Wymiary kurtki damskiej, męskiej i dziecięcej. Jak wybrać idealny rozmiar kurtki?

Każdy z nas ma w swojej szafie co najmniej kilka kurtek. Wiele z nich wygląda efektownie, niektóre mają spełniać określoną funkcję. Jeśli mają dobrze służyć, to muszą być dobrze dopasowane, dlatego niezwykle istotne są wymiary kurtki, które mają odpowiadać wymiarom naszej sylwetki. Jak sprawdzić wymiary kurtki, jak się mierzyć i kupować odpowiednie rozmiary? Sprawdź!

Wymiary kurtki damskiej, męskiej i dziecięcej. Jak wybrać idealny rozmiar kurtki?

Wymiary kurtki, rozmiar czy fason? Na co zwracać uwagę przy wyborze kurtki?

Jest wiele czynników decydujących o wyborze: wymiary kurtki, rozmiar, fason oraz przeznaczenie. Który ze wskaźników jest najważniejszy? Wszystkie łączą się ze sobą. Fason to kształt kurtki, a ten wpływa na jej wielkość. Bywa, że dany krój sprawia, że nawet mały rozmiar wydaje się obszerny (co jest typowe dla kurtek oversize). Przeznaczenie zależy od potrzeby (może szukasz kurtki na zimę lub na wiosnę?). A co z rozmiarem i wymiarami kurtki – czy są tym samym? Wymiary kurtki określają jej wielkość w centymetrach, a rozmiar danego ubrania zamyka się w danym przedziale tych centymetrów. Jednak rozmiary mogą się różnić u poszczególnych marek i nie zawsze są takie same dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Stąd właśnie wymiary kurtki są czymś, na co należy zwracać szczególną uwagę. 

Temu tematowi poświęcamy niniejszy artykuł – jak wybrać odpowiednie wymiary kurtki dla siebie, mierzyć swoją sylwetkę orazjak czytać tabele i dobierać kurtki. Wszystkie porady obejmują kurtki damskie, męskie i dziecięce.

Jak sprawdzić swój rozmiar i zmieścić się w wymiary kurtki? Mierzenie rozmiarów damskich, męskich i dziecięcych

Kobieta w czarnej skórzanej kurtce w okularach

Wymiary kurtki powinny odpowiadać wymiarom sylwetki, zatem konieczne jest zdjęcie miary. Nie wszyscy jednak mierzą to samo – kobiety, mężczyźni i dzieci muszą mieć sobie inne partie, ponieważ muszą dopasować inne wymiary kurtki. Jak mierzyć różne sylwetki u kobiet, mężczyzn i dzieci? 

Jak mierzyć wymiary kurtki u kobiety?

Wymiary kurtki damskiej obejmują aż 4 partie: obwód klatki piersiowej, obwód tali, obwód bioder oraz długość rękawa mierzoną z ramieniem. Obwód klatki piersiowej musi być mierzony w najszerszym miejscu. Obwód talii zdejmuje się z najwęższego miejsca, natomiast obwód bioder mierzy się na wysokości kości miednicy. Rękaw mierzy się od czubka ramienia do nadgarstka.

Jak mierzyć wymiary kurtki u mężczyzn?

Wymiary >>kurtki męskiej<< obejmują długość torsu, szerokość klatki piersiowej oraz długość rękawa + tzw. długość rękawa krótkiego. Chcąc zdjąć odpowiednie wymiary, należy mierzyć długość torsu, należy zacząć od miejsca złączenia obojczyków, tuż pod szyją do bioder. Szerokość klatki piersiowej mierzy się od pachy do pachy. Warto jednak na wszelki wypadek zdjąć cały obwód klatki piersiowej w najszerszym miejscu. Natomiast rękaw mierzy się w dwóch miejscach: od ramienia do nadgarstka oraz od pachy do nadgarstka.

Jak mierzyć wymiary kurtki u dziecka?

Dzieciom należy zmierzyć długość ramienia, szerokość bądź obwód klatki piersiowej, długość tułowia oraz wzrost. Przy czym najważniejszy jest wzrost, ponieważ głównie na nim opierają się wymiary kurtek dziecięcych. Szerokość/obwód klatki piersiowej mierzy się na wysokości pach. Długość tułowia to odcinek między obojczykami i biodrami, a długość ramienia mierzy się od barku do nadgarstka. Wskazówka: warto mierzyć dziecko przed każdym zakupem kurtki, ponieważ nieustannie rośnie.

Jak można jeszcze zmierzyć wymiary kurtki? Weź swoją ulubioną kurtkę, w której czujesz się najbardziej komfortowo. Połóż ją na płasko i zmierz w strategicznych miejscach, czyli obwody w biuście, talii i biodrach u kobiet, długość i szerokość u mężczyzn oraz długość u dzieci. Następnie przejrzyj wymiary kurtek, które Cię interesują i dopasuj do nich swój wynik.

Wymiary kurtki a rozmiar. Jak odczytywać tabele z wymiarami kurtek damskich, męskich i dziecięcych?

Kolorowe kurtki na wieszaku

Nie bez powodu poruszamy temat odczytywania tabel, ponieważ częstym błędem jest dobieranie rozmiaru „na oko". Możesz błędnie zakładać, że dana kurtka w rozmiarze M będzie dla Ciebie odpowiednia, tymczasem wymiary kurtki wskazują, że lepsze będzie S. Jak odczytywać wymiary kurtki damskiej, męskiej i dziecięcej i dobierać rozmiary?

Jak czytać wymiary kurtki w tabeli damskiej?

Przy odczytywaniu tabel najpierw należy sprawdzić wymiary kurtki podane w centymetrach, dopiero potem odczytać przypisany do nich rozmiar. Sprawdzając wymiary kurtki damskiej, najważniejsze powinny być obwody klatki piersiowej i bioder. Co, jeśli okazuje się, że wymiary bioder i biustu wskazują na dwa inne rozmiary? Należy wybrać większy wymiar odpowiadający szerszej partii sylwetki. Inaczej kurtka mogłaby nie dopiąć się w danej partii sylwetki.

Jak czytać wymiary kurtki w tabeli męskiej?

Analogicznie panowie sprawdzają wymiary kurtki męskiej, czyli najpierw tabele centymetrów, następnie przypisany do nich numer rozmiaru. Jak dobrać rozmiar kurtki męskiej? W przypadku mężczyzn kluczowy jest obwód klatki piersiowej, ponieważ kurtka musi się dopinać. Każdy jednak ma różne wymiary, więc może zdarzyć się tak, że kurtka będzie dobra na piersi, ale okaże się nieco dłuższa i to jest ok. Gdy jednak jest krótsza, warto pomyśleć o innym modelu. Panowie o bardzo szczupłej sylwetce muszą zwracać uwagę na długość kurtki, ponieważ kierując się wąską klatką piersiową, mogą dobrać za krótką kurtkę.

Jak czytać wymiary kurtki w tabeli dziecięcej?

W przypadku dzieci wymiary kurtki określają wiek i wzrost, nieco rzadziej pojawia się obwód klatki piersiowej i długość rękawa. W większości przypadków kurtki dziecięce obejmują przedział wiekowy 4-13 lat i sięgają maksymalnie 165 cm wzrostu. Przy górnej granicy można mówić o nastolatkach. Niemniej jednak wzrost powinien być wyznacznikiem doboru kurtki, który nie zawsze jest adekwatny do wieku. Co ważne: kurtki dziewczęce i chłopięce mają te same tabele.

Mniejszy czy większy rozmiar? Co zrobić, gdy wymiary kurtki są na granicy dwóch rozmiarów?

Jeśli wymiary wahają się między rozmiarami, zwykle warto wybrać ten większy. Kurtki to odzienie wierzchnie i zdecydowanie lepiej, by było nieco luźniejsze niż zbyt mocno dopasowane. Przykładowo: mierzysz w biodrach 88 cm, podczas gdy rozmiar S ma wymiary 76-88 cm. Warto wtedy wziąć rozmiar M, który zapewni więcej swobody. 

A jeśli wymiary kurtki wskazują, że np. ubranie będzie dobrze leżeć w biuście, a w biodrach będzie za małe? W takim wypadku również trzeba postawić na większą opcję. Jeśli chodzi o wymiary kurtki dziecięcej, zawsze należy wybierać większy rozmiar, ponieważ dzieci szybko rosną i mniejsza kurtka szybko przestałaby pasować.

Wymiary kurtki zależą od fasonu? Czy wybrane modele kurtek należy brać w innym rozmiarze niż standardowy?

Trzeba wiedzieć, że wymiary kurtek zależą od ich fasonu. Doskonałymi przykładami są >>damska ramoneska<< oraz kurtka oversize. Ramoneska z założenia jest dopasowana do sylwetki i bywa tak, że trzeba wziąć rozmiar większy, by czuć się swobodniej. Natomiast wymiary kurtki oversize są większe niż standardowe, ponieważ oversize z założenia ma być duży, przeskalowany. Osobom, które nie chcą aż tak obszernej kurtki, zaleca się dobór mniejszego rozmiaru.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że niektóre kurtki wręcz wypada wziąć większe, nawet jeśli ich wymiary są idealne. Takimi przypadkami są kurtki parki oraz kurtki zimowe. Jeśli wymiary kurtki wskazują, że odpowiedni będzie rozmiar M, lepiej wziąć L, by w trakcie bardzo niskich temperatur móc ubrać pod kurtką więcej ubrań.

Czy po przeczytaniu tego artykułu wymiary kurtki i ich dobieranie do sylwetki wydają się jasne? Wykorzystaj nową wiedzę w czasie zakupów, np. na Domodi.pl. W serwisie masz do wyboru wiele marek, które mają różne rozmiarówki i z łatwością będziesz je odczytywać.

Znajdź kurtki dla siebie i całej rodziny w idealnych wymiarach na Domodi.pl:

Czy kurtka do sukni ślubnej to dobry pomysł? Jeśli tak, to jakie modele wybrać do ołtarza? Czy kurtka do sukni ślubnej to dobry pomysł? Jeśli tak, to jakie modele wybrać do ołtarza? Jakie buty do sukienki dobrać, by pasowały kolorystycznie? Dobieramy obuwie pod kolor stylizacji Jakie buty do sukienki dobrać, by pasowały kolorystycznie? Dobieramy obuwie pod kolor stylizacji