TOP 7 składników aktywnych, na które warto postawić w kremach do twarzy. Który jest dla Ciebie?

Składniki aktywne w kosmetykach sprawiają, że codzienna pielęgnacja wchodzi na wyższy poziom. Niektóre substancje posiadają szerokie, wielotorowe działanie, inne ukierunkowane są konkretne rezultaty. Kluczem jest dobranie ich do potrzeby danej cery. Przedstawiamy zatem najpopularniejsze składniki aktywne, które rozwiązują najczęściej pojawiające się problemy.

TOP 7 składników aktywnych, na które warto postawić w kremach do twarzy. Który jest dla Ciebie?

Czym są składniki aktywne w kosmetyce i jak dobierać je do typu cery?

Składniki aktywne, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się aktywnym działaniem i decydują o tym, jaki rezultat pielęgnacyjny przyniosą dane kremy do twarzy. Najbardziej pożądanymi efektami są: odmłodzenie, nawilżenie, regeneracja, łagodzenie, dotlenienie, hamowanie procesów starzenia. Niekiedy efekty są podwójne, ponieważ dany składnik działa wielotorowo. 

Jako składniki aktywne wykorzystuje się określone witaminy, olejki, minerały, wyciągi roślinne lub substancje syntetyczne, które imitują naturalne procesy fizjologiczne skóry. Dzielą się one na 3 rodzaje, w zależności od poziomu aktywności w skórze.

Rodzaje składników aktywnych

- Składniki aktywne działające na powierzchni skóry, są to przede wszystkim substancje ochronne i nawilżające.

- Składniki aktywne wnikające w głębsze partie skóry przynosząc tym samym długotrwałe efekty.

- Składniki aktywne działające na poziomie komórkowym, pobudzają je do intensywniejszej pracy.

Jak wybrać odpowiednie składniki aktywne? Zgodnie z potrzebami danej cery. Poszczególne substancje przynoszą określony efekt, więc trzeba wybrać taki, który zaspokoi potrzeby skóry. Dzięki rozwojowi nauki i dostępie do technologii również w zakresie kosmetologii, na pierwszy plan wysunęły się substancje o największej efektywności i niskim ryzyku niepożądanych skutków. Przedstawiamy je w niniejszym artykule z objaśnieniem, jak działają, komu się przysłużą i jak je stosować.

Witamina C w kremach do twarzy - jakie efekty przynosi?

Serum z witaminą c

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, uważana jest za witaminę młodości. Posiada właściwości rozjaśniające i nawilżające. Nie występuje naturalnie w organizmie, dlatego jest dostarczana z zewnątrz, a pozyskuje się ją z produktów pochodzenia roślinnego, głównie z warzyw i owoców, np. czarnej porzeczki lub aceroli. Wykorzystywana jest w kosmetyce ze względu na swoje właściwości, które przynoszą skórze szereg dobroczynnych korzyści.

Jak działa witamina C?

- posiada właściwości przeciwzapalne, czyli hamuje powstawanie cytokin zapalnych powodujących powstawanie wykwitów

- skóra regeneruje się znacznie szybciej w przypadku zapaleń lub uszkodzeń naskórka

- oczyszcza skórę dzięki właściwościom antyoksydacyjnym

- hamuje produkcję melaniny, co przy dłuższym stosowaniu skutkuje redukcją przebarwień

- wspiera produkcję kolagenu, który działa naprawczo i nawilżająco

- w połączenie z kolagenem witamina C jest w stanie uszczelnić naczynia krwionośne

- pobudza syntezę witaminy E i poprawia koloryt skóry

- zmniejsza rumień wywoływany przez promieniowanie UV i stanowi filtr przeciwsłoneczny

Efekty stosowania kosmetyków z witaminą C

- zmniejsza widoczność naczynek

- niweluje przebarwienia i ujednolica koloryt skóry

- zapewnia oczyszczenie, przyspiesza zdolności autonaprawcze i pomaga pozbyć się niedoskonałości

- hamuje procesy starzenia 

- zamyka nawilżenie naskórka

- nadaje cerze młody, promienny wygląd skóry

- chroni skórę przed promieniami UV, więc jest polecana na okres letni

Komu polecana jest witamina C?

Kosmetyki z witaminą C poleca się osobom w każdym wieku i o każdym typie cery. Warto wprowadzić ją w codziennej pielęgnacji w przypadku skóry problematycznej, z niedoskonałościami. Witaminę C warto stosować tuż po przekroczeniu 20 roku życia w ramach profilaktyki anti aging. Na pewno docenią ją osoby z cerą dojrzałą, u których synteza kolagenu i witaminy E jest zmniejszona, a witamina C pobudza je nowo. 

Jak używać kosmetyków z witaminą C?

Kremy do twarzy z witaminą C można nakładać na twarz rano i wieczorem. Nadają się pod makijaż. Jedynie preparaty o dużym stężeniu witaminy lepiej nakładać wieczorem.

Przeciwwskazania do stosowania witaminy C

Kolejną zaletą witaminy C jest brak przeciwwskazań w jej stosowaniu. Analiza działań kosmetyków nie wykazała niekorzystnych rezultatów. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że każda skóra reaguje inaczej, przez co niektóre osoby dostrzegą wyraźniejsze efekty, inne będą musiały prowadzić dłuższą pielęgnację. W przypadku wrażliwej skóry warto zacząć od kosmetyków z witaminą C o niskim stężeniu. 

W jakich kosmetykach występuje witamina C?

Witamina C jest składnikiem wielu kosmetyków do twarzy, w tym nawilżających lub przeciwzmarszczkowych. Warte polecenia są >>kremy do twarzy Miya<<, polskiej marki specjalizującej się w pielęgnacji. Witaminę C znajdziemy m.in. w rozświetlającym kremie My Wonder Balm z masłem mango. 

Kwas hialuronowy - nawilżenie i wygładzenie skóry suchej i nie tylko

Kosmetyk z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy (polisacharyd) to związek chemiczny występujący w każdym żywym organizmie. W ludzkim ciele występuje w postaci soli sodowej jako hialuronian sodu i znajduje się niemal w każdym fragmencie ciała, jednak z wiekiem jego ilość systematycznie się zmniejsza. W kosmetyce jest wykorzystywany w kremach nawilżających, ponieważ stanowi humektant, którego główną właściwością jest zatrzymywanie wody. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Jak działa kwas hialuronowy?

- posiada właściwości wiążące wodę, co oznacza, że dostarcza jej oraz chroni przed utratą. 1 g kwasu pomaga zatrzymać nawet 6 litrów wody!

- wykazuje silne właściwości ochronne przed warunkami atmosferycznymi - wiatrem, chłodem, promieniami UV

- wspiera budowę włókien kolagenowych, co korzystnie wpływa na młody wygląd skóry

- kwas hialuronowy stanowi budulec wielu organów i części ciała, w tym białek ocznych, dlatego znacząco przyczynia się do poprawy gęstości i elastyczności skóry 

Jakie efekty daje kwas hialuronowy?

- głębokie i długotrwałe nawilżenie

- gładka, jędrna i elastyczna skóra

- wypełnienie zmarszczek i utrzymanie owalu twarzy 

- wsparcie w terapii odmładzającej

- niwelowanie cieni pod oczami, co jest efektem nawilżenia

Komu polecany jest kwas hialuronowy?

Osoby z suchą skórą i drobnymi zmarszczkami z pewnością będą zadowolone z działania kwasu hialuronowego. Sprawdzi się też w przypadku skóry normalnej i naczynkowej. Zaleca go po 25 roku życia, którym poziom kwasu hialuronowego zaczyna zanikać, a kosmetyk będzie w stanie zachować jego optymalną ilość.

Jak stosować kremy z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy, mimo swoich intensywnych właściwości, jest bezpieczny dla cery i można nakładać go nawet w okolice oczu. Warto rozprowadzać go również na skórze szyi i dekoltu. Można stosować go rano i wieczorem, sprawdzi się pod makijażem. 

Kremy z kwasem hialuronowym - przeciwwskazania

Nie ma jawnych przeciwwskazań do używania kremów z kwasem hialuronowym. Stężenie tego składnika w kosmetyku nie jest na tyle duże, by miało wywołać skutki uboczne. Niemniej, jeśli skóra wykazuje tendencje do podrażnień i jest wrażliwa, warto skonsultować kwas hialuronowy z kosmetologiem. Podobnie w przypadku ciąży, chorób autoimmunologicznych i nowotworów. 

Kremy do twarzy z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest częstym składnikiem dermokosmetyków, np. >>kremów do twarzy Dermedic<<. Flagowym produktem marki jest żel-krem ultranawilżający Dermedic Hydrain3.

Peptydy, czyli rozwiązanie na pierwsze zmarszczki i cery dojrzałej

Krem z peptydami

Peptydy to znany i wysoko ceniony składnik aktywny. Są to krótkie łańcuchy cząsteczek aminokwasowych połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi. Część peptydów występuje w skórze, jednak w kosmetologii wykorzystuje się peptydy syntetyczne, które imitują niektóre naturalne związki chemiczne. Co w efekcie dają?

Jak działają peptydy?

Działanie peptydów warto opisać poprzez ich klasyfikację ze względu na aktywność biologiczną:

- Peptydy sygnałowe - stymulują fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, które wpływają na młody wygląd skóry i normalizują poziom pigmentu.

- Peptydy transportujące - stanowią przekaźnik i stymulator, który pomaga innym składnikom wniknąć w głąb skóry.

- Neuropeptydy - odpowiadają za efekt "nieinwazyjnego botoksu", czyli analogicznie jak botoks wpływają na rozkurczenie mięśni twarzy i wygładzenie naskórka.  

Efekty, jakie dają peptydy

- redukcja zmarszczek, w tym również mimicznych 

- zwiększenie napięcia skóry 

- zwiększenie ilości kolagenu i elastyny w skórze, stałe pobudzanie ich syntezy 

- wnikają w głąb skóry działając na poziomie komórkowym 

- za zwiększeniem ilości kolagenu i elastyny idzie zwiększony poziom nawilżenia i napięcia 

- poprzez aktywację pozostałych procesów, skóra zwiększa właściwości regeneracyjne, przyspiesza się gojenie ran i uszkodzeń oraz wyrównuje pigmentacja. Peptydy okazują się pomocne w przypadku trądziku i niedoskonałości

Komu polecane są kosmetyki z peptydami?

Pielęgnację wzbogaconą o peptydy, w ramach profilaktyki, rekomenduje się już po przekroczeniu 20 roku życia. Mogą ją stosować osoby z pierwszymi oznakami starzenia lub posiadaczki cery dojrzałej, z utrwalonymi zmarszczkami. Sprzyjają walce z trądzikiem, który może pojawić się niezależnie od wieku. W przypadku cery wrażliwej warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem. 

Jak stosować kremy do twarzy z peptydami?

Peptydy można nakładać rano i wieczorem. Kremy na noc posiadają większe stężenie, dlatego warto nakładać je w niewielkiej ilości na początku.

Przeciwwskazania do stosowania peptydów

Odradza się mieszanie kosmetyków z peptydami z witaminą C i kwasami AHA i BHA, ponieważ składniki te wzajemnie osłabiają swoje działanie. Posiadaczki skóry wrażliwej powinny uważać na stężenie peptydów w kosmetyku i wprowadzać je stopniowo, ewentualnie skonsultować ich użycie z lekarzem.

Polecane kremy do twarzy z peptydami 

Peptydy znajdują się przede wszystkim w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Znajdują się one m.in. w linii kosmetyków >>Bielenda Professional<< z serii Supreme LAB, które zaliczają się do specjalistycznych produktów do pielęgnacji twarzy.

Retinol - na problemy skórne i pierwsze oznaki starzenia

Krem z retinolem

Retinol jest pochodną witaminy A i występuje naturalnie w organizmie. Podobnie jak wiele innych składników chemicznych, jego ilość w skórze maleje z wiekiem oraz pod wpływem promieniowania UV. Jego brak powoduje przyspieszenie procesów starzenia i zmniejszenie gęstości skóry. Retinol w kosmetykach pozwala spowolnić te procesy. Jego działanie można do pewnego stopnia porównać do peptydów. 

Jak działa retinol?

- zwiększa syntezę kolagenu i elastyny oraz zapobiega degradacji tych związków, przez co utrzymują się dłużej

- delikatnie złuszcza naskórek niwelując nierówności, szorstkość i niedoskonałości

- wspiera odnowę naskórka i zwiększa jego grubość 

- wzmacnia barierę ochronną i zapobiega utracie wilgoci

- reguluje pracę gruczołów łojowych 

- rozjaśnia przebarwienia

- normalizuje skórę

Jakie efekty dają kosmetyki z retinolem?

- wygładzenie zmarszczek

- zniwelowanie szorstkości

- zwiększenie nawilżenia, gładkości i jędrności skóry

- gęstsza skóra o grubszej strukturze, dzięki czemu staje się odporna na czynniki zewnętrzne

- usuwanie martwych komórek i regeneracja nowych 

- rozjaśnienie przebarwień

- mniejsza ilość niedoskonałości, mniejsze wyświecenie skóry oraz normalizacja poziomu sebum 

Komu polecane są kremy z retinolem?

Kosmetyki z retinolem polecane są osobom po 20 roku życia. Dzięki redukcji sebum sprawdzą się cerom trądzikowym, a także mieszanym i tłustym. Z retinolu mogą korzystać osoby z pierwszymi oznakami starzenia oraz z cerą dojrzałą. Osoby o cerze normalnej i suchej również mogą korzystać z jego właściwości, ale przy mniejszym stężeniu.

Jak stosować kremy z retinolem?

Pielęgnację z retinolem warto nakładać na noc, a w ciągu dnia nakładać dodatkowo filtry przeciwsłoneczne minimum SPF 30. Stężenie retinolu nie powinno być większe niż 0,25%. W początkowej fazie retinol może wysuszać, dlatego warto używać go z kremem nawilżającym. Często wystarczy aplikować retinol 2-3 razy w tygodniu, by uzyskać zadowalające efekty.

Przeciwwskazania do stosowania retinolu

Retinol posiada właściwości fotouczulające, co oznacza, że może powodować podrażnienia oraz przebarwienia pod wpływem promieni słonecznych. Z tego względu odradza się stosowanie kuracji z retinolem latem. Może okazać się drażliwy dla cery suchej i wrażliwej. Warto wcześniej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. 

Polecane kremy do twarzy z retinolem

Retinol jest składnikiem aktywnym kremów przeciwzmarszczkowych. Wykorzystuje go wiele polskich marek, w tym >>dr Irena Eris<< w serii kosmetyków Clinic Way.

Niacynamid - wielozadaniowy składnik niwelujący niedoskonałości

Krem z niacynamidem

Niacynamid to rodzaj witaminy B, znany także jako witamina PP lub niacyna. Jest to połączenie kwasu nikotynowego z amidem. Uznawany jest za uniwersalny składnik dedykowany wielu problemom skórnym. Popularność niacynamidu regularnie rośnie i to nie bez powodu. Dlaczego warto go stosować? 

Jak działa niacynamid?

- wykazuje właściwości przeciwzapalne, zapobiega powstawaniu niedoskonałości, w tym trądziku

- antybakteryjne działanie ogranicza powstawanie pryszczy 

- normalizuje pracę gruczołów łojowych, ogranicza wydzielanie sebum, zmniejsza widoczność porów 

- ogranicza powstawanie wolnych rodników i spowalnia proces starzenia skóry 

- stymuluje produkcję kolagenu i elastyny

- wzmacnia barierę hydrolipidową, czyli zapobiega utracie wody i chroni przed zanieczyszczeniami

- hamuje syntezę melaniny

Jakie efekty daje niacynamid?

- wygładza i ujędrnia skórę

- spowalnia procesy starzenia

- normalizuje powstawanie sebum

- zatrzymuje nawilżenie skóry

- zmniejsza widoczność porów

- wycisza zmiany trądzikowe i zapobiega powstawaniu nowych wykwitów 

- zapobiega powstawaniu przebarwień i rozjaśnia istniejące 

Komu polecany jest niacynamid?

Niacynamid jest składnikiem aktywnym o wielotorowym działaniu i z tego względu dedykowany jest każdemu typowi cery, szczególnie trądzikowej, z przebarwieniami, oznakami starzenia, suchym oraz tłustym i mieszanym. 

Jak stosować kremy z niacynamidem?

Kosmetyki z niacynamidem można stosować rano i wieczorem. Należy zacząć od mniejszego stężenia - 2% i aplikować ok. 3 razy w tygodniu, a następnie stopniowo przyzwyczajać skórę zwiększając częstotliwość oraz dawkę. Optymalny poziom stężenia, po dłuższym okresie stosowania, to 5%. Niacynamid nie zmienia swoich właściwości pod wpływem promieni UV. 

Przeciwwskazania do stosowania niacynamidu 

Nie należy nakładać niacynamidu na skórę wrażliwą bez konsultacji z lekarzem. Niewłaściwe stężenie może stać się przyczyną podrażnień skóry.

Polecane kosmetyki z niacynamidem

Niacynamid jest składnikiem >>kremów do twarzy Nacomi<<. Marka z każdym rokiem specjalizuje się w pielęgnacji twarzy oferując coraz bardziej zaawansowane kosmetyki pielęgnacyjne.

Kwas glikolowy - sprzymierzeniec w walce z przebarwieniami i niedoskonałościami

Kwas glikolowy należy do grupy kwasów AHA (alfa-hydroksykwasów) i pozyskiwany jest z trzciny cukrowej. Jest to jeden z najczęściej stosowanych kwasów stosowany zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i w kosmetologii i dermatologii. Ponadto, dzięki swojej budowie, z łatwością wnika w głębokie warstwy skóry. Jako składnik aktywny kremów pomaga uporać się z wieloma trwałymi zmianami.

Jak działa kwas glikolowy?

- złuszcza martwy naskórek i wspomaga regenerację nowych komórek 

- rozjaśnia przebarwienia posłoneczne, pozapalne i blizny

- pomaga w leczeniu niedoskonałości, trądziku, zapobiega stanom zapalnym w mieszkach włosowych 

- pomaga zachować gęstość i grubość skóry 

- pobudza syntezę kolagenu i elastyny 

- zwiększa poziom nawilżenia

- intensywnie oczyszcza i zwęża pory 

Jakie efekty daje kwas glikolowy?

- wyrównanie kolorytu i struktury skóry

- rozjaśnienie i wygładzenie cery

- zmniejszenie widoczności blizn, nawet potrądzikowych

- ograniczenie powstawania zaskórników, wykwitów i stanów zapalnych 

- głębokie oczyszczenie i odświeżenie 

- nawilżenie i spłycenie zmarszczek

Komu polecany jest kwas glikolowy?

Z kwasem glikolowym polubią się osoby o skórze suchej oraz tłustej i mieszanej, borykającej się z trądzikiem i zmianami skórnymi; cery z widocznymi zmarszczkami i bliznami; skóra z przebarwieniami.

Jak stosować kremy z kwasem glikolowym?

W kosmetykach ogólnodostępnych znaleźć można kremy do twarzy z kwasem glikolowym o stężeniu od 5% do 35%. Kwas glikolowy o stężeniu 5%-15% zaleca się skórze suchej. Stężenie 20%-35% przeznaczone jest dla skóry tłustej, trądzikowej, z przebarwieniami i zmarszczkami. Kwasy glikolowy należy wprowadzać stopniowo, przyzwyczajać do niego skórę.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu glikolowego

Kremy z kwasem glikolowym nie są przeznaczone w przypadku uszkodzenia skóry, np. w wyniku skaleczenia lub zadrapań. Podobnie w przypadku cery wrażliwej, z alergiami i atopowym zapaleniem skóry. Nie wolno stosować kosmetyków z kwasem glikolowym przy kuracji retinolem. Przeciwwskazaniem może być również opryszczka wargowa. 

Polecane kosmetyki z kwasem glikolowym 

Kosmetyki z kwasem glikolowym posiada w swojej ofercie >>marka kosmetyczna Eveline<<. Kremy do twarzy posiadają stężenie 10%, dlatego jest optymalne dla wielu typów skóry.

Ceramidy w kremach ochronnych - ochrona i nawilżenie w jednym kosmetyku

Piegowata dziewczyna aplikuje krem

Ceramidy, czyli sfingolipidy, to biologiczne substancje tłuszczowe. Są naturalnym składnikiem warstwy lipidowej. Wypełniają przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka. Stanowią rodzaj ochrony skóry, a jako składnik aktywny w kosmetykach wykazują wysoką ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Z tego względu nazywane są cementem międzykomórkowym. Co jeszcze mogą zdziałać ceramidy?

Jak działają ceramidy?

- utrzymują poziom nawilżenia skóry

- chronią skórę przed wysuszeniem i czynnikami zewnętrznymi (klimatyzacja, ogrzewanie, wiatr, mróz, promieniowanie UV)

- zapobiegają nadmiernemu złuszczaniu naskórka

- spowalniają procesy starzenia skóry 

Jakie efekty dają ceramidy?

- nawilżenie, zmiękczenie, uelastycznienie i zwiększenie jędrności skóry

- zniwelowanie problemu suchych skórek

- zwiększenie odporności skóry na działanie czynników zewnętrznych 

- wygładzenie i zmniejszenie widoczności zmarszczek

Komu polecane są ceramidy?

Ceramidy sprawdzą się u cery suchej oraz normalnej z tendencją do przesuszania. Mogą być stosowane w przypadku cery dojrzałej lub z pierwszymi oznakami starzenia. Są również składnikiem kosmetyków dla skóry wrażliwej, której zapewniają większą ochronę.

Jak stosować kremy z ceramidami?

Można nakładać je codziennie rano i wieczorem lub w przypadku odwodnienia skóry czy wystąpienia suchych skórek, zwiotczenia i poszarzenia cery.

Przeciwwskazania do stosowania kremów w ceramidami

Nie ma analiz dotyczących szkodliwego wpływu ceramidów na stan skóry. Trzeba jednak pamiętać, że każda skóra reaguje inaczej i w przypadku wystąpienia podrażnień, zaprzestać używania kosmetyków i niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Polecane kosmetyki z ceramidami

Ceramidy występują w >>kremach do twarzy Clinique<<. Wartym uwagi jest krem Moisture Surge Intense 72-Hour Lipid Replenishing Hydrator.

Wybierz odpowiedni kosmetyk do swojego typu cery na Domodi:

Dress code biznesowy na lato - jak się ubierać w ciepłe dni do biura? Dress code biznesowy na lato - jak się ubierać w ciepłe dni do biura? Odkryj buty pasujące do wszystkiego! Damskie uniwersalne modele, które warto mieć w swojej szafie  Odkryj buty pasujące do wszystkiego! Damskie uniwersalne modele, które warto mieć w swojej szafie