Najlepszy puder na lato. Wybieramy kosmetyki dopasowane do typów cery i. wysokich temperatur

Rosnące temperatury nie sprzyjają makijażowi, jednocześnie wiele kobiet nie chce z niego rezygnować. Są jednak sprawdzone sposoby na utrzymanie idealnego makijażu nawet latem, a jednym z nich jest zastosowanie odpowiedniego pudru. Jaki puder na lato będzie najlepszy dla danego typu cery?

Najlepszy puder na lato. Wybieramy kosmetyki dopasowane do typów cery i... wysokich temperatur

Najlepszy puder na lato - czym kierować się przy wyborze pudru na upalne dni?

>>Puder do twarzy<< to jeden z najpopularniejszych kosmetyków i trudno jest wyobrazić sobie bez niego makijaż. Utrwala podkład, matuje, wygładza i przygotowuje cerę na nałożenie kolejnych kosmetyków. Jednak podczas upalnych dni makijaż twarzy utrzymuje się znacznie trudniej, niż wiosną czy jesienią. Skóra bardzo szybko się wyświeca, a puder ściera się i powoduje plamy. Częstym problemem jest tzw. ciastkowanie pudru, czyli warzenie kosmetyków, co objawia się zbiciem warstw podkładu i pudru na powierzchni skóry, tworząc nieestetyczną warstwę beżowej masy przypominającej ciasto. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem wysokich temperatur zmieniają się właściwości skory.

Późną wiosną i latem rozszerzają się pory oraz naczynia krwionośne, przez które skóra oddaje pot i nadmiar sebum. Jest to naturalny proces mający stworzyć skórze barierę ochronną i zapewnić ochłodzenie. Niestety, nie są to optymalne warunki do utrzymania makijażu, co skutkuje wyświeceniem, warzeniem pudru i ścierania. Dotyczy to szczególnie cery tłustej oraz mieszanej w strefie T. Z kolei częstym problemem cery suchej jest przesuszenie pod wpływem działania promieni UV.

najlepszy puder na lato

Wykonując makijaż latem konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i nawadnianie. Warto też wybrać puder na lato, który będzie miał lekką formułę. Idealny puder upalne dni absorbuje nadmiar sebum, przy czym nie powinien obciążać skóry, by jej nie zapychał a jedynie delikatnie ją matowił lub subtelnie krył i wyrównywał koloryt. Skład kosmetyku powinien być dopasowany do cery. Do tego powinien zawierać lekkie SPF (głównie tlenek węgla) chroniące przed działaniem promieni UV. Jak wśród szerokiej oferty kosmetyków wybrać najlepszy puder na lato dopasowany do typu cery?

Rodzaje pudrów na lato. Dobór w zależności od formy i uzyskiwanego efektu

Rodzaje pudrów dzielą się ze względu na uzyskiwany za ich pomocą efekt. Za zmatowienie skóry i wygładzenie odpowiadają pudry matujące, a za efekt rozświetlonej, promiennej skóry - pudry rozświetlające. Można nabyć je w formie transparentnej lub z kolorem, sypkie lub w kamieniu. Które z nich sprawdzą się na lato?

Zasadniczo latem bardziej pożądany są puder matujący, by wyeliminował problem świecenia skóry. Puder nie odbijają światła, co sprawia, że newralgiczne części twarzy stają się wygładzone. Pomaga zmniejszyć widoczność zmarszczek. Często jednak jego formuła jest ciężka i osiada się w porach. Rozwiązaniem jest wybór pudru bardzo drobno zmielonego, najlepiej w formule HD. 

W upały należy za to uważać na puder rozświetlający, ponieważ zawiera cząsteczki odbijające światło, które podkreślają fakturę skóry. Niekiedy rozświetlający puder może zwarzyć się twarzy. Chcąc tego uniknąć, lepiej potraktować go jako element wykończenia makijażu. Co to znaczy? Używanie go w zdawkowej ilości jedynie na wybranych partiach twarzy. Nie należy nakładać go w miejscach najbardziej przetłuszczających się, czyli na czole, pod nosem oraz brodzie. Uważać na to powinny szczególnie cery mieszane z wrażliwą strefą T. Puder lepiej nałożyć na boki policzków, skronie, środek nosa. Można stosować go zamiennie zamiast rozświetlacza, lub nałożony na rozświetlacz i bronzer, by podbić efekt glow. Osoby z cerą mieszaną powinny wstrzymać się z jego zakupem, gdyż może zbyt szybko wyświecić twarz.

Wśród kosmetyków dostępne są pudry kolorowe oraz pudry transparentne. Puder kolorowy ma za zadanie scalić makijaż, nadać subtelny kolor i wyrównać koloryt cery. Może jednak zdarzyć się, że nie będzie kompatybilny z podkładem, co nada efekt maski. Ponadto, latem cera jest bardziej opalona i trudniej jest dobrać odpowiedni odcień. Zawarte w nim barwniki mogą zawierać oleje, odpowiedzialne za świecenie skóry. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie puder transparentny.

Transparentny puder w opakowaniu często jest biały, jednak na skórze staje się niewidoczny. Nie zmienia odcienia podkładu i dopasowuje się do koloru skóry. Jego zadaniem jest przede wszystkim utrwalenie fluidu i korektora oraz wygładzenie. Tym samym nadaje się do cery w każdym kolorze - od jasnej słowiańskiej skóry z różowym podtonem, po ciepłe, śródziemnomorskie śniade odcienie lub ciemne cery.

Jeśli wakacyjny makijaż ma być lekki a ilość pudru łatwa do kontrolowania przy aplikacji, dobrze jest wybrać puder sypki. Jest lekki, można nim omieść twarz, często jedno zanurzenie pędzla w pudrze wystarcza na nałożenie go na cały makijaż. Drobne cząsteczki łatwo dopasowują się do faktury skóry, jednocześnie ją wygładzają, nie osiadają w porach i nie tworzą efektu ciężkości (o ile nie nakłada się kilku warstw). Minusem może być pylenie pudru, dlatego rekomendowane jest używanie pudru sypkiego przy porannym makijażu.

Do poprawek w ciągu dnia sprawdzi się puder w kamieniu, tzw. w kompakcie. Często jest w formie prasowanej, zamknięty w kompaktowym opakowaniu z lusterkiem. Jednak tego typu puder nie jest tak lekki jak sypki, wymusza nałożenie większej ilości, by przetransferował się na pędzel. Jednak nie pyli się i pozwala na szybkie poprawki. Do jego aplikacji warto mieć przy sobie pędzel o miękkim, puchatym włosiu i używać go ruchem omiatającym, który pozwoli równomiernie rozprowadzać puder bez pozostawiania ciężkich plam.

Ciekawą opcją na lato, jest puder mineralny. Jego skład opiera się na naturalnych składnikach, jest niezwykle lekki, a do tego często posiada właściwości nawilżające, które zapewniają skórze komfort i skuteczniej niwelują nadmiar sebum. Najciekawszą opcją na polskim rynku są >>pudry mineralne Annabelle Minerals<< .

 

Dobór pudru do potrzeb cery - cera sucha, normalna, tłusta i mieszana

Nie tylko rodzaj pudru wpływa na jego wybór, ale również skład i właściwości dopasowane do typu cery. Każda skóra odznacza się innymi właściwościami i ma inne potrzeby. Wiele kosmetyków zawiera informację, do jakiego typu cery jest przeznaczony, jednak nie wszystkie. Wiele z nich podaje informację o cechach i najważniejszych składnikach, dlatego warto zwracać uwagę na te, które sprawdzają się na danej skórze.

Puder na lato do cery suchej

Cera sucha potrzebuje wygładzenia, zniwelowania widoczności zmarszczek i suchych skórek oraz komfortu noszenia bez uczucia ściągnięcia. Dobry puder na lato dla cery suchej powinien być sypki, bardzo drobno zmielony. Sprawdzą się pudry mineralne zawierające często kwas hialuronowy lub kolagen, odpowiedzialne za poziom nawilżenia, oraz mikę, która optycznie wygładza. Ten aspekt wyklucza używanie pudrów ryżowych i bambusowych zawierających zbyt dużą ilość krochmalu, składnika wchłaniającego wilgoć, co cerze suche może przynieść nawet łuszczenie się lub kruszenie. 

Aplikując puder, należy nakładać ostrożnie i uważać na zmarszczki. Mimo że wygładza je, to pod wpływem temperatury zbyt duża ilość ciastkuje się i podkreśla załamania. Dlatego lepiej nakładać go mało, a pudrując strefę pod czami lepiej skupić się na dolinie łez, osadzonej nieco niżej, niż na skórze dolnej powieki. W miejsce zmarszczek lub przesuszonych partiach skóry można rozważyć nałożenie pudru pod oczy, które posiadają najlżejsze formuły ze wszystkich dostępnych pudrów. Doskonałe pudry do twarzy posiada w swoim asortymencie >>marka Paese<<, pochodząca z Polski.

Puder na lato do cery normalnej

Skóra normalna jest najmniej problematyczna ze wszystkich rodzajów cery. Produkuje sebum w umiarkowanym stopniu, jednak bez nawadniania może odznaczać się suchością. Niewielka ilość sebum nadaje skórze zdrowego wyglądu, za to przesuszenie może negatywnie wpłynąć na jej stan. Z tego powodu warto zwracać w pudrach na zawartość tlenku żelaza, kaolinu lub tlenek cynku, gdyż to one odpowiadają za wchłanianie sebum. Zbyt duża ilość naruszy warstwę lipidową naskórka, przez co traci naturalne nawilżenie i barierę ochronną. Wystarczy zwracać uwagę, by te składniki znajdowały się w dalszej kolejności w składzie kosmetyku. Za to sprawdzą się pudry z zawartością kolagenu, gdyż niweluje uczucie ściągnięcia. 

Puder na lato dla cery normalnej powinien być również sypki, gdyż zawiera mniej substancji tłuszczowych, które mogłyby oblepiać skórę i podkreślać niepożądane błyszczenie. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że cera normalna nie wymaga dużej ilości kosmetyku, często wystarczy jej bardzo delikatne omiecenie.

Puder na lato do cery tłustej 

To, co nie sprawdza się u cery suchej i normalnej, jest zbawienne dla cery tłustej. Jej podstawowy problem to duża ilość produkowanego sebum, który w nadmiarze powoduje duże świecenie, a także również sprzyja rozwojowi bakterii, co w konsekwencji prowadzi do powstawania zaskórników i innych niedoskonałości. W związku z tym, zadaniem pudru jest zmatowienie skóry.

Wspomniane wcześniej składniki - tlenek cynku, tlenek żelaza i kaolin - odpowiadają za wchłanianie sebum oraz ograniczają częściowo jego wydzielanie. Puder na lato dla cery tłustej powinien być również bogaty w krzem, który ma silne właściwości matujące. Istotna jest również ochrona antybakteryjna zapobiegająca powstawaniu krost. Warto zwracać na produkty oznaczone znakiem oil-free, czyli niezawierające substancji tłuszczowych. Z tego względu wykluczone są pudry w formie kompaktowej, ponieważ w ich składzie często znajdują się substancje oleiste konieczne do uformowania pudru w puderniczce. Warto wybrać na przykład >>pudry do twarzy mineralne marki Gosh<<, które nakłada się pędzlem kabuki.

Posiadaczki cery tłustej z pewnością będą zadowolone z pudrów ryżowych i bambusowych. Ich formuły oparte na naturalnych składnikach skutecznie wchłaniają wilgoć, ale nie doprowadzą do przesuszenia. Tak, skóra tłusta może się przesuszyć, jednak inaczej niż w przypadku cery suchej lub normalnej - cera tłusta pozbawiona nawilżenia produkuje jeszcze więcej sebum, gdyż tak organizm reaguje na suchość.

Puder na lato do cery mieszanej

Problemem skóry mieszanej jest strefa T, czyli czoło, nos, część nosowo-wargowa oraz broda. W tych obszarach pojawia się najwięcej sebum, które ten obszar wyświeca, powoduje powstawanie krost i najszybciej warzy makijaż. Natomiast boki twarzy i policzki wykazują cechy skóry normalnej. Dla takiej cery rekomendowane jest używanie tych samych pudrów, które poleca się cerom tłustym, czyli suchych pudrów sypkich. Mogą to być pudry ryżowe, bambusowe lub bezolejowe, matujące pudry. Przy tym jednak ważny jest sposób aplikacji, ponieważ powinien skupiać się na strefie T, z pominięciem boków twarzy. 

Najlepszą metodą będzie nałożenie pudru na środek twarzy, od czoła do brody, a następnie delikatnie rozprowadzenie go na boki. W ten sposób kosmetyk koncentruje się na problematycznych partiach, a boki zostaną jedynie delikatnie przyprószone. W trakcie dnia, przy poprawkach, wystarczy jedynie skupić się na środku twarzy, a boków często nie trzeba już dodatkowo pudrować. 

Triki utrzymujące puder - trwały makijaż w upalne dni

Podstawą udanego, letniego makijażu jest umiar i należy go zachować również przy nakładaniu pudru. Po zamoczeniu pędzla w pudrze należy delikatnie strzepać jego nadmiar, by zapobiec pyleniu, a dopiero potem, omiatającymi ruchami nakładać na twarz. Sprawdzi się do tego puchaty pędzel o szeroko rozstawionym włosiu, który równomiernie rozprowadzi warstwę kosmetyku. Metoda ta polecana jest szczególnie w przypadku cery suchej i normalnej. 

Z kolei posiadaczki cery tłustej i mieszanej potrzebują mocniejszego utrwalenia i wygładzenia, dlatego sprawdzi im się szeroki, ale zbity pędzel. Po strzepaniu pędzla z nadmiaru produktu należy delikatnie przykładać go w strategiczne miejsca na twarzy (ale bez wciskania w skórę), a następnie omiatać po skórze. W tym celu sprawdzi się np. pędzel kabuki

Pędzel warto mieć przy sobie w kosmetyczce, przechowywany w małym etui, często dołączanym do zakupu. Ewentualnie można przechowywać w woreczku strunowym. Chodzi głównie o zniwelowanie kontaktu włosia pędzla z wnętrzem torebki lub kosmetyczki, by zapobiec rozwojowi bakterii. Obok pędzla dobrze jest nosić ze sobą bibułki matujące, które zbierają nadmiar sebum, ale dzięki swojej delikatnej strukturze, nie naruszają makijażu.

Czy puszki do pudru albo beauty blender sprawdzą się do nakładania pudru? Choć są to sprawdzone produkty do nakładania pudru, to nie sprawdzą się w przypadku aplikacji pudru w lecie. Puszki i gąbeczki zbyt intensywnie wtłaczają puder w skórę, co sprawia, że puder miesza się z sebum i tworzy nieestetyczne plamy. Trudniej jest rozprowadzić puder na skórze, a już tym bardziej nie pozwala go omieść.

Najlepsze pudry na lato z Domodi:

Ubranka dla dzieci na lato. Jaka letnia odzież dziecięca jest modna i wygodna?  Ubranka dla dzieci na lato. Jaka letnia odzież dziecięca jest modna i wygodna? Jak dobrać kolczyki do kształtu twarzy? Oto kompleksowy PORADNIK przygotowany przez stylistki Jak dobrać kolczyki do kształtu twarzy? Oto kompleksowy PORADNIK przygotowany przez stylistki