Kto jako pierwszy wyprodukował jeansy? Krótka historia kultowych denimowych spodni

Jeansy to element garderoby, bez którego nie wyobrażamy sobie modnych stylizacji. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś skąd się wzięły i kto jako pierwszy wyprodukował jeansy? Poznaj krótką historię denimowych spodni i ciekawostki, którymi zabłyśniesz w towarzystwie.

Kto jako pierwszy wyprodukował jeansy? Krótka historia kultowych denimowych spodni

Kto jako pierwszy wyprodukował jeansy? Tak wyglądał początek denimowych spodni w świecie mody

Historia jeansu sięga już XVII, kiedy to w Genui po raz pierwszy wyprodukowano ten materiał. Samo słowo „jeans” pochodzi z francuskiego – Blue de Gênes, czyli błękit Genui. Krótko po tym, krawcy z francuskiego miasta Nimes zaczęli masowo produkować tkaninę zwaną „materiałem z Nimes” – stąd z kolei wzięła się nazwa denim.

No dobrze, skoro już wiemy jak powstał denim, to teraz warto odpowiedzieć na pytanie kto jako pierwszy wyprodukował jeansy? Potencjał tkaniny dostrzegł w 1873 roku Levi Strauss wraz ze swoim wspólnikiem Jacobem Davisem. Postanowili oni opatentować spodnie wykonane z jeansu, wzmocnione szwami newralgicznymi i metalowymi napami. To sprawiło, że były odporne na przetarcia i trudne do rozerwania – w kwestii odzieży roboczej, były to cechy absolutnie pożądane. Tak powstała, dobrze nam znana firma Levi Strauss & Co. Logo marki przedstawia dwa końskie zaprzęgi, które próbują rozerwać jeansy Levi's, co podkreśla wysoką jakość i ogromną wytrzymałość denimowych spodni.

Pierwsze jeansy levi's

Jak wyglądały pierwsze jeansy? Miały dwie kieszenie z przodu i jedną z tyłu. Występowały w oryginalnym, niebieskim kolorze. Z czasem dodano kolejną kieszeń z tyłu, a także jedną małą we wnętrzu przedniej kieszonki – miała ona służyć do przechowywania zegarka.

Modne fasony damskich jeansów, które warto znać!

Historia jeansów – niezwykłe fakty, o których nie miałaś pojęcia

Na tym jednak historia jeansów się nie kończy. Z biegiem czasu, popularność denimowych spodni wzrastała, zwiększała się produkcja jeansów i zaczęły powstawać nowe modele. Ten uniwersalny element garderoby podbił serca gwiazd złotych lat Hollywood, ale z pewnością i Twoje. Poznaj ciekawostki na temat historii jeansów, które z pewnością Cię zaskoczą! 

Pierwsze jeansy damskie
  • Levi Strauss, który wynalazł jeansy, nazywał je początkowo „kombinezonem do pasa” z ang. waist overalls

  • Ogromną popularność przyniosły jeansom westerny, na których produkcji, zaczęto ubierać kowbojów właśnie w denimowe spodnie. 

  • Już w 1905 powstał kultowy model jeansów Levi’s 501 o fasonie bootcut.

  • Dopiero po niemal 60 latach od produkcji pierwszych jeansów powstał damski model spodni – Lady Levi’s 701.

  • Po premierze filmu „Buntownik” z Jamesem Deanem w roli głównej, jeansy zaczęły być kojarzone jako symbol wolności i młodzieńczej rebelii. Z tego też powodu, niedługo później, zakazano ich noszenia na wielu uniwersytetach

  • Mówi się, że cały świat poznał jeansy dopiero podczas II wojny światowej, gdy amerykańscy żołnierze udawali się na przepustki.

  • Jeśli chodzi o jeansy damskie, to największą popularność przyniosły im w latach 50. i 60. takie gwiazdy jak: Marylin Monroe i Brigitte Bardot, które nosiły je nie tylko na produkcjach filmowych, ale i na co dzień.

Już wiesz kto jako pierwszy wyprodukował jeansy i jak wyglądała ich historia. Denimowe spodnie kiedyś przeznaczone tylko dla klasy robotniczej, dziś łączą miłośników mody z całego świata. Nawet pierwsze modele jeansów przetrwały z nami do dziś i stały się jednym z najbardziej uniwersalnych i funkcjonalnych elementów garderoby. 

fot: Getty Images

Znajdź idealne jeansy dla siebie na Domodi.pl:

Jak dobrać szpilki do figury i kształtu nóg? Poznaj wskazówki, które pomogą Ci znaleźć buty idealne Jak dobrać szpilki do figury i kształtu nóg? Poznaj wskazówki, które pomogą Ci znaleźć buty idealne Spodnie straight – co to znaczy i do jakiej figury pasuje ten fason? Sprawdź i zainspiruj się! Spodnie straight – co to znaczy i do jakiej figury pasuje ten fason? Sprawdź i zainspiruj się!