Prebiotyki w kosmetykach – co trzeba o nich wiedzieć? Właściwości, działanie i efekty prebiotyków
Data publikacji:
Spis treści:
- Co to są prebiotyki i jak działają na mikrobiom skóry?
- Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki kosmetyczne – czym się różnią?
- Komu przeznaczone są prebiotyki w kosmetykach i jakie problemy rozwiązują?
- Efekty, jakie przynoszą prebiotyki kosmetyczne. Czego można się spodziewać?
- Kosmetyki z prebiotykami, które warto mieć w łazience
- Serum z prebiotykami
- Krem z prebiotykami do twarzy
- Krem z prebiotykami do rąk
- Żel z prebiotykami do mycia
- Sprawdź również te kosmetyki dostępne na Domodi.pl:
Co to są prebiotyki i jak działają na mikrobiom skóry?>
Zanim wyjaśnimy, co to są prebiotyki i jakie kosmetyki pielęgnacyjne je zawierają, należy poruszyć definicję mikrobiomu skóry. Określa się nim mikroflorę bakteryjną, na którą składają się korzystne bakterie, wirusy, grzyby i roztocza. Chronią naskórek przed patogenami, wzmacniają barierę ochronną i właściwości immunologiczne. Do prawidłowego funkcjonowania mikrobiomu skóry potrzebna jest równowaga, którą zaburzają życie w mieście, w pośpiechu, zanieczyszczenia, zmiany temperatury, nieprawidłowa dieta, niewłaściwe kosmetyki, używki i stres. Zaburzenia równowagi mikrobiomu skóry objawiają się pojawianiem niedoskonałości, przesuszeniem, a nawet trądzikiem, łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry.

W takiej sytuacji wkraczają prebiotyki w kosmetykach. Stanowią one źródło naturalnego pokarmu dla flory bakteryjnej, czyli odżywiają korzystne bakterie, wirusy, grzyby i roztocza. Wówczas mogą one się namnażać i wzmacniać naturalną barierę ochronną naskórka. Co ważne: nie wspierają rozwoju szkodliwych bakterii i wirusów. Ponadto prebiotyki wpływają na uszczelnienie skóry, zmniejszenie utraty wilgoci, niwelują podatność na podrażnienia, utrzymują nawilżenie i optymalne, kwasowe pH oraz normalizują procesy powstawania zrogowaceń naskórka.
Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki kosmetyczne – czym się różnią?>
Przeglądając >>kosmetyki do pielęgnacji twarzy<<, z pewnością zetkniesz się z prebiotykami, a także probiotykami i synbiotykami. Substancje te łączy jedna funkcja: aktywizują mikrobiom usprawniając jego pracę. Jednak prebiotyki, probiotyki i synbiotyki różnią się paroma cechami. Co trzeba o nich wiedzieć?
- Probiotyki to szczepy dobrych bakterii, które traktuje się jako dodatkowe drobnoustroje, które współpracują obok innych cząsteczek, takimi jak bakterie i wirusy. Odbudowują płaszcz hydrolipidowy, dbają o optymalne pH skóry. Wspierają mikrobiom i chronią przed drobnoustrojami. Spowalniają procesy starzenia, pomagają zachować sprężystość i gładkość. Rozkładają cząsteczki sebum. Zwiększają wchłanialność witamin i minerałów. Sprawdzają się jako kompres dla skóry w przypadku podrażnień, np. po opalaniu lub mocnych zabiegach kosmetycznych.
- Prebiotyki to rodzaj substancji odżywczych, dzięki którym rozwijają się inne drobnoustroje. Działają jak paliwo dla skóry, wspomagają jej procesy fizjologiczne. Poprzez aktywizację flory bakteryjnej (czyli mikrobiomu) zachowują jej równowagę i tworzą rodzaj tarczy chroniącej przed utratą nawilżenia i patogenami.
- Synbiotyki to połączenie probiotyków i prebiotyków. Posiadają cechy drobnoustrojów probiotykowych, czyli współpracują wraz z innymi substancjami, oraz cechy prebiotyków, czyli zapewniają pożywienie dla pozostałej flory bakteryjnej.
Które z tych substancji warto stosować? Wybór ten jest kwestią indywidualną. Należy mieć na uwadze potrzeby własnej cery i do niej dostosowywać rodzaj składników i ich natężenie.
Komu przeznaczone są prebiotyki w kosmetykach i jakie problemy rozwiązują?>
Stosowanie prebiotyków jest bezpieczne. Wynika to z faktu, że są to składniki naturalne (występują np. w pożywieniu – roślinach, skrobii, celulozie). Dzięki temu nadają się do każdego typu cery, włącznie z cerą wrażliwą, atopową i skłonną do alergii, którym przynoszą ukojenie. Na pewno zalecane są osobom, które borykają się z zaburzeniami mikroflory skóry, z których wynikają następujące problemy:
- niedoskonałości, np. wypryski i wągry,
- trądzik,
- atopowe zapalenie skóry,
- przesuszenie skóry i uczucie ściągnięcia,
- przetłuszczanie skóry,
- mikrourazy,
- swędzenie,
- pieczenie,
- wrażliwość na warunki pogodowe (wiatr, mróz, upał),
- nadwrażliwość na inne składniki pielęgnacyjne.

Biorąc pod uwagę powyższe problemy, kosmetyki z prebiotykami zalecane są również osobom, których kiepski stan cery jest wynikiem choroby lub problemów z organizmem, np. anemią. Podczas leczenia danego schorzenia (pod okiem lekarza) warto wprowadzić również pielęgnację skóry zawierającą prebiotyki.
Efekty, jakie przynoszą prebiotyki kosmetyczne. Czego można się spodziewać?>
Zachowanie równowagi mikrobiomu, wspomaganie procesu wytwarzania korzystnych drobnoustrojów, odbudowa i wzmocnienie bariery ochronnej oraz nawilżenie i elastyczność to efekty, jakie przynoszą kosmetyki prebiotyczne na poziomie fizjologicznym. Jak jednak przekłada się to na rezultaty odczuwalne lub widzialne gołym okiem?
Efekty stosowania kosmetyków z prebiotykami:
- regeneracja cery widzialna poprzez poprawę kolorytu i wrażenie świetlistości skóry,
- odnowa naskórka odczuwalna w dotyku – skóra wydaje się gęstsza,
- pobudzenie komórek do produkcji włókien elastynowych i kolagenowych oraz ochrona przed wolnymi rodnikami zmniejsza widoczność zmarszczek i spowalnia powstawanie nowych,
- nawilżenie skóry niwelujące uczucie ściągnięcia i suchości,
- eliminacja uczucia swędzenia i pieczenia poprzez zwiększoną ochronę immunologiczną,
- przyspieszone gojenie w przypadku urazów.
Kosmetyki z prebiotykami, które warto mieć w łazience >
Prebiotyki wchodzą w skład kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. Można wprowadzić je na każdym etapie pielęgnacji. Które z nich warto mieć w łazience? Polecamy na początek kilka produktów:
Serum z prebiotykami>
Stosowanie serum do twarzy pozwala dostarczyć najsilniej działających składników odżywczych. Dodatkowo serum do twarzy z prebiotykami zawiera często dodatkowe substancje, np. niacynamid. Takie połączenia sprawiają, że składniki głębiej wnikają w warstwy naskórka, a jej mikroflora reaguje szybciej i efektywniej. Przy regularnej aplikacji kosmetyków z prebiotykami skóra jest widocznie bardziej odżywiona, zregenerowana, wygląda na młodszą i bardziej promienną. Jakie wybrać serum do twarzy z prebiotykami? Polecamy serum Beauty.Lab od marki Miya, serum Beauty & Glow Checkmate! od >>Eveline<<.
Krem z prebiotykami do twarzy >
Domknięciem rutyny pielęgnacyjnej jest nałożenie kremu. Kremy do twarzy z prebiotykami sprawią, że pobudzą one wszystkie drobnoustroje, które efektywniej zareagują na dostarczone wcześniej składniki. Prebiotyki zawiążą nawilżenie w naskórku i stworzą solidną warstwę ochronną. Efektem będzie gładka, miękka i silnie nawilżona cera. Rekomendowanym kremem do twarzy z prebiotykami jest Synbiotic Home Care od marki >>Apis<< oraz XeraCalm od Avène.
Krem z prebiotykami do rąk>
Pierwsze oznaki starzenia widoczne są na dłoniach. Wynika to z faktu, że mają ciągłą styczność z różnymi substancjami (np. detergentami), są wystawione na działanie czynników atmosferycznych, a do tego nie produkują sebum. Krem z prebiotykami do rąk pobudzi drobnoustroje do efektywniejszej pracy, dzięki czemu dłonie nie będą przesuszone ani zrogowaciałe, nie będą swędzieć, a drobne urazy szybciej się zregenerują. Najpopularniejsze kremy do rąk z prebiotykami to Prebiotic Hand Cream od Mawawo oraz regenerujące serum do dłoni Hand.Lab od Miya.
Żel z prebiotykami do mycia >
Codzienne mycie żelem pod prysznic lub płynem do kąpieli zawierającej prebiotyki sprawi, że składniki dostarczane wraz z kosmetykiem będą lepiej przyswajane, a skóra intensywniej zareaguje na ich działanie. Będzie lepiej nawilżona i odżywiona. Wiele marek posiada w swojej ofercie żele pod prysznic z prebiotykami, chociażby >>Ziaja<<, Bielenda, Yves Rocher, Avène, Skin79 i Tołpa.
Sprawdź również te kosmetyki dostępne na Domodi.pl:>


Może Cię zainteresuje
-
„To rzadkość”. Kożuchowska pokazała się bez makijażu. Fani nie kryją zachwytu
-
Hailey Bieber lansuje nowy pielęgnacyjny trend, który odmieni twoją skórę. To nowy kanon piękna
-
Masaż kamieniem gua sha – jakie są efekty, jak używać kamienia gua sha i jak go dobrać?
-
Minimalizm kosmetyczny – na czym polega skin minimalism? Odkryj nowy hot trend w pielęgnacji
-
Balsam do ust z Nutelli DIY
-
TANIO vs DROGO - zamienniki najlepszych kosmetyków