Lata 20. – moda damska i męska: historia i inspiracje na imprezę w stylu lat dwudziestych

Pióra, zdobione sukienki, nieśmiertelna elegancja  moda lat 20. inspiruje do dziś. Ale jaka była naprawdę? Sprawdzamy modowe kroniki i podpowiadamy, jak stworzyć idealną stylizację na imprezę w klimacie lat 20.

Lata 20. – moda damska i męska: historia i inspiracje na imprezę w stylu lat dwudziestych
Moda lat 20. - inspiracje Źródło: Getty Images

Większość osób na hasło „lata 20.” ma przed oczami bajkowe, hollywoodzkie kreacje ozdobione piórami, cekinami i sznurami pereł. To elementy bardzo charakterystyczne dla mody tamtych lat. Warto jednak pamiętać, że codzienność drugiej dekady XX wieku lepiej opisują słowa: wygoda, chłopięcy styl i bunt. 

Lata dwudzieste w modzie inspirują do dziś i to nie tylko wtedy, gdy wybieramy się na klimatyczną imprezę. W drugiej dekadzie XX wieku powstały bowiem takie klasyki, jak: mała czarna sukienka, beżowy trencz Burberry czy pierwsza koszulka polo zaprojektowana przez tenisistę Rene Lacoste.

Historia mody – czym charakteryzowały się lata 20. XX wieku?

Fryzura i makijaż inspirowane latami 20.
Fryzura i makijaż inspirowane latami 20. Źródło: Adobe Stock

Ubiór zawsze jest odbiciem czasów, aktualnej sytuacji politycznej, kulturalnej i społecznej – nie inaczej było w latach 20. Moda tej dekady to coś znacznie więcej niż obraz utrwalony w naszej świadomości przez twórców takich filmów, jak „Wielki Gatsby”, „Aviator” czy „​Chicago”. Za zdobionymi sukienkami i piórami tak naprawdę stały fascynacje Wschodem, które do Europy przybyły między innymi z Rosyjskim Baletem.

Krótkie kobiece fryzury i chłopięcy ubiór charakterystyczny dla flapperek to odzwierciedlenie pierwszych przejawów emancypacji kobiet. A słynne, męskie Oxford bags, czyli spodnie garniturowe o obszernych nogawkach, były syndromem zbliżającej się modowej rewolucji i rozluźnienia zasad dress code’u.

Jakie naprawdę były lata 20. w modzie? Przede wszystkim różnorodne. Dekadencka elegancja, suknie bogato zdobione błyskotkami, mocne makijaże i cygaretki w rękach królowały w popularnych jazzowych klubach, do których coraz częściej chadzały również kobiety. W dzień jednak elegancki strój kobiecy zastępowały proste, chłopięce kroje, luźne ubrania zapewniające wygodę i gładko zaczesane włosy w najpopularniejszej fryzurze lat 20. – krótko ściętym bobie. Szukasz inspiracji na stylizację rodem z drugiej dekady XX wieku.? Sprawdź najsłynniejsze elementy mody lat 20.

Lata 20. w modzie damskiej i męskiej – najbardziej charakterystyczne elementy

Lata 20. w modzie damskiej to z jednej strony elegancki strój wieczorowy, z drugiej – coraz bardziej wygodny i mniej kobiecy ubiór noszony na co dzień. Oto elementy garderoby, które ukształtowały styl lat 20. w modzie damskiej:

  • Wieczorowa sukienka w stylu lat 20. – sięgała za kolano lub do kostek, miała obniżony stan i prosty krój przypominający linię litery „H”.
  • Cekiny, hafty, frędzle, kryształki – elementy, które zdobiły wieczorowy strój damski w latach 20.
  • Sukienki z odkrytymi ramionami i narzuconym na kreację szalem boa.
  • Opaska z lat 20. – najbardziej charakterystyczny dodatek do sukienki wieczorowej, z reguły ozdobiona piórem lub efektownym ornamentem z kamieniami.
  • Luźne ubrania codzienne – w chłopięcym stylu, uwielbiane za wygodę. Nie bez powodu zastąpiły one suknie z gorsetami.
  • Krótkie kobiece fryzury z lat 20. – cięcie na boba, który w dzień był gładko zaczesany, a wieczorem przemieniał się w charakterystyczne dla kobiecych fryzur lat 20. delikatne, regularne fale. 
  • Damskie buty lat 20. – na niskim obcasie w stylu Ludwika XIV, tak zwane pantofelki “Mary Jane” zapinane na pasek przy kostce. 
  • Biżuteria z lat 20. – duża, spektakularna, wylansowana przede wszystkim przez Coco Chanel i jej fanki.
  • Kapelusze typu cloche – dopasowane do krótkich, kobiecych fryzur z lat 20. 
Codzienna moda lat 20.
Codzienna moda lat 20. Źródło: Shutterstock

A co na to moda męska lat 20.? Podobnie, jak w przypadku codziennych kobiecych ubiorów lat 20. w męskich trendach królowały prostota i wygoda. Mówiąc o męskim stylu lat 20., nie możemy więc pominąć takich elementów garderoby, jak:

  • Garnitury trzyczęściowe – coraz częściej zastępowały komplety złożone z marynarki i spodni w różnych kolorach,
  • Spodnie Oxford Bags – z bardzo szerokimi nogawkami. Nosili je najpierw studenci, później stali bywalcy jazzowych klubów. 
  • Krawaty w ukośne paski, a do eleganckiego, wieczorowego fraku obowiązkowo mucha, 
  • Kapelusz typu Borsalino – charakterystyczny między innymi dla postaci Ojca Chrzestnego,
  • Wełna – w różnych kolorach, była podstawową tkaniną do szycia ubrań męskich w latach 20. 

Sukienka lata 20. – jak wyglądała? Jaką sukienkę wybrać na imprezę w stylu lat dwudziestych?

Mimo że w codziennym kobiecym ubiorze lat 20. królowały chłopięce fasony, a wśród gwiazd kina nie brakowało miłośniczek męskich garniturów, to najpopularniejszym strojem wieczorowym wciąż pozostawała sukienka. Lata 20. zdecydowanie należały do kreacji o maksymalnie prostych krojach w kształcie litery „h”, lansowanych wtedy między innymi przez Coco Chanel czy Elsę Schiaparelli. Sukienki z lat 20. bardzo często odsłaniały ramiona i plecy, dlatego częstym uzupełnieniem stylizacji był szal z piór. Długość? Najczęściej do ziemi. Ideał kobiecej sylwetki był posągowy i dostojny, dlatego wieczorowe sukienki z lat 20. miały kolumnowe fasony i zakrywały kostki.

Dopiero w 1926 roku, gdy Coco pokazała pierwszą małą czarną. Damski strój wieczorowy zaczął wtedy zmierzać w kierunku krótszych kreacji pokazujących nogi. Jeśli więc zastanawiasz się, jaką sukienkę w stylu lat 20. wybrać na imprezę, możesz zaszaleć z kreacją maxi z połyskującego atłasu albo postawić na prostą czarną kreację do kolan. I tak kluczowym elementem stroju będą dodatki, których w stylizacji inspirowanej modą lat 20. zwyczajnie nie może zabraknąć! Perły, opaska na włosy, cygaretka i oczywiście fryzura – krótkie (lub upięte) fale sprawią, że twój look nabierze charakteru jak z modnego, jazzowego klubu tamtej epoki!

Inne elementy mody damskiej lat 20.

Wieczorowe sukienki z lat 20. kojarzy chyba każda z nas, ale wciąż niewiele wiemy na temat codziennego ubioru damskiego z tamtych czasów. A szkoda, bo epoka flapperek i pierwszych emancypantek to niezwykle ciekawy okres w historii mody. Najmodniejszym strojem codziennym w stylu lat 20. były ubrania na „chłopczycę”.

Po raz pierwszy w modzie pojawiły się nie tylko fasony ukrywające sylwetkę, ale także spodnie i swetry. Te ostatnie początkowo odgrywały rolę odzieży sportowej, by z czasem na dobre wejść do kanonu damskiej mody. By osiągnąć ideał – chłopięcą, prostokątną sylwetkę – kobiety nie tylko wybierały luźne kroje z obniżoną linią bioder, ale także zakładały spłaszczającą klatkę piersiową bieliznę.

W odróżnieniu od wieczorowych, sukienki dzienne często miały długi rękaw i mniejszy dekolt, były zwykle noszone z luźnym swetrem i spięte paskiem. Obcasy także poszły w cień – swoje 5 minut przeżywały buty na niskim słupku, a nawet całkowicie płaskie. W latach 20. w damskiej szafie pojawiają się także kurtki, kardigany zakładane na koszule oraz spódnice midi, najlepiej ozdobione plisowaniem. Nieodłącznym elementem damskiego ubioru lat 20. był także charakterystyczny kapelusik w kształcie hełmu.

Strój damski z lat 20.
Strój damski z lat 20. Źródło: Shutterstock

Kto poruszał wyobraźnię kobiet w latach dwudziestych i stał za rewolucyjnymi projektami? To dekada, w której tworzyli prawdziwi mistrzowie krawiectwa: Coco Chanel, Madeleine Vionnet, Paul Poiret czy Lanvin. Właśnie im zawdzięczamy nowe podejście do kobiecej sylwetki i kanonów mody. Paul Poiret odciążył kobiece kreacje z warstw podszewek, halek i usztywnień, a Vionnet nauczyła kobiety cięć i krojów ze skosu. Dom mody Lanvin jako pierwszy zaprezentował na wybiegach luźne sukienki na ramiączkach, które dawniej noszone były wyłącznie jako bielizna.

Ogromny wpływ na modę lat dwudziestych miał ruch kobiet nazywanych „flapperkami”. Promowały one wizerunek kobiety-chłopczycy i uwielbiały fasony inspirowane zawartością męskiej szafy. To coś więcej niż moda – flapperki stworzyły zupełnie nowy styl życia, który dawał kobietom wolność i niezależność.

Jedną z kobiet, które inspirowały inne do zmian, była sama Coco Chanel. Projektantka, którą kojarzymy z absolutną klasyką, była wielką buntowniczką swoich czasów. Całkowicie odcinała się od obowiązujących wówczas kanonów mody, tworząc nową definicję elegancji, którą pokochały nowoczesne kobiety na całym świecie. Coco nie tylko spopularyzowała wygodne i eleganckie tweedowe zestawy oraz spodnie, ale także stworzyła ikoniczną małą czarną. Kierowała się zasadami minimalizmu, kochała czerń, jej projekty odsłaniały kobiece nogi – wszystko to było w modzie lat 20. całkowitą nowością i zahaczało o obyczajowy skandal.

Lata 20. – jak wyglądała moda męska?

Na coraz większą swobodę pozwalali sobie również twórcy mody męskiej lat 20., czego najbardziej charakterystycznym przejawem były kultowe Oxford Bags, czyli spodnie garniturowe z bardzo szerokimi nogawkami. Co ciekawe, przez starsze pokolenia uważane były za… przejaw zniewieściałości. A według legend pierwsze Oxford Bags powstały dlatego, że władze Oxfordu nie zgadzały się na to, by studenci na wykłady przychodzili w pumpach, czyli innych słynnych spodniach męskich tamtej dekady, które noszono do wysokich podkolanówek i sportowych swetrów. Bez względu na to, czy historie te są prawdziwe, niewątpliwie męski ubiór lat 20. był pierwszym zwiastunem rodzącego się właśnie modowego buntu.

Dla kontrastu moda wieczorowa lat 20. również w męskim wydaniu zwracała się wyraźnie w kierunku eleganckiej klasyki. Dlatego wybierając strój na imprezę w klimacie drugiej dekady XX wieku, możesz postawić albo na wełniany garnitur z kamizelką, białą koszulą i krawatem w ukośne paski, albo na inspirowany Gatsbym set z czarnym frakiem, muchą i smokingową koszulą. Obydwie wersje perfekcyjnie wpiszą się w klimat.

Strój wieczorowy damski uzupełniony makijażem i fryzurą w stylu lat 20.

O ile w kwestii stroju odchodziło się od podkreślania kobiecości, w przypadku makijażu z lat 20. sytuacja wyglądała odwrotnie. Królowały mocne makijaże: ciemne, przydymione czarnym cieniem oczy i równie ciemne szminki. Ideałem były małe usta i porcelanowa cera. Na fali fascynacji Egiptem do codziennego makijażu weszły także ciemne kreski na powiekach. 

Najbardziej charakterystyczną dla lat 20. fryzurą były krótkie cięcia: w postaci boba z grzywką lub hollywoodzkich fal. Koniecznie ozdobione opaską lub ukryte pod najmodniejszymi kapeluszami zakrywającymi czoło. Ogromny wkład w wizerunek kobiety lat 20. miał także polski fryzjer, Antoni Cierplikowski. To właśnie on był pierwszym, który stworzył na damskiej głowie krótką fryzurę, która na zawsze stała się ikoną tej dekady.

Fryzury i makijaże z lat 20.
Fryzury i makijaże z lat 20. Shutterstock

Lata dwudzieste to epoka w historii mody, która wywarła ogromny wpływ na wszystkie następujące po niej. Wiele trendów z tamtych lat co jakiś czas wraca do łask, definiując to, co dziś uznajemy za klasyczne. Niepozorna mała czarna, którą każda kobieta ma w swojej szafie, jest najlepszym dowodem na ponadczasowość stylu lat 20. Co najważniejsze, był to pierwszy sygnał wielkich zmian – świeżości, wolności i przedefiniowania kobiecości.

Szukasz więcej inspiracji? Zobacz też: 

Pytania i odpowiedzi

Jakie elementy garderoby były najbardziej charakterystyczne dla mody damskiej lat 20.?

W modzie damskiej lat 20. dominowały wieczorowe sukienki sięgające za kolano lub do kostek, z obniżonym stanem i prostym krojem, często zdobione cekinami, haftami, frędzlami, czy kryształkami. Codziennie ubrania miały luźne, chłopięce kroje zapewniające wygodę, a krótkie fryzury typu bob stały się symbolem tej dekady. Dodatki, takie jak opaski ozdobione piórem lub kamieniami, oraz buty na niskim obcasie typu "Mary Jane", dopełniały stylizacje.

Jakie były kluczowe cechy mody męskiej lat 20.?

Męska moda lat 20. skłaniała się ku prostocie i wygodzie, z trzyczęściowymi garniturami zastępującymi wcześniejsze zestawienia marynarki i spodni w różnych kolorach. Charakterystyczne były także bardzo szerokie spodnie Oxford Bags, krawaty w ukośne paski oraz kapelusze typu Borsalino. Eleganckie, wieczorowe stroje często uzupełniano o muchę zamiast krawata.

Jakie postaci miały największy wpływ na modę lat 20. i co wprowadziły nowego?

Projektanci tacy jak Coco Chanel, Madeleine Vionnet, Paul Poiret, i dom mody Lanvin odegrali kluczowe role w kształtowaniu mody lat 20., wprowadzając nowe podejście do kobiecej sylwetki i kanonów mody. Chanel spopularyzowała proste, wygodne zestawy, wprowadziła na rynek małą czarną, promując minimalizm i elegancję. Poiret zrewolucjonizował damską garderobę, eliminując potrzebę noszenia usztywnień, a Vionnet nauczyła kobiet cięć ze skosu. Lanvin wprowadził luźne sukienki na ramiączkach, wcześniej noszone tylko jako bielizna.

Stwórz stylizację w stylu lat 20. na Domodi.pl

„Wpadka" Beaty Szydło. W takim stroju polityczka udzieliła wywiadu „Wpadka" Beaty Szydło. W takim stroju polityczka udzieliła wywiadu Najmodniejsze oprawki do okularów damskich 2024. Oto wiodące trendy tego roku Najmodniejsze oprawki do okularów damskich 2024. Oto wiodące trendy tego roku