Typy cery - jak je rozpoznać i pielęgnować? Wszystko, co musisz wiedzieć o typach skóry

Kosmetyki dobrane do typu cery to podstawa, gdy marzysz o pięknej, zdrowo wyglądającej skórze. Jak rozpoznać jej rodzaj? Sprawdź nasz poradnik i zadbaj o cerę we właściwy sposób!

Typy cery - jak je rozpoznać i pielęgnować? Wszystko, co musisz wiedzieć o typach skóry

Jaki mam typ cery, czyli pytanie kluczowe dla pielęgnacji

Promienna, zdrowa cera to zdecydowanie marzenie każdej z nas. I chociaż temat pielęgnacji jeszcze nigdy nie był tak popularny, jak teraz, bardzo często podstawowy błąd popełniamy na samym początku - przy nieodpowiednim doborze kosmetyków. Nie dopasowane do typu cery mogą nie tylko nie spełniać obietnicy z opakowania, ale też zwyczajnie szkodzić. Dlatego rozpoznanie własnego rodzaju skóry to absolutnie kluczowa kwestia, którą warto rozważyć zanim zdecydujemy się na testowanie kolejnych nowości polecanych przez ulubioną, urodową blogerkę! Jak to zrobić? Jak rozpoznać typy cery? Podpowiadamy!

Typy cery
Sprawdź też, jak określić swój typ urody!

Podstawowe typy cery - charakterystyka, którą warto znać

W kosmetologii wyróżnia się zasadniczo 4 typy cery, ale najczęściej spotykamy się z klasyfikacją pięciu rodzajów skóry człowieka oraz ich podtypami i kombinacjami. Chociaż ich wystąpienie z reguły jest uwarunkowane genetycznie, nasza skóra w ciągu całego życia może zmieniać się pod wpływem różnego rodzaju czynników zewnętrznych, działania hormonów oraz naturalnych procesów starzenia się. Najważniejsze, by diagnozować jej stan na bieżąco i odpowiednio dobierać kosmetyki. Jak? Na początek poznaj podstawowe typy cery i charakterystykę każdego z nich!

- Cera normalna - to z nią z reguły rodzimy się i możemy się nią cieszyć przez całe dzieciństwo, aż do okresu dojrzewania. Cera normalna to zdecydowanie najmniej problematyczny typ skóry wyróżniający się jędrnością, delikatnością i jasnym zabarwieniem bez widocznych naczynek. 

- Cera tłusta - zwana inaczej łojotokową, charakterystyczna nie tylko dla wieku dojrzewania. Jej skłonności do przetłuszczania wynikają z wielu czynników, często z zaburzeń gospodarki hormonalnej, ale głównie z... uwarunkowań genetycznych. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja sprawi, że gruba, błyszcząca i często szaro-ziemista cera tłusta będzie wyglądać zdrowiej i bardziej promiennie!

- Cera sucha - jest niesamowicie delikatna, cienka i bardzo często podrażniona, dlatego należy o nią dbać w szczególny sposób. Zanim dobierzemy kosmetyki do pielęgnacji, warto zgłębić temat i dowiedzieć się, czy nasza cera sucha jest odwodniona czy raczej odtłuszczona

- Cera wrażliwa - nieprzypadkowo nazywana też nadreaktywną. Na wiele czynników (od mrozu, gorąca, przez alkohol, detergenty czy źle dobrane kosmetyki, aż po ostrzejsze przyprawy w potrawach!) reaguje silnym zaczerwienieniem, swędzeniem, pieczeniem, a nawet wysypką. Cerę wrażliwą dzielimy na tłustą, suchą oraz bardzo często występującą - naczynkową - z widocznymi “pajączkami” i rumieniami.

- Cera mieszana - czyli połączenie skóry suchej i tłustej. Z reguły skłonności do przetłuszczania występują w tzw. strefie T (nos, czoło, broda). Z kolei suchość pojawia się na policzkach. 

Poza podstawowymi typami cery w kosmetologii wyróżnia się również cerę trądzikową, której dolegliwości dają się we znaki szczególnie w okresie dojrzewania, ale nie tylko. Wypryski, niedoskonałości i produkcja nadmiernej ilości sebum to najbardziej charakterystyczne objawy trądziku, który może pojawiać się na skórze już w 12-13 roku życia. Do wyjątkowo problematycznych i wymagających typów cery zaliczymy też z pewnością cerę atopową (podtyp cery wrażliwej) - skłonną do silnych reakcji alergicznych w postaci swędzącej, mocno zaczerwienionej wysypki. Niestety skłonność do AZS (atopowego zapalenia skóry) najczęściej dziedziczymy, dlatego warto zadbać o odpowiedni dobór kosmetyków łagodzących, ultra delikatnych i nieuczulających. Szczególną pielęgnację powinniśmy stosować również przy cerze dojrzałej - bardziej wiotkiej, pozbawionej jędrności, z widocznymi zmarszczkami czy przebarwieniami. Jej rozpoznanie z reguły nie jest trudne, zwłaszcza po 45. roku życia. A jak rozpoznać typ cery, gdy objawy nie są tak jednoznaczne? 

Jak rozpoznać typ cery? Metody kosmetologów

Jak rozpoznać swój typ cery

Najpewniejszym sposobem na rozpoznanie typu cery i ocenę stanu skóry będzie zdecydowanie wizyta u kosmetologa. Profesjonalista może ocenić jej rodzaj już w wywiadzie bezpośrednim, podczas którego na pewno zada Ci pytania o problemy z cerą czy jej reakcje na różnego rodzaju bodźce. Jeszcze bardziej skuteczna jest analiza wizualna poparta badaniem dotykowym. Takie badanie pozwala zdiagnozować widoczne problemy skórne w postaci zaczerwienień czy zaskórników, ale też zaobserwować grubość skóry, jej jędrność czy nawet poziom nawilżenia.

W gabinetach kosmetologicznych możemy spotkać się także z precyzyjnym badaniem lampą Wooda. To kompleksowa obserwacja skóry w powiększeniu pozwalająca na szybkie określenie typu cery poprzez promieniowanie ultrafioletowe. Badanie lampą Wooda pozwala nie tylko dostrzec wszystkie problemy skórne, ale też szybko określić rodzaj skóry twarzy. Urządzenie w zależności od jej typu zmienia kolor z fioletowego (cera normalna) na żółtawy (cera tłusta) lub jasnofioletowy (cera sucha).

Typy cery - test, który możesz zrobić sama

Rozpoznać wszystkie typy cery możemy też samodzielnie w domowych warunkach. Jak to zrobić? Wystarczy rozwiązać test! Odpowiedzi na te pytania na podstawie wnikliwej obserwacji swojej skóry w różnych sytuacjach i w kontakcie z różnymi czynnikami zewnętrznymi nie powinny Ci sprawić problemów. 

1.) Jak reaguje Twoja cera po demakijażu?

A) jeśli jest gładka, nawilżona i w dobrej kondycji, prawdopodobnie masz cerę normalną.

B) jeśli jest elastyczna, napięta i gładka, możesz mieć cerę tłustą.

C) przesuszenie i uczucie ściągnięcia skóry to objawy charakterystyczne dla cery suchej. 

D) jeśli uczucie ściągnięcia występuje tylko na policzkach i w okolicach skroni, to masz do czynienia z cerą mieszaną. 

E) jeśli jest zaczerwieniona, podrażniona i piecze, to prawdopodobnie masz cerę wrażliwą. 

2.) Jak Twoja skóra znosi różnice temperatur, na przykład przy wyjściu na mróz?

A) jeśli nie reaguje w widoczny sposób, prawdopodobnie jest to cera normalna. 

B) podobnie w przypadku cery tłustej, która nie wymaga smarowania kremem nawet w obliczu mrozu!

C) zaczerwienienie i pieczenie to objawy znamienne dla cery suchej. 

D) zaczerwienienie jedynie na policzkach jest charakterystyczne dla cery mieszanej. 

E) wyraźne zaczerwienienia, swąd, a nawet pieczenie to oznaki skóry wrażliwej. 

3.) Jak wygląda Twój makijaż bez poprawek po 2 godzinach?

A) prawie tak samo, jak tuż po nałożeniu kolorowych kosmetyków? Prawdopodobnie masz cerę normalną. 

B) błyszczy się i wymaga zmatowienia? Masz do czynienia z cerą tłustą. 

C) cera pod make-upem jest przesuszona, ściągnięta i najchętniej nałożyłabyś na nią nawilżający >>krem<<? Poszukaj kosmetyków do makijażu dla cery suchej!

D) wymaga zmatowienia w okolicach nosa i czoła, bo błyszczy się właśnie w strefie T? Witaj cero mieszana!

E) makijaż wygląda dobrze, ale skóra piecze, swędzi i jest podrażniona? To objawy typowe dla cery wrażliwej. 

4.) Jak często pojawiają się na Twojej skórze wypryski?

A) jeśli raczej rzadko/nigdy, to jesteś szczęśliwą posiadaczką cery normalnej. 

B) jeśli często lub cały czas, powinnaś poszukać kosmetyków do cery tłustej. 

C) jeśli bardzo rzadko i nie utrzymują się na twarzy zbyt długo, to masz cerę suchą. 

D) jeśli często, ale tylko w okolicach czoła, brody czy nosa, zadbaj o cerę mieszaną. 

E) jeśli nigdy, ale za to często zmagasz się z wysypkami i reakcjami alergicznymi, powinnaś zaopatrzyć się w kosmetyki do cery wrażliwej. 

5.) Jak Twoja skóra znosi tłuste kosmetyki?

A) jest trochę przetłuszczona, ale po czasie wchłania preparat i staje się nawilżona - to cera normalna. 

B) jest mocno przetłuszczona i nadmiernie się błyszczy - to cera tłusta. 

C) jest ukojona i wreszcie odpowiednio nawilżona - to cera sucha.

D) błyszczy się i przetłuszcza w strefie T - to cera mieszana. 

E) może być podrażniona, szczególnie, gdy krem ma mocny zapach - to cera wrażliwa. 

6.) A jak radzi sobie z kosmetykami wysuszającymi, na przykład na bazie alkoholu?

A) jest lekko zmatowiona, ale nie wysuszona - to cera normalna. 

B) przestaje się świecić i przetłuszczać? Masz cerę tłustą!

C) jest napięta, ściągnięta i przesuszona? To oczywiste objawy charakterystyczne dla skóry suchej. 

D) przesuszenie na policzkach i zmatowienie w strefie T wskazują na cerę mieszaną. 

E) pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, a nawet podrażnienie - to zdecydowanie cera wrażliwa. 

7.) Jaki jest koloryt Twojej cery?

A) raczej jasny, czasami zaróżowiony koloryt jest typowy dla cery normalnej. 

B) szaro-ziemisty odcień ma z reguły cera tłusta. 

C) jasny kolor skóry ze skłonnościami do zaróżowienia przy niewystarczającym nawilżeniu to oznaki wskazujące na cerę suchą. 

D) nierówny koloryt skóry, miejscami zaczerwieniony, miejscami szarawy to objaw cery mieszanej. 

E) zaczerwieniony, z widocznym rumieniem? Przywitaj się ze swoją wrażliwą cerą! 

Pielęgnacja typów cery - jak dbać o Twój rodzaj skóry?

Typy cer infografika

Wiesz już, jaki jest Twój typ cery? Czas na dobór odpowiednich kosmetyków! Jak dopasować pielęgnację i składniki aktywne do typów cery? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Cera normalna - jak o nią dbać?

Jeśli masz cerę normalną, masz ogromne szczęście! To zdecydowanie najmniej problematyczny rodzaj skóry, który przy właściwie dobranej, najlepiej maksymalnie prostej pielęgnacji odwdzięczy Ci się zdrowym, promiennym wyglądem każdego dnia. Na co dzień wystarczy dobry krem nawilżający, >>krem pod oczy<< i krem z filtrem - szczególnie latem. Do oczyszczania używaj płynów micelarnych lub żeli do mycia twarzy. A raz w tygodniu zafunduj skórze regenerującą kurację z peelingu enzymatycznego i maseczki nawilżającej! Wystrzegaj się z kolei tłustych kremów i kosmetyków z alkoholem. 

Skóra tłusta - najlepsze kosmetyki i metody

Skóra ze skłonnością do nadmiernej produkcji sebum nie tylko nieestetycznie się błyszczy, ale też jest gruba, szorstka i często ma przygaszony, szarawy koloryt z widocznymi, otwartymi porami czy wypryskami. Na szczęście odpowiednio dopasowane kosmetyki do pielęgnacji znacząco poprawią jej stan! Kluczową kwestią w przypadku cery tłustej jest zdecydowanie dokładne oczyszczanie najlepiej dwa razy dziennie rano i wieczorem przy użyciu >>płynu micelarnego<< i żelu do mycia twarzy o właściwościach odtłuszczających, ale nie wysuszających. Przyda się także tonizacja tonikiem antybakteryjnym, szczególnie, gdy skóra ma skłonności do zmian trądzikowych. Must have w Twojej kosmetyczce to również krem do cery tłustej - lekki, z mniejszą ilością składników lipidowych, niż w przypadku specyfików do cery normalnej czy suchej. Wystrzegaj się z kolei kosmetyków z alkoholem, wyciskania wyprysków oraz… maskowania błyszczącej się cery nadmierną ilością makijażu!

Cera sucha - jak ją pielęgnować?

Cienka jak pergamin, niezwykle delikatna, a przed nałożeniem kremu ściągnięta i przesuszona - skóra sucha niewątpliwie wymaga specjalnej pielęgnacji opartej przede wszystkim na solidnym nawilżaniu i natłuszczaniu. Makijaż zmywaj z niej delikatnym mleczkiem lub emulsją, nigdy tonikiem na bazie alkoholu! Do oczyszczania wykorzystaj… letnią wodę, najlepiej przegotowaną, nigdy z mydłem! Koniecznie zaopatrz się w dobry krem nawilżający, który zatrzyma wilgoć w skórze na dłużej. To dla Ciebie stworzone są bogate kremy z olejami roślinnymi, emolientami i niezastąpionym kwasem hialuronowym. Zrezygnuj z kolei z gruboziarnistych peelingów na rzecz bardzo delikatnych peelingów enzymatycznych do stosowania raz w tygodniu. 

Skóra mieszana - to warto wiedzieć o jej pielęgnacji

Na tle typów cery zdecydowanie wyróżnia się cera mieszana. Czy musimy wybierać do niej dwa różne rodzaje kosmetyków? Na szczęście nie. Ogromny jest dziś wybór kremów do cery mieszanej bazujących na składnikach nawilżających o niezbyt tłustej konsystencji, które możemy nakładać na całą twarz. Do oczyszczania i demakijażu najlepiej wykorzystać płyn micelarny - odpowiedni zarówno do części przetłuszczających się, jak i przesuszonych. W Twojej kosmetyczce przyda się też tonik, maseczki nawilżające i peeling enzymatyczny. Na czarną listę wpisz z kolei kosmetyki z alkoholem, mydło oraz bogate, tłuste kremy. 

Skóra wrażliwa - jak zatroszczyć się o jej kondycję?

Nieodpowiednio dobrane kosmetyki mogą szczególnie zaszkodzić skłonnej do podrażnień i reakcji alergicznych cerze wrażliwej. Tu nawet substancje zapachowe mogą powodować wystąpienie rumienia, swędzenia czy wysypki, dlatego warto postawić na specyfiki naturalne o możliwie prostych składach bez substancji drażniących. Wykluczony jest oczywiście alkohol. Do mycia sprawdzi się łagodny płyn dla skóry wrażliwej o obojętnym pH. A do nawilżania hipoalergiczny krem na bazie alantoiny czy wody termalnej. W przypadku tego typu cery zdecydowanie najlepiej sprawdzi się zasada: less is more, a może raczej: mniej, a mądrzej!

fot. Adobe Stock

Znajdź w Domodi kosmetyki odpowiednie do swojego typu cery:

PREZENTOWNIK - odkryj najpiękniejsze pomysły na gwiazdkowe prezenty! PREZENTOWNIK - odkryj najpiękniejsze pomysły na gwiazdkowe prezenty! Jak nosić kamizelkę damską? Pomysły na stylizacje z modnym bezrękawnikiem Jak nosić kamizelkę damską? Pomysły na stylizacje z modnym bezrękawnikiem