Mikropigmentacja – przebieg kuracji, rodzaje, efekty, koszty. Kto i kiedy może skorzystać z zabiegu?

Mikropigmentacja to zabieg kosmetyczny zyskujący ogromną popularność. Poprawia wygląd skóry i włosów. Jest często wybawieniem dla osób mierzących się ze skutkami chorób i wypadków. Choć jest to nieinwazyjna, skuteczna i bezpieczna metoda poprawiania urody, wymaga ona odpowiedniego przygotowania. Przedstawiamy najważniejsze informacje o mikropigmentacji, które rozwieją wszystkie twoje wątpliwości.

Mikropigmentacja – przebieg kuracji, rodzaje, efekty, koszty. Kto i kiedy może skorzystać z zabiegu?

Mikropigmentacja – co to jest i na czym polega zabieg? Podstawowe informacje

Mikropigmentacja to kosmetyczny zabieg polegający na wprowadzeniu barwnika w najgłębszą warstwę naskórka za pomocą pojedynczej igły. Metoda ta umożliwia precyzyjne rozłożenie pigmentu wyznaczonym kształcie na danym obszarze. Można wykonać ją jedynie w wyspecjalizowanym gabinecie kosmetycznym przez wykwalifikowane linergistki. Jaki jest cel mikropigmentacji? Zabieg służy wyrównaniu kolorytu skóry, wykorzystuje się ją w przypadku przebarwień będących wynikiem zmian skórnych, w niwelowaniu łysiny i prześwitów między włosami na głowie i w zaroście lub w celach estetycznych jako makijaż, co pozwala ograniczyć kosmetyki do make upu. Zastępuje również suplementy i preparaty kosmetyczne. 

Proces mikropigmentacji nie jest tym samym co tatuaż, ponieważ mikropigmentacja oddziałuje jedynie na poziomie naskórka, tymczasem tatuowanie dosięga skóry właściwej. Mikropigmentację można porównać do makijażu permanentnego, z tą różnicą, że makijaż wykonywany jest jedynie w celach estetycznych, a mikropigmentacja jest zabiegiem zalecanym ze względów medycznych. Ból towarzyszący przy zabiegu jest kwestią subiektywną, ale faktem jest, że proces aplikacji pigmentu nie jest całkowicie bezbolesny, dlatego stosuje się znieczulenie miejscowe.

Mikropigmentacja twarzy

Rodzaje mikropigmentacji – 3 rodzaje zabiegów na różne problemy skórne

Rozróżnia się 3 rodzaje mikropigmentacji, które zależą od miejsca wkłuwania barwnika i specyfiki problemów, jakie ma rozwiązać. Przedstawiają się następująco:

Mikropigmentacja estetyczna – wykonywana jest jako makijaż. Pigment nakładany jest w okolice oczu, ust i brwi. Umożliwia też stworzenie sztucznych piegów. W niektórych przypadkach związanych ze zmianą kolorytu skóry, wynikającą z przyczyn hormonalnych lub nabywanych z wiekiem, pomoże wyrównać kolor skóry twarzy. Zmniejsza również widoczność blizn potrądzikowych.

Mikropigmentacja medyczna – pomaga zredukować następstwa chorób i schorzeń, które wpłynęły na zmianę wyglądu. Wliczają się w nie: rekonstrukcja brodawki sutkowej po wycięciu nowotworu piersi lub wyrównanie plam skóry z powodu bielactwa, chorób wątrobowych i innych. Mikropigmentacja medyczna zmniejsza też widoczność blizn.

Mikropigmentacja skóry głowy – służy zagęszczaniu rzadkich włosów na całej głowie, na przedziałku, szczycie głowy, włosów po przeszczepie lub urazie głowy, wyrównaniu linii włosów i zakryciu zakoli. Możliwa jest również mikropigmentacja brody i zarostu, gdy jest on rzadki lub go brakuje.

Efekty mikropigmentacji. Czego możesz się spodziewać?

Zabieg mikropigmentacji trwa ok. 2-5 godzin, a jeśli obszar do pokrycia jest duży, potrzebne będą 2-3 sesje. Na początku efekt nie zawsze jest naturalny, gdyż wtedy pigment jest bardziej skoncentrowany. Pielęgnacja skóry po zabiegu jest prosta. Trzeba unikać czynników drażniących, czyli kąpieli w chlorowanej wodzie i aktywności fizycznej przez 7 dni (pot podrażnia skórę). Przez miesiąc należy unikać ekspozycji na słońce.

Efekty mikropigmentacji

Pomocne może być stosowanie lekkich, nawilżających kremów, by zapobiec przesuszaniu w miejscu nakłuwania. Docelowy rezultat widoczny jest już po ok. miesiącu.

Efekty po mikropigmentacji:

– zmniejszona widoczność blizn i wyrównanie ich z naturalnym kolorytem skóry,

– wygładzenie szram i ubytków,

– jeśli blizna znajduje się na skórze głowy, mikropigmentacja pozwala stworzyć imitację włosków,

– delikatny, naturalnie wyglądający rysunek sutków po rekonstrukcji brodawek,

– lekki makijaż niewymagający codziennego malowania,

– wyrównanie linii włosów i zmniejszenie zakoli,

– krótkie, naturalnie wyglądające włoski,

– optycznie zwiększenie objętości włosów, gdyż na pomalowanej skórze włosy wyglądają na gęściejsze, niż na bladej skórze,

– zagęszczenie i podkreślenie brody i zarostu,

– wyrównanie plam i przebarwień, np. po bielactwie.

Należy pamiętać, że mikropigmentacja nie jest zabiegiem trwałym. Pigment z czasem jaśnieje, gdyż w naturalny zmienia się struktura naskórka. Na trwałość wpływa również rodzaj skóry i jej fototyp oraz grubość, tryb życia (np. częste przebywanie na słońcu), a także zażywanie leków sterydowych. Wyraźne zmiany zauważalne są po ok. 1 roku. Po okresie 2-3 lat zanika na tyle, że konieczne jest dopigmentowanie, jeśli chce się utrzymać dany efekt. Ponadto, jeśli chodzi o włosy, których wypada coraz więcej, a fryzura się przerzedza, to potrzebne może być kolejne wyrównanie koloru.

Ile kosztuje mikropigmentacja? Szacunkowe koszty za kurację wyrównywania kolorytu

Koszty mikropigmentacji wyceniane są indywidualnie, ponieważ przypadki i potrzeby klientów są zróżnicowane. Zależą również od miejsca oraz obszaru nakłuwania. Można jednak stworzyć estymację kosztów, opierając się na porównaniu ofert salonów. Zabieg poprzedzają bezpłatne konsultacje.

Mikropigmentacja w salonie kosmetycznym

Następnie przedstawiane są wizualizacje wyglądu, które pomagają określić ostateczny efekt po wykonaniu zabiegu i jest to już usługa płatna. Wynosi ok. 50-100 zł. 

Koszty mikropigmentacji w zależności od miejsca i obszaru:

– Mikropigmentacja brwi to koszt od 200 zł za jeden zabieg. Górna cena wynosi 800 zł w przypadku kilku sesji.

– Mikropigmentacja oczu kosztuje od 300 zł za jeden zabieg.

– Mikropigmentacja ust to koszt między 200 zł, a 600 zł. Zależy, czy barwnik nakładany jest na całe wargi lub jedynie na kontur.

– Mikropigmentacja blizn kosztuje ok. 70 zł i w górę.

– Zagęszczenie zarostu oraz stworzenie efektu świeżo ogolonego zarostu kosztuje od 600 zł do 3000 zł. Mogą być konieczne wtedy 3 sesje.

– Mikropigmentacja ogolonej skóry głowy kosztuje od 1500 zł do 9500 zł, jeśli liczyć konieczność powtórzenia sesji.

– Optyczne zagęszczenie włosów to koszt od 1500 do 8000 zł.

– Mikropigmentacja zakoli kosztuje od 700 zł w górę, a szczytu głowy – od 800 zł.

– Zabiegi odświeżające, wykonywane po danym okresie, to koszt ok. 200 zł w górę.

Na cenę wpływa również lokalizacja salonu oraz dobór barwników i narzędzi. Niestety, mikropigmentacja nie jest refundowana w Polsce przez NFZ ani prywatnych ubezpieczycieli. 

Kiedy warto poddać się mikropigmentacji i kto może z niej korzystać?

Do zabiegu mikropigmentacji przystąpić mogą kobiety i mężczyźni niezależnie od wieku. Ich pobudki mogą mieć jedynie estetyczne podłoże. Jednak często klientami w salonach kosmetycznych są osoby po przebytej chorobie lub zmagające się z nią. Nie każdy rodzaj schorzeń umożliwia skorzystanie z zabiegu, ale wiele z nich znajduje rozwiązanie we wstrzyknięciu pigmentu.

Z zabiegu mikropigmentacji korzystają osoby, które:

 zmagają się z łysieniem androgenowym i plackowatym,

– cierpią z powodu łysienia i rzadkich włosów, co może być ich predyspozycją genetyczną lub rezultatem pogorszenia stanu zdrowia,

– mają rzadki zarost bądź brak (może to być też opcja dla transmężczyzn),

– posiadają blizny na głowie i ciele,

– nabawiły się plam i przebarwień będących wynikiem chorób i zmian w organizmie,

– chorują na bielactwo,

– są niezadowolone z przeszczepu włosów,

– przeszły chorobę nowotworową,

– jakiekolwiek osoby, które pragną wyrównać koloryt bądź stworzyć makijaż wyłącznie w celach estetycznych.

Zalety i wady mikropigmentacji – co musisz wiedzieć przed zabiegiem?

Rozważając podejście do mikropigmentacji, należy mieć świadomość, że jest to zabieg, który realnie pomaga rozwiązać wiele problemów, ale nie jest pozbawiony wad. Poznaj zalety i wady mikropigmentacji:

Zalety mikropigmentacji

– Poprawa wyglądu skóry, zmniejszenie widoczności blizn, wizualnie ujednolicony koloryt.

– Zabieg spełnia potrzebę, często wręcz marzenia o posiadaniu wizualnie gęstszych włosów i zniwelowaniu łysiny.

– Umożliwia wykonanie trwałego makijażu, co na dłuższą metę przekłada się na oszczędność czasu oraz pieniędzy wydawanych na kosmetyki.

– Wstrzykiwanie pigmentu jest bezpieczne, higieniczne, nieinwazyjne i niechirurgiczne. Salony korzystają wyłącznie z jednorazowych igieł.

– Barwniki bazują na składnikach organicznych mających neutralny wpływ na organizm. Są celowo tworzone do zabiegu mikropigmentacji. Przed dopuszczeniem do użytku przechodzą szereg badań i testów.

– Najważniejszą zaletą mikropigmentacji jest poprawa komfortu psychicznego, zwłaszcza po ciężkich wypadkach i chorobach trwale wpływających na wygląd, samoocenę oraz stan emocjonalny. 

Twarze kobiet z piękną, zadbaną cerą

Wady mikropigmentacji

– Efekt nie utrzymuje się na zawsze – dla jego utrzymania zaleca się powtarzanie zabiegu co 2-3 lata.

– Koszty mikropigmentacji bywają nieosiągalne.

– Nie każda osoba może skorzystać z tego zabiegu. Jest wiele czynników medycznych wykluczających możliwość przeprowadzenia mikropigmentacji.

Czy mikropigmentacja jest bezpieczna? Możliwe niepożądane skutki

Mikropigmentacja jest bezpiecznym zabiegiem. Istotny jest wybór profesjonalnego salonu o nieposzlakowanej opinii, mającego pozytywne recenzje i udokumentowane rezultaty. Należy uważać na narzędzia, których używa linergistka. 

Zabieg mikropigmentacji u kosmetyczki

Wskazane są pojedyncze igły, ale niektóre salony wykorzystują wałki i rolki wkłuwające, jednak mogą być zawodne. Istnieje ryzyko, że ta technika rozleje pigment pod skórą, tworząc nierównomierne linie. Ze względu na głębokie umiejscowienie barwnika może dojść do zmiany koloru w wyniku reakcji fizjologicznych skutkujących zmiana pigmentu. Wtedy powstaje m.in. efekt niebieskich włosów.

Wpływ na bezpieczeństwo i powodzenie zabiegu mają sami klienci. Linergistki przeprowadzają szczegółowe wywiady, podczas których należy poinformować o przebytych oraz aktualnych chorobach i schorzeniach, wykonanych zabiegach i kuracjach, a także przyjmowanych lekach. Niektóre leki mogą wpłynąć na krzepliwość krwi lub wejść w niepożądane reakcje ze znieczuleniem miejscowym. Ryzyko to zwiększają leki rozrzedzające krew, sterydy i antydepresanty. W niektórych przypadkach najczęściej przy chorobach nowotworowych, autoimmunologicznych i wszelkich operacji potrzebna będzie konsultacja z lekarzem.

Mikropigmentacja – przeciwwskazania do zabiegu

Należy odstąpić od zabiegu mikropigmentacji, gdy u klientów występuje: 

– ciąża,

– karmienie piersią,

– alergia na składnik barwnika lub środek znieczulający,

– choroby nowotworowe, chemioterapia i radioterapia,

– trądzik,

– łuszczyca,

– zapalenie oka, tzw. jęczmień,

– aktywna opryszczka,

– infekcja wirusowa lub bakteryjna,

– epilepsja,

– choroby siatkówki i rogówki,

– tendencja do bliznowców,

– bardzo wrażliwa, podatna na urazy skóra,

– świeża opalenizna,

– niedawne zabiegi z użyciem botoksu i kwasu hialuronowego. 

Może zainteresują cię inne zabiegi, które opisujemy na Domodi:

Laminowanie rzęs
Henna pudrowa brwi
Nanoplastia włosów

Zobacz najlepsze kosmetyki do makijażu na Domodi:

Szlafrok damski do 200 zł? Sprawdź przegląd idealnych modeli na chłodne wieczory i na prezent Szlafrok damski do 200 zł? Sprawdź przegląd idealnych modeli na chłodne wieczory i na prezent Trapery damskie będą HITEM zimy 2021/2022. Sprawdź z czym je nosić, by wyglądać modnie Trapery damskie będą HITEM zimy 2021/2022. Sprawdź z czym je nosić, by wyglądać modnie