Minimalizm kosmetyczny – na czym polega skin minimalism? Odkryj nowy hot trend w pielęgnacji

Minimalizm kosmetyczny jest w 2021 roku jednym z najpopularniejszych trendów w pielęgnacji. To troska o ciało w wersji slow, z zachowaniem wyjątkowej uważnością na jego potrzeby. Zyskać może na tym Twoja cera, ale i środowisko naturalne! Zobacz, od czego zacząć przygodę z minimalistyczną pielęgnacją.  

Minimalizm kosmetyczny – na czym polega skin minimalism? Odkryj nowy hot trend w pielęgnacji

Minimalizm kosmetyczny – czym charakteryzuje się ten trend?

Minimalizm kosmetyczny stał się w ostatnim czasie topowym tematem. Na pewno przyczyniły się do tego praca zdalna i kolejne lockdowny, które zupełnie zmieniły pielęgnacyjną rutynę wielu kobiet i mężczyzn. Skin minimalism, znany również pod nazwą skip care, polega na ograniczeniu stosowanych w pielęgnacji produktów i znalezieniu tych, które zapewnią naszej skórze jak najwięcej korzyści. Jego celem jest też wydobywanie naturalnego piękna, a niekoniecznie maskowanie niedoskonałości. W kosmetycznym minimalizmie ważny jest też ekologiczny wymiar – mniej kosmetyków to mniej zanieczyszczeń. Oczywiście, nie znaczy to, że musisz odmawiać sobie przyjemności z pielęgnacji i zabiegów wokół własnego ciała. Wręcz przeciwnie. Istotę minimalizmu stanowi równowaga i racjonalne podejście, takie które odciąży Twoją skórę, przestrzeń, budżet i środowisko. Zobacz więc, czy minimalizm kosmetyczny będzie odpowiedni dla Ciebie oraz jak zacząć wprowadzać go w życie?    

Dla kogo skin minimalism będzie strzałem w dziesiątkę?

Kosmetyczny minimalizm to sposób pielęgnacji, który poleca wielu dermatologów. Eksperci podkreślają, że jego zastosowanie może przynieść korzyści niemal każdemu rodzajowi cery czy włosów. Oczywiście, wszystko zależy od ich potrzeb, jednak nadmiar kosmetyków czy wykorzystywanych w nich substancji prowadzi często do nadwrażliwości skóry, alergii czy podrażnień. Dlatego zanim opracujesz swoją codzienną pielęgnacyjną rutynę i sięgniesz po odpowiednie preparaty, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jak ma wyglądać mój własny minimalizm kosmetyczny i od czego zacząć? To, czy ograniczysz się np. do trzech, czy większej liczby kosmetyków w minimalistycznej pielęgnacji twarzy lub ciała zależy oczywiście od Twoich preferencji. Ważne, by codzienne rytuały kosmetyczne były w pełni zindywidualizowane.

Poznaj trendy w pielęgnacji urody 2021!
Minimalistyczna pielęgnacja urody

Zwolenniczki i zwolennicy filozofii skin minimalism podkreślają, że przygodę z nim warto rozpocząć od przeglądu szafki z kosmetykami. Trzeba racjonalnie spojrzeć na to, co naprawdę wykorzystuje się na co dzień, a czego można się pozbyć, np. przekazując to komuś innemu. Nie należy się przy tym spieszyć. Minimalizm zakłada, by zastanowić się, czy wszystkie nasze kosmetyki są nam potrzebne i czy nie warto odciążyć skóry lub włosów, ograniczając ich stosowanie. Duże znaczenie ma tu baczna obserwacja reakcji cery na konkretne preparaty i poświęcenie uwagi temu, czym ją pielęgnujemy. Takie slow beauty może być bardzo przyjemne, a przy tym pozwala odkryć wielofunkcyjność kosmetyków i zabawić się w domowe SPA dzięki prostym zabiegom.

Kosmetyki w minimalistycznej pielęgnacji – jakie wybrać?

Najbardziej cenione kosmetyki w minimalistycznej pielęgnacji, zarówno ciała, twarzy, jak i włosów, to te, które pełnić mogą kilka funkcji. Hitem są preparaty, które stosować można równocześnie do ciała, twarzy i włosów. Wśród takich wielofunkcyjnych kosmetyków są popularne teraz niezwykle olejki czy >>masła do ciała<< na bazie naturalnych składników. Co więcej, wszechstronność tego rodzaju preparatów świetnie sprawdza się podczas wszelkich wyjazdów oraz podróży, ale też pozwala doskonale zapanować nad przestrzenią wokół.  

Minimalizm w pielęgnacji ciała

W przypadku minimalizmu stosowanego w pielęgnacji ciała doskonale sprawdza się hasło „less is more”. Dlaczego? Bo ograniczenie liczby stosowanych balsamów i peelingów wcale nie oznacza zmniejszenia troski o kondycję skóry. Relaksujące zabiegi, które wykonać możesz w domu, albo ręcznie robione kosmetyki z prostych składników są często polecane przez kosmetyczne minimalistki. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku rozmaite >>olejki do ciała<<, masaże szczotką czy rękawicą i np. domowe peelingi. Oczywiście wykorzystując naturalne kosmetyki wielofunkcyjne, które sprawdzą się do różnych części ciała, należy obserwować swoją skórę i uważać na naturalne składniki, które mogą uczulać. Żel pod prysznic możesz zastąpić mydłem o dobrym składzie, zgodnie z wpisującą się w minimalizm kosmetyczny filozofią less waste, i zdecydować się na jeden balsam czy olejek do suchych partii skóry, oczywiście, wybierając ten najlepiej sprawdzający się w Twoim przypadku.

Minimalistyczna pielęgnacja twarzy

Od dziesięciostopniowej pielęgnacji do skip care – taką drogę przeszło wiele kobiet w Korei, których rytuały kosmetyczne znalazły naśladowczynie na całym świecie. Idąc ich śladem, w minimalistycznej pielęgnacji twarzy zwraca się zazwyczaj uwagę na znaczenie trzech jej etapów: oczyszczania, nawilżania i ochrony przed słońcem. Dobór odpowiednich preparatów zależy od rodzaju i wymagań cery, jednak coraz częściej jeden krem może być stosowany do twarzy i ciała, a wielofunkcyjne kosmetyki pojawiają się nawet w przypadku makijażu. I tak błyszczyk może zastąpić rozświetlacz, a jeden puder korektor i podkład, oczywiście jeśli w ogóle po nie sięgniesz, bo coraz więcej jest też zwolenniczek naturalnego looku. Ważna jest promienna zadbana cera, którą zamiast tony kosmetyków pomagają  uzyskać delikatne masaże czy ćwiczenia, np. popularna joga twarzy.       

Minimalizm w pielęgnacji włosów

Kolejnym zagadnieniem jest minimalizm w pielęgnacji włosów. Jego promotorki zaznaczają, że wystarczy sięgać po odpowiednio dobrane szampon do włosów, odżywkę oraz olejek. Ważne jest też dopasowanie idealnej dla danych kosmyków szczotki i unikanie zbyt wyczerpujących zabiegów kosmetycznych. Coraz częściej minimalizm w >>kosmetykach przeznaczonych do włosów i skóry głowy<< objawia się też tym, że jego zwolenniczki sięgają po szampony w kostce. Taki produkt dodatkowo odciąża środowisko, bo zazwyczaj sprzedawany jest w papierowym opakowaniu i opracowany w wielu przypadkach na bazie naturalnych składników. Nie brakuje też kosmetyków wielofunkcyjnych do pielęgnacji włosów, i tak odżywki zastępują maski do włosów, podobnie jak olejki, które mogą też służyć jako środek na rozdwajające się, przesuszone końcówki, tak samo, jak różnego rodzaju masła do ciała.    

Wprowadzasz kosmetyczny minimalizm? O tym pamiętaj!

Warto jeszcze raz zaznaczyć, że wprowadzanie w życie minimalizmu kosmetycznego, jak przeczytać można na wielu blogach poświęconych temu tematowi, nie polega na pozbyciu się od razu wszystkich zbędnych kosmetyków. Zastanów się, jak jeszcze je wykorzystać, np. nietrafiony balsam do ciała zastosuj jako krem do stóp. Pamiętaj też, by wyrzucać już całkowicie puste opakowania i nie kupować na zapas. Minimalizm uczy, by w kosmetykach zwracać uwagę przede wszystkim na skład oraz jakość. 

Kosmetyczny minimalizm coraz częściej objawia się też w samej estetyce opakowań kosmetyków. Ich producenci dbają o ich prostotę i jasność przekazu, ale też starają się znaleźć sposób, by zminimalizować szkodliwe skutki dla środowiska, wprowadzając ekologiczne opakowania. Tak więc minimalizm – nie tylko w pielęgnacji twarzy czy całego ciała – ale też w podejściu do przestrzeni, mody, spędzania wolnego czasu czy diety – staje się odpowiedzią na wiele problemów dzisiejszych czasów. Warto więc może rozważyć jego zalety i posłużyć się radą Marie Kondo w kwestii sprzątania (np. na swojej półce w łazience): „Zostaw tylko to, co daje Ci radość” – Tobie i Twojej skórze!  

Jeśli zainteresował Cię temat minimalizmu kosmetycznego, porusza go wiele książek, np. Skin Coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry czy Kosmetyczny minimalizm. Jak kupować mniej i wyglądać lepiej. 

 

Kosmetyki i akcesoria, które sprawdzą się w minimalistycznej pielęgnacji, znajdziesz też w ofercie Domodi:

Najmodniejsze sukienki na wiosnę i lato 2021 - te modele musisz mieć! Najmodniejsze sukienki na wiosnę i lato 2021 - te modele musisz mieć! Mokasyny męskie w stylizacjach - jak je nosić? Z czym zestawiać mokasyny i na jaką okazję pasują? Mokasyny męskie w stylizacjach - jak je nosić? Z czym zestawiać mokasyny i na jaką okazję pasują?