Rodzaje maseczek ochronnych i antywirusowych - jaką maseczkę na twarz kupić?

Noszenie masek ochronnych od 16. kwietnia jest w Polsce wymaganą przez prawo metodą walki z koronawirusem. Jaki model warto wybrać? Rozwiewamy Twoje wątpliwości i pomagamy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojej rodziny.

Rodzaje maseczek ochronnych i antywirusowych - jaką maseczkę na twarz kupić?

Maseczki ochronne na twarz - jednorazowe i wielorazowe, czyli podstawowy podział

Noszenie >>maseczek ochronnych<< Światowa Organizacja Zdrowia postuluje jako jedną z metod ochrony przed koronawirusem. Mogą pozwolić na zmniejszenie fali zachorowań, ale też chronić innych - w końcu bez wykonanego testu nigdy nie mamy pewności, czy jesteśmy chorzy, czy nie. Konieczność stosowania masek wskazuje się jako jedną z przyczyn stosunkowo szybkiego zwycięstwa nad nowym, niebezpiecznym patogenem w chińskim Wuhan, ognisku choroby Covid-19. Maseczki są obowiązkowe w przestrzeni publicznej na terenie całej Polski od 16.kwietnia.

Masek dostępnych na rynku jest wiele. Dzielą się przede wszystkim na te jednorazowe oraz wielokrotnego użytku. Do tych pierwszych należą przede wszystkim maseczki chirurgiczne, wykonane z włókniny polipropylenowej. Ze względu na to, że jest ona stosunkowo nietrwała i dość szybko nasiąka wilgocią, powinna być stosowana maksymalnie godzinę, a następnie wyrzucana do zamkniętego kosza na śmieci.

Zakupy online - najbezpieczniejsza forma zakupów w czasie epidemii

Wśród maseczek ochronnych jednorazowych znajdują się również maski przeciwpyłowe, stosowane na przykład w zakładach pracy. Te, oznaczone symbolem NR, mogą być stosowane maksymalnie 8 godzin.

Maski wielorazowe to z kolei wszelkiego rodzaju maski profesjonalne, antysmogowe, z wymiennym filtrem (oznaczone symbolem R), ale też te uszyte samodzielnie w domu, na przykład z dwóch warstw bawełny, które można wyprać i ponownie założyć. Do masek ochronnych wielokrotnego użytku należą też tak zwane przyłbice, czyli wsuwane na głowę stelaże z przezroczystą szybką z tworzywa.

Obowiązek noszenia maseczek - najnowsze informacje

Czy maski ochronne na twarz są teraz niezbędne? Od 16. kwietnia obowiązuje w Polsce zakaz przebywania w przestrzeni publicznej z odsłoniętą twarzą, a także zasłaniania ust i nosa szalikiem, apaszką czy kominem. Teraz można chronić siebie i innych wyłącznie za pomocą maseczki. Można sięgnąć po specjalistyczne modele z filtrami, rekomendowane przez ekspertów, ale równie dobrze możesz zdecydować się na maseczki bawełniane, własnoręcznie uszyte czy pozbawione specjalistycznych certyfikatów. One także ograniczają możliwość rozprzestrzeniania się drobnoustrojów drogą kropelkową.

Rodzaje maseczek ochronnych

W internecie i aptekach możesz się spotkać z wieloma rodzajami maseczek. Zwłaszcza teraz, kiedy ich producenci prześcigają się w proponowaniu najlepszych rozwiązań. Jedno jest pewne: żadna maska nie gwarantuje 100% ochrony przed koronawirusem. Możesz jednak wybrać taką, która w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej - będzie najwygodniejsza i najbardziej bezpieczna. Jaką maskę ochronną na koronawirusa wybrać?

Maseczki chirurgiczne jednorazowe

Jak już wspomnieliśmy, maski chirurgiczne jednorazowe wykonane z włókniny, są najmniej skutecznym rodzajem ochrony. Często szybko przesiąkają, co sprawia, że po wizycie w sklepie czy krótkich spacerze należy je zdjąć i wyrzucić, najlepiej używając do tego rękawiczek jednorazowych, które również trafią do zamykanego kosza na śmieci. Chociaż niektóre maski ochronne jednorazowe posiadają specjalny aluminiowy element, który można dowolnie dopasowywać do kształtu nosa, nie przylegają szczelnie do twarzy. Są znakomitym rozwiązaniem na krótki czas przede wszystkim dla zakatarzonych i kichających.

Maseczki filtrujące, w tym antysmogowe (ffp1-3)

Maski filtrujące, w tym również antysmogowe, mają za zadanie zatrzymywać zawieszone w powietrzu aerozole i pyły. Wykonane są z elastycznego materiału o gęstym splocie i zaopatrzone w specjalne filtry oczyszczające, który należy wymieniać regularnie, co 28 dni. Można wyodrębnić półmaski tego typu o trzech klasach: FFP1 (najniższy poziom ochrony), FFP2 (średnia skuteczność) i FFP3 (duża skuteczność). Czym się różnią? Granicą maksymalnego przecieku wewnętrznego, czyli nieszczelnością wynikającą z nieprzylegania maski do skóry oraz przepuszczania powietrza przez zawór wydechowy.

Maseczki ochronne wielorazowe, bawełniane

Maseczki ochronne, stanowiące barierę mechaniczną, a co za tym idzie - dodatkowy środek służący zdrowiu publicznemu, mogą też być wykonane z tkaniny bawełnianej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś w jednym ze sklepów dostępnych na Domodi znalazła piękny, designerski model, którego noszenie będzie Ci się dobrze kojarzyć. Pamiętaj jednak, że maski ochronne to nie modowy gadżet i zawsze stosuj je z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (nie przesuwając maski czy nie zdejmując jej z twarzy bez rękawiczek ochronnych) oraz z dbałością o stosowanie się do innych, zalecanych przez rząd, obostrzeń (takich jak dystans między osobami). Maski ochronne bawełniane można też samodzielnie wykonać w domu, na przykład posiłkując się tutorialami dostępnymi na YouTubie.

Maseczki ochronne - jaki rodzaj wybrać

Chociaż maseczki ochronne na twarz nie chronią w 100% przed koronawirusem, stanowią dobrą barierę przed rozpylaniem drobnoustrojów drogą kropelkową. Jeśli półmaski z filtrem wolisz zostawić lekarzom, a nie masz wystarczających zdolności manualnych, możesz wybrać maseczki na twarz dostępne na Domodi. Zamówisz je przez internet, bez wychodzenia z domu!

Najmocniejsze trendy na wiosnę i lato 2021 w modzie damskiej Najmocniejsze trendy na wiosnę i lato 2021 w modzie damskiej Pastelowe workery - hit wiosny 2021. Z czym nosić supermodne trapery w jasnych kolorach? Pastelowe workery - hit wiosny 2021. Z czym nosić supermodne trapery w jasnych kolorach?