Lata 80. w modzie męskiej. Trendy, które nigdy nie wyszły z mody lub powróciły z przytupem. Sprawdź!

Można sporo powiedzieć o modzie męskiej w latach 80., ale na pewno nie to, że była nudna. Przeciwnie – trendy ósmej dekady XX wieku zapisały się w historii mody jako jedne z najbardziej różnorodnych i kolorowych. Miały w sobie odrobinę kiczu, ale jednocześnie wylansowały ponadczasowe klasyki, które panowie noszą do dziś. Jesteś ciekawy, co zostało z tamtego okresu? Sprawdź!

Lata 80. w modzie męskiej. Trendy, które nigdy nie wyszły z mody lub powróciły z przytupem. Sprawdź!

Jaka była moda męska w latach 80.? Kluczowe elementy stylizacji męskich tamtego okresu

Moda męska lat 80. została ukształtowana rozwój gospodarczy. Pojawiły się korporacje, a ich pracowników nazywano yuppies, co oznaczało ludzi wspinających się po szczeblach kariery. Ich status miał podkreślać strój i w związku z tym dużego znaczenia nabrała moda biurowa.

Jednocześnie lata 80. charakteryzował indywidualizm i chęć jego manifestowania za pomocą ubioru. Strój tamtego okresu kreowała również muzyka. Od razu było widać, kto słucha rocka, a kto hip-hopu, rapu i disco. Każda subkultura kreowała swój wizerunek. Podobnie jak filmy i seriale. Wystarczy wspomnieć choćby „Beverly Hills 90510", „Top Gun", „Gliniarz z Beverly Hills". Ponadto panowie trenowali jogging, chodzili na siłownię, sztuki walki, a to poskutkowało rozwojem mody sportowej.

Trendy z lat 80. w modzie męskiej, które teraz są na topie. Zobacz największe hity

Mężczyzna w skórzanej kurtce

Elementy mody męskiej lat 80. do dzisiaj wpisują się we współczesną estetykę i styl życia. W pierwszej kolejności trzeba wymienić skórzaną kurtkę ramoneskę (której nazwa pochodzi od zespołu The Ramones). Jeans wszedł na stałe do mody codziennej. Typowe dla lat 80. kolory, czyli pastele i neony, a także metalik nosimy współcześnie jako jeden z największych trendów.

Nie sposób nie wspomnieć o sneakersach, które w latach 80. produkowały marki Nike, adidas czy Reebok i już wtedy stały się kultowe. Do kanonu mody weszła również moda biurowa wraz z marynarkami i garniturami, których styl inspiruje do dziś. Przykład? Justin Bieber w garniturze oversize na gali Grammy 2022. Moda lat 80. regularnie pojawia się w kolekcjach Prady, Casablanca, Versace, Dior czy Giorgio Armani i wielu, wielu innych. Można śmiało porównywać zdjęcia z wybiegów lat 80. i oraz z okresu 2020-2022 i nie znaleźć żadnej różnicy!

Popularni projektanci i marki z lat 80. – kto był odpowiedzialny za kreowanie branży mody w tamtej dekadzie?

Prężnie rozwijająca się gospodarka i moda lat 80. sprawiła, że marki odzieżowe zaczęły się bardzo prężnie rozwijać. Marki luksusowe umocniły wtedy swoją pozycję. Modne było noszenie Versace, Calvina Kleina, jeansów Levi’s. Zdecydowanie ten czas najlepiej wykorzystał Giorgio Armani, który wykreował nowy rodzaj sylwetki, zarówno męskiej, jak i damskiej. Wszystko za sprawą filmu „Amerykański żigolak”, do którego stworzył kostiumy. Były na tyle udane, że całkowicie zmieniły podejście do eleganckich garniturów.

Moda męska w latach 80. w Polsce – cechy charakterystyczne. Jak nosili się wtedy Polacy i gdzie robili zakupy?

Mężczyzna w kurtce z lat 80

Moda męska lat 80. dotarła z dalekiego zachodu aż do Polski. Jednak okres reglamentacja towarów w PRL utrudniała dostęp do najnowszych trendów. Co w takim razie robili Polacy? Szyli! Tworzyli projekty od podstaw lub przerabiali stare ubrania. Ci, którzy mieli bliskich i przyjaciół za granicą, ściągali z ich pomocą nowe ubrania. Pewnego rodzaju rozwiązaniem były Pewexy, w których trzeba było płacić dolarami, co nie dla każdej osoby było osiągalne. Jednak dla wielu mężczyzn Pewex był miejscem, w którym mogli nabyć swoje pierwsze, amerykańskie jeansy Levi's i samo zdobycie ich świadczyło o sukcesie i zaradności.

Najpopularniejsze fasony w modzie męskiej w latach 80. Te kroje były najchętniej wybierane przez stylowych mężczyzn w tamtej dekadzie

Bardzo dużo czynników wpłynęło na ukształtowanie się mody męskiej lat 80. i popularne wówczas kroje. Giorgio Armani wypromował sylwetkę odwróconego trójkąta z szerokimi ramionami i wąskimi biodrami, co miało tworzyć postawę pewnego siebie mężczyzny. Właśnie dlatego powstały słynne obszerne marynarki z poduszkami na ramionach. Tworzyły pełny garnitur ze spodniami o szerokich nogawkach zaprasowanych w kant. Wizerunek dopełniała dopasowana koszula z szerokim kołnierzem. Jednak z drugiej strony branża rozrywkowa rozsławiła duże, kolorowe koszule z krótkim rękawem, które były luźną alternatywą dla biurowej elegancji.

Pewny siebie mężczyzna uprawiał również sport i nie wstydził się swojej sylwetki, więc chętnie pokazywał ją w krótkich szortach z wysokim stanem –  wysoki stan miał zwężać pas, by optycznie poszerzyć ramiona. Z drugiej strony hitem były dresy – kreszowe lub z charakterystycznego, śliskiego materiału. Z kolei buntownicy manifestowali swoje poglądy, nosząc podarte jeansy oraz duże, przeskalowane kurtki motocyklowe.

Modne ubrania męskie w latach 80. Z jakich elementów składała się garderoba mężczyzn w latach osiemdziesiątych?

Mężczyzna w kolorowym dresie

W latach 80. panowie dbali, by nie brakowało w ich garderobach najważniejszych elementów. Co było must have wtedy i jest niezbędne teraz, w latach 20. XXI wieku?

Modne kurtki męskie w duchu lat 80. Te modele były (i są) hitem!

Żaden mężczyzna nie odpuściłby sobie jeansowej katany, którą mógł nosić praktycznie do wszystkiego. Równie ważna była ramoneska w stylu rockowym lub kurtka motocyklowa z charakterystycznymi pikowaniami. Każdy chciał wyglądać jak Tom Cruise czy Johnny Depp, a denimowe lub skórzane kurtki były ich atrybutami.

Koszule męskie to synonim eleganckiej mody męskiej lat 80. Zobacz modele modne dawniej i dziś

Koszule zajmowały ważne miejsce w modzie męskiej lat 80. Nosiło się wtedy szerokie koszule z krótkim rękawem i kolorowym nadrukiem – neonowe, pastelowe, hawajskie, w panterkę. Do pracy i na wieczór wybierano eleganckie koszule jedwabne.

Męska moda biurowa w stylu lat 80. Marynarki i garnitury, które powróciły do łask

Synonimem lat 80. są szerokie ramiona, więc marynarki miały specjalne poduszki. Noszono klasycznie czarne i szare, ale jeszcze większym powodzeniem cieszyły się pastelowe marynarki. Spodnie garniturowe również były szerokie, ale zawsze musiały być zaprasowane w kant i miały wysoki stan.

Nie ma mody bez jeansów – najmodniejsze modele z lat 80., które panowie noszą i dziś

Jeansy Levi's były w latach 80. absolutnym hitem. Noszono wtedy proste modele ze średnim stanem na co dzień. Zwolennicy muzyki rockowej wybierali wtedy jeansy z przetarciami, a fani luźnego stylu streetwear preferowali luźne spodnie typu loose, baggy jeans i slouchy.

Dresy, sneakersy i wiele innych – motywy sportowe z lat 80. we współczesnej modzie męskiej

Styl sportowy w latach 80. miał się bardzo dobrze i wcale nie trzeba było trenować, by ubierać się w ten sposób. Co było modne? Dresy, a także puchowe kamizelki, bomberki a przede wszystkim – białe sneakersy, zarówno krótkie, jak i modele high top.

Fryzury męskie w latach 80. Jak czesali się w tamtej dekadzie panowie?

Trendy fryzjerskie w latach 80. stawiały na półdługie włosy. Fryzury miały być bujne, często robiono trwałą ondulację. Hitem było tzw. pretty boy hair, czyli luźno noszone kosmyki opadające na czoło i policzki. Eleganccy panowie zaczesywali włosy do tyłu. Wtedy powstały mulety, ale noszono również fryzury z wysokim topem i krótkimi bokami, a także buzz cut, loki Jheri (wylansowane przez piosenkarza Prince). Fryzura świadczyła również o przynależności do danej subkultury, zatem punki nosiły irokezy, a rockmani – długie, naturalne włosy.

Moda męska lat 80. zatoczyła krąg i przeżywa swój renesans. Jeśli pragniesz zaopatrzyć się w szeroką marynarkę, ramoneskę lub koszulę i wiele więcej, bez problemu znajdziesz je na Domodi.pl.

Stwórz modną, męską stylizację w stylu lat 80. razem z produktami z Domodi.pl:

Okulary przeciwsłoneczne damskie 2022 – TOP 8 najmodniejszych kształtów i oprawek na wiosnę i lato Okulary przeciwsłoneczne damskie 2022 – TOP 8 najmodniejszych kształtów i oprawek na wiosnę i lato Samoopalacz – jak prawidłowo go stosować? Podpowiadamy, jak używać kosmetyków samoopalających Samoopalacz – jak prawidłowo go stosować? Podpowiadamy, jak używać kosmetyków samoopalających