Kratka Vichy - musisz ją mieć!

Krata nigdy nie wychodzi z mody! Z sezonu na sezon zmienia się jedynie jej forma i kolorystyka. Krata Vichy - bo o niej dzisiaj mowa - stała się nieodłącznym elementem stylizacji największych gwiazd. Możemy w niej zobaczyć m.in. Rihannę, Kate Middleton i Anne Hathaway, a to tylko początek bardzo długiej listy! Dowiedzcie się więcej o tym elegancki i jednocześnie zadziornym trendzie, który podbije Wasze serca! 

Kratka Vichy - musisz ją mieć!

Wzór uniwersalny

Kratka Vichy jest uniwersalna - może występować w każdym kolorze, na każdej fakturze i na wszystkich rodzajach ubrań. Vichy znajdziecie na koszulach, sukienkach, spodniach, topach, gdzie mieni się wszystkimi barwami tęczy. W modzie męskiej vichy występuje często na spodenkach i koszulkach polo. W stylizacjach golfowych jest klasycznym modowym must-have. A jesienią krata świetnie prezentuje się na flanelowych koszulach. Gingham zdobi także dziecięce ubranka i zabawki.

Jak łączyć kratę Vichy?

Vichy jest mocnym deseniem, trzeba uważać przy łączeniu jej z innymi wzorami, np. paskami czy groszkami. Kratka Vichy lubi dominować w stylizacji. Będzie pięknie wyeksponowana, kiedy dobierzesz do niej gładkie i jednokolorowe pozostałe elementy stylizacji. Kratka Vichy też świetnie sprawdzi się jako dodatek w postaci wstążek do włosów, wiązań do butów, apaszek czy torebek. Decydując się na takie elementy należy dobrać je odpowiednio do kolorystyki całego outfitu. To, co najpiękniejsze w tym ponadczasowym wzorze to fakt, że pasuje on do każdego - niezależnie od wieku, wzrostu, figury czy płci.

Modowa ewolucja kraty Vichy

Charakterystyczna, gruba krata vichy funkcjonuje na świecie już od ponad 400 lat. Nie od razu trafiła jednak do świata mody. Swoje początki pod nazwą gingham zawdzięcza koloniom indyjskim i indonezyjskim, skąd trafiła na Wyspy Brytyjskie. Kraciaste tkaniny trafiły stamtąd do Vichy, a następnie do francuskich domów pod postacią obrusów, zasłon oraz dodatków tekstylnych. W XIX wieku kratka przeniosła się z Europy do Stanów Zjednoczonych i tam zaczęła ozdabiać także ubrania — najpierw fartuszki i sukienki kelnerek, potem męskie koszule i ubrania dla małych dzieci.

Do końca lat XX krata Vichy stanowiła must have jako element strojów plażowych i letniej garderoby, ustępując potem miejsca marynarskim paskom. Mimo konkurencji Vichy powróciła jednak po kilkudziesięciu latach, podbijając serca mieszkańców Hollywood, a następnie całej Kaliforni. Z kraciastym deseniem najbardziej kojarzona jest Bridgitte Bardot, która przeniosła Vichy z wakacyjnych plaż prosto przed ołtarz. Krata ozdabiała bowiem jej - skandaliczną jak na owe czasy - suknię ślubną.

Lata 60. upływały zatem pod znakiem kratki vichy, goszcząc już nie tylko w domach i życiu codziennym, ale także na srebrnych ekranach, czerwonych dywanach i w polityce! Przez kolejne dekady trend związany z vichy pojawiał się i wyciszał, zarówno w modzie męskiej, jak i damskiej, by teraz znów powrócić na salony.

A wy macie w swojej garderobie ulubione ubrania w kratę?

Artykuł powstał w ramach projektu Domodi Style Icon, a jego autorką jest Anita Lesiak, autorka bloga melodylaniella.blogspot.com .


DOMODI STYLE ICON to projekt, w którego ramach eksperci stylu komentują najnowsze trendy, dzielą się swoimi inspiracjami i wiedzą o modzie. Do projektu angażujemy Influencerów, których osiągnięcia inspirują nas i użytkowników Domodi.pl

Skompletuj własną stylizację z kratą vichy!

Jemerced i ORSAY - zobacz efekty tej współpracy! Jemerced i ORSAY - zobacz efekty tej współpracy! Kasia Tusk w odważnej kreacji weselnej! Kasia Tusk w odważnej kreacji weselnej!