Jak zwęzić spodnie w pasie z maszyną, bez maszyny, gumką lub paskiem? Instrukcje krok po kroku

Czy widziałaś choć raz filmy typu „5 minutes craft” pokazujące, jak szybko zwęzić spodnie? Cóż, jest w nich ziarno prawdy – rzeczywiście można samodzielnie zmniejszyć spodnie w pasie lub nogawkach i to w zaledwie kilka chwil. Jak to zrobić? Czy jest ratunek dla zbyt szerokich spodni bez pomocy maszyny? Poznaj sprawdzone metody!

Jak zwęzić spodnie w pasie z maszyną, bez maszyny, gumką lub paskiem? Instrukcje krok po kroku

Za szerokie spodnie? Poznaj przyczyny i dowiedz się, jak zwęzić spodnie

Twoje ulubione jeansy, cygaretki lub rurki mogą w pewnym momencie stać się za szerokie, dlatego wiedza o tym, jak zwęzić spodnie będzie bardzo przydatna. Dlaczego jednak spodnie stają się za szerokie? Głównym powodem jest zmniejszenie obwodów ciała – w wyniku odchudzania lub zmieniającego się cyklu. Niektóre materiały, w szczególności z bawełny, mają tendencję do rozbijania, tzn. rozciągania włókien w poprzek. W efekcie spodnie będą zsuwać się z bioder, wyglądać nieestetyczne i w ekstremalnych wypadkach pokazać nawet za dużo ciała. Zamiast jednak kupować kolejną parę, warto wykorzystać jedną z metod na zwężenie spodni.

Jak zwęzić spodnie? Podstawą są przeróbki krawieckie z pomocą maszyny, jednak wymaga ona podstawowych umiejętności obsługi. Są na szczęście inne metody, które pozwalają zwęzić spodnie ręcznie i bez konieczności szycia. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie masz opcje.

Jeansy damskie, które nigdy nie wychodzą z mody. Znajdź swój idealny fason!

Czy każde spodnie da się zmniejszyć? Zobacz, jak zwęzić jeansy lub spodnie materiałowe

Kobieta w jeansach

Zasadniczo każde spodnie można zwęzić w pasie, niezależnie do tego, z jakiego materiału są wykonane. Spodnie materiałowe, np. z poliestru można zmniejszyć tak samo, jak zwęża się spodnie bawełniane, np. jeansy. Jednak te drugie można zwęzić bez konieczności szycia, ponieważ bawełna to elastyczne włókno i można zmieniać jego kształt. Jeśli spodnie wykonane z tego materiału rozbiją się w pasie, można zrobić jedną z dwóch następujących rzeczy.

· Wypierz spodnie w wyższej temperaturze. Standardowo bawełna prana jest w temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza, dlatego by zwęzić spodnie bawełniane, można nieco podnieść temperaturę do 50-60 stopni Celsjusza.
· Naciągnij materiał. Wystarczy stanąć stopami na brzegu paska spodni, a rękami chwycić nogawki i ciągnąć. Wtedy spodnie zwężą się w pasie przy jednoczesnym wydłużeniu noga

Jak rozciągnąć jeansy? Wiemy, jak poszerzyć spodnie, by pasowały idealnie w pasie, w udach i łydkach

Jak zwęzić spodnie w pasie? Prosty tutorial z maszyną do szycia

Kobieta w różowych spodniach

Maszyna do szycia jest najlepszym sposobem na trwałe zwężenie spodni. Nie musisz być doświadczoną krawcową, wystarczy podstawowa umiejętność szycia i obsługi maszyny. Kilka kroków wystarczy, by zwęzić spodnie poliestrowe, lniane, wiskozowe, a także bawełniane.

Jak zwęzić spodnie w pasie za pomocą maszyny? Instrukcja krok po kroku:

· Wykonaj przymiarkę. Włóż spodnie, zbierz nadmiar materiału z tyłu i zepnij materiał szpilkami bądź agrafkami.
· Zdejmij spodnie, odwróć na lewą stronę i za pomocą kredy/markera nakreśl linie, przy których należy ciąć, by zwęzić spodnie.
· Obetnij nadmiar materiału wzdłuż narysowanych linii, zostawiając ok. 1-1,5 cm zapasu na szew
· Wybierz nitkę w kolorze odpowiadającemu przeszyciom spodni i nawlecz na maszynę.
· Zacznij zszywać rozcięcie z tyłu spodni w taki sposób, aby połączył się z oryginalnym szwem.

Uwaga: jeśli spodnie mają szlufki lub pas, przed rozpoczęciem szycia należy je odpruć i doszyć po zwężeniu.

Jak szybko zwęzić spodnie w pasie bez maszyny? Szybkie domowe sposoby

Kobieta w czarnym dresie

Nie każda z nas posiada maszynę i zdolności do szycia, za to każda może w pewnym momencie potrzebować przeróbki. Jak zwęzić spodnie bez maszyny? Poznaj sprawdzone metody, które w kilka minut przyniosą pożądane efekty.

Jak zwęzić spodnie w pasie ręcznie? Proste i efektowne szycie

Do zwężenia jeansów, dresów czy cygaretek nie potrzeba maszyny. Równie efektownie można zszyć je ręcznie. Potrzebujesz jedynie igły i nitki oraz odrobiny cierpliwości. Jak zwęzić spodnie bez maszyny? Wykonujesz podobne kroki jak w przypadku szycia maszyną. 

Ręcznie zwężanie spodni krok po kroku:
· Zbierz nadmiar materiału spodni, ale tym razem po bokach, wzdłuż oryginalnych szwów. 
· Zaznacz kredą lub markerem miejsce, w którym powinny być zwężone spodnie, następnie zdejmij spodnie na lewą stronę. 
· Zszyj spodnie zgodnie z linią zaznaczenia takim ściegiem prostym lub dzierganym, które będą niewidoczne na zewnątrz.

Uwaga: niewprawnej ręce trudno zrobić mocny, solidny szew, dlatego warto tę metodę traktować jako doraźną, a trwałe zwężenie zlecić krawcowej.

Jak zwęzić spodnie w pasie za pomocą gumki?

Popularną metodą na zwężenie spodni jest gumka guzikowa. To wąska tasiemka z otworami na guziki, która jest elastyczna i działa jak ściągacz. Łatwo ją założyć i zdjąć w razie potrzeby. Oprócz gumki będziesz potrzebować dwóch płaskich guzików oraz agrafki, nożyczek, igły i nici. Jak zwęzić spodnie gumką? 
· Zrób dwa otwory po bokach spodni, ale jedynie w pierwszej warstwie materiału – nie przebijaj pasa na wylot. 
· Przy każdym otworze wszyj guzik, ale również na pierwszą warstwę materiału. Postaraj się, by żadne nitki i przeszycia nie znalazły się po zewnętrznej stronie pasa spodni.
· Następnie przeciągnij gumkę w między jednym a drugim otworem. Powinno to wyglądać jak przesuwanie sznurka przez tunel w ściągaczu dresów.
· Na koniec zapnij gumkę na guzikach. Gumka ma dziurki na całej długości, więc możesz swobodnie zmieniać jej położenie i tym samym szerokość spodni.

Zwężanie spodni w pasie za pomocą paska z klamrą 

Jeśli szycie to nie Twoja bajka, a spodnie są naprawdę za szerokie, wykorzystaj klasyczny pasek z klamrą. Jest to odpowiedź na pytanie „jak szybko zwęzić spodnie", gdy chcesz to zrobić naprawdę szybko. Pasek zbierze nadmiar materiału i utrzyma spodnie na pożądanej wysokości. Jednak, by spodnie dobrze wyglądały, trzeba zrobić to w odpowiedni sposób. Inaczej efekt może być niechlujny. Jak zwęzić spodnie paskiem? Włóż spodnie i przełóż pasek przez szlufki. Zanim go zapniesz, zbierz materiał po bokach tuż przy szlufkach w taki sposób, by nadmiar zawinąć do środka. Dopiero wtedy zapnij pasek. W taki sposób spodnie będą lepiej układać się na sylwetce.

Jak zwęzić spodnie w pasie za pomocą agrafki? 

Ze wszystkich pomysłów na to, jak zwęzić spodnie, agrafka jest najbardziej prowizoryczna. Sprawdzi się w sytuacjach, gdy trzeba szybko ubrać się i wyjść, a pod ręką są jedynie za szerokie spodnie. Jak zwęzić spodnie za pomocą agrafki? Wystarczy zebrać materiał  w jednym miejscu, ułożyć w harmonijkę do wewnątrz spodni, spiąć agrafką i ułożyć tak, by spięcie nie wystawało poza materiał.

Jak zwęzić spodnie w nogawkach? Poznaj skuteczne metody

Kobieta w rurkach i butach na obcasach

Nie tylko za szeroki pas, ale i szerokie nogawki bywają problemem. Niektóre modele tracą swój fason przez rozbity materiał na udach, kolanach i łydkach, w szczególności >>spodnie rurki<<. Jak temu zaradzić? Jeśli spodnie są jedynie lekko rozbite, wystarczy je wyprać lub rozciągnąć ręcznie. Gdy to nie pomoże lub nogawki są bardzo szerokie, należy je zwęzić za pomocą szycia. 

Jak zwęzić spodnie w nogawkach? Instrukcja krok po kroku:
· Podobnie jak w przypadku zwężania spodni w pasie, przymierz spodnie i zaznacz szpilkami miejsca zwężenia. Zrób to po wewnętrznej stronie. Dzięki temu spodnie nie stracą kształtu, a ewentualnie niedoróbki będą niewidoczne.
​· Nakreśl linie pomocnicze, utnij nadmiar materiału wzdłuż wyznaczonych linii. 
​· Pozostaw ok. 1,5 cm materiału na zapas, który będzie potrzebny do zszycia.
​· Następnie zszyj materiał. 

Pamiętaj, że jeśli nie czujesz się na siłach, oddaj spodnie do zwężenia znajomej lub krawcowej, która wykona perfekcyjne szycie.
Nie musisz już pozbywać się zbyt szerokich spodni. Masz przed sobą cały arsenał porad i wskazówek ułatwiających ich zwężenie. W ostateczności, jeśli nie wiesz jak zwęzić spodnie lub nie masz pewności co do swoich umiejętności manualnych, oddaj je doświadczonej osobie lub zdecyduj na nowy model spodni z Domodi.pl.

Twoich spodni nie da się już zwęzić? Znajdź nowe na Domodi.pl:

Buty trekkingowe damskie – ranking TOP modeli na każdą kieszeń. Wybieramy dobre buty w góry damskie! Buty trekkingowe damskie – ranking TOP modeli na każdą kieszeń. Wybieramy dobre buty w góry damskie! Stylizacje z kombinezonem damskim to hit lata 2022. Jak je tworzyć do pracy i na wieczór? Zobacz! Stylizacje z kombinezonem damskim to hit lata 2022. Jak je tworzyć do pracy i na wieczór? Zobacz!