, by można było je nosić na jednym palcu. Tego typu kombinacja sprawdzi się perfekcyjnie, jeśli pierścionek zaręczynowy ma dla Ciebie duże znaczenie lub zwyczajnie lubisz nosić biżuterię na jednej ręce.

Znaczenie symboliczne pierścionka i obrączki

na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie

Co ciekawe, odpowiedź na pytanie: na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, a na którym obrączkę, nie we wszystkich krajach będzie taka sama. Co więcej: Polska pod tym względem jest naprawdę wyjątkowa, bo w większości państw zachodnich obrączka na lewej ręce to zwyczaj od dawien dawna. Ślubna biżuteria zdobiła lewą dłoń kobiety już w starożytności, gdy zakochani Egipcjanie i Egipcjanki wymieniali się obrączkami uplecionymi z roślin rosnących nad Nilem. Z czego więc wynika odmienność polskich zwyczajów?

Według historyków miejsce obrączki na dłoniach Polek zmieniło się tuż po powstaniu styczniowym, gdy na znak żałoby żony zaczęły przekładać symbol małżeństwa z lewej ręki na prawą. Ten moment w historii tak mocno zakorzenił się w naszej świadomości, że do dziś zakładamy obrączki właśnie na palec serdeczny prawej dłoni. Z kolei obrączka na lewej ręce oznacza z reguły wdowieństwo. 

A co z symbolicznym znaczeniem pierścionka zaręczynowego i ślubnej obrączki? Pierścionek oznacza oczywiście zbliżające się zaślubiny. Natomiast obrączka, zgodnie ze słowami przysięgi małżeńskiej, jest znakiem miłości i wierności lub - jak mówią słowa przysięgi składanej w Urzędzie Stanu Cywilnego - symbolem łączącego nas związku (małżeństwa)

Czwarta edycja konferencji "Moda a biznes" za nami! Czwarta edycja konferencji "Moda a biznes" za nami! Stylistka Marta Siniło zdradza 9 gorących trendów, które kupisz na BLACK FRIDAY! Stylistka Marta Siniło zdradza 9 gorących trendów, które kupisz na BLACK FRIDAY!