Na której ręce nosi się zegarek? Ekspert podpowiada, jakie zasady warto znać

Zegarek to coś więcej niż zwykła biżuteria. To dodatek, który za sprawą ponadczasowego designu dodaje charakteru, a dzięki funkcjonalności ułatwia codzienne życie. Po zakupie tego idealnego pojawia się pytanie: na której ręce nosić zegarek według ogólnie przyjętych zasad? O odpowiedź zapytaliśmy eksperta

Na której ręce nosi się zegarek? Ekspert podpowiada, jakie zasady warto znać

To, na której ręce nosimy zegarek, ma swoje uzasadnienie we względach praktycznych. W czasie I wojny światowej zdecydowanie bardziej funkcjonalne czasomierze naręczne stopniowo wypierały zegarki kieszonkowe. Panowie zakładki je na lewą rękę. Z czego to wynikało i czy coś zmieniło się na przestrzeni lat w kwestii tego, na której ręce nosi się zegarek? Znamy odpowiedź eksperta.

Na której ręce nosi się zegarek? Rozwiewamy wątpliwości

zegarek na lewej ręce

Mimo, że nie ma konkretnej zasady, która mówi, na której ręce powinien znaleźć się zegarek, to eksperci i pasjonaci są zgodni, że warto trzymać się utartej praktyki. Nie ze względu na poszanowanie tradycji, a z powodu praktyczności. Osoby praworęczne powinny więc nosić zegarek na lewej ręce, czyli tej mniej używanej. Dzięki temu można uchronić sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi i nieestetycznymi wytarciami na tarczy i pasku. Zastanawiasz się jeszcze, dlaczego zegarek nosi się na lewej ręce? Niewątpliwie wpływa to także na wygodę użytkownika, ponieważ zegarek z zasady powinien być niewyczuwalny w czasie codziennego użytkowania. Noszenie go na lewej ręce pozwala więc uniknąć ucisku lub ciężaru podczas pisania czy nawet korzystania z komputera. 

Zegarek na prawej ręce – czy to prawidłowe umiejscowienie, czy błąd? Odpowiadamy!

Czy zegarek na prawej ręce jest modową lub obyczajową wpadką? Absolutnie nie! Jako że nie ma jednej zasady, co do tego, na której ręce nosić zegarek, można wkładać go tak, jak każdemu wygodnie. To rozwiązanie wybierane jest najczęściej u osób leworęcznych, u których mniej eksploatowaną ręką jest właśnie ta prawa. Spełnia to wtedy wszystkie powyżej wspomniane zalety. 

Warto wiedzieć, że producenci, projektując zegarki, biorą głównie pod uwagę większość społeczeństwa, która jest praworęczna. Dlatego koronka do nakręcania i inne dodatkowe guziki do ustawiania znajdują się po prawej stronie, dzięki temu osoby praworęczne mają do nich łatwiejszy dostęp. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się zegarki dla osób, które noszą je na prawej ręce. Nawet w ofertach znanych producentów znajdziemy modele dedykowane osobom leworęcznym. 

Na której ręce nosi się zegarek damski a na której męski? Czy są jakieś różnice?

Wiele pań zadaje sobie pytanie „na której ręce nosi się zegarek damski” z myślą, że zasady te różnią się w zależności od płci. Nic bardziej mylnego! To, na której ręce nosi się zegarek u mężczyzn, a na której u kobiet uzależnione jest tylko i wyłącznie względami praktycznymi. Odstępstwa występują tylko od funkcjonalności ręki. 

Różnice nie występują także, jeśli weźmiemy pod uwagę analogowe czasomierze i nowoczesne smartwatche. W ich przypadku również kierujemy się indywidualnymi preferencjami i komfortem. 

Już wiesz, na której ręce nosi się zegarek i czy różni się to w zależności od płci. Teraz pora znaleźć ten idealny model, który będzie zdobił Twoją prawą lub lewą rękę. 

Chcesz poznać więcej modowych ciekawostek? Zobacz też:

Idealny zegarek damski i męski znajdziesz na Domodi.pl:

Jak nosić płaszcz szlafrokowy? Stylizacje na różne okazje, które będą hitem jesieni i zimy Jak nosić płaszcz szlafrokowy? Stylizacje na różne okazje, które będą hitem jesieni i zimy 5 rzeczy z pokazów mody na jesień i zimę 2022/2023, które kupisz tanio w sieciówkach 5 rzeczy z pokazów mody na jesień i zimę 2022/2023, które kupisz tanio w sieciówkach