Jak odświeżyć płaszcz zimowy bez prania? Poznaj nasze sprawdzone sposoby

Płaszcz zimowy to ważny element garderoby – zapewnia ochronę przed chłodem oraz nadaje charakter stylizacjom. Chcesz, by twój płaszcz służył ci przez lata? Odpowiednio o niego zadbaj. Większość płaszczy, np. wełniany, wymaga specjalnego traktowania. Przygotowaliśmy poradnik, w którym dowiesz się, jak odświeżyć okrycie bez konieczności prania.

Jak odświeżyć płaszcz zimowy bez prania? Poznaj nasze sprawdzone sposoby
Zdradzamy skuteczne sposoby na odświeżenie płaszcza. Źródło: Adobe Stock

Jak często czyścić płaszcze zimowe?

Długo przechowywane w szafie płaszcze zimowe mogą nie wyglądać korzystnie po ich wyjęciu. Na początku zimowego sezonu warto przejrzeć kolekcję swoich płaszczy i poddać głębokiemu czyszczeniu te, które zamierzasz nosić w tym roku.

Ocieplane i wełniane płaszcze z reguły wymagają tylko jednego czyszczenia w sezonie. Wyjątkiem może być zimowy płaszcz wełniany w jasnym kolorze – np. płaszcz damski camel. Jasny płaszcz często potrzebuje dodatkowego odświeżenia w połowie sezonu, co pozwala na zachowanie nieskazitelnego wyglądu przez całą zimę.

Specjaliści polecają również ponowne pranie płaszcza zimowego bezpośrednio przed odłożeniem go na stałe do garderoby, gdy przybędzie wiosna.

Jak skutecznie i bezpiecznie czyścić płaszcz bez prania?

Czyszczenie płaszcza

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak odświeżyć zimowy płaszcz, by wyglądał olśniewająco rok po roku, koniecznie sprawdź nasze porady dotyczące czyszczenia i odświeżania puchowych, wełnianych płaszczy zimowych oraz sztucznych futer bez konieczności prania. 

Czyszczenie płaszcza lepiej oddać płaszcz do profesjonalnej pralni chemicznej

Kiedy chcesz wyprać płaszcz zimowy, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie metki z instrukcją jego pielęgnacji – tam znajdziesz potrzebne wskazówki, jak pielęgnować dany płaszcz. Jeśli materiał płaszcza przeznaczony jest do prania na sucho, najprościej będzie wyczyścić płaszcz w pralni chemicznej. Pranie wełnianego płaszcza jest absolutnie niewskazane. Podobnie jak płaszczy skórzanych czy zamszowych.

Płaszcz w pralni chemicznej

Chcesz wyczyścić płaszcz wełniany? Zdecydowanie warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. Oddanie wełnianego płaszcza do pralni chemicznej sprawi, że Twój zimowy płaszcz odzyska świeżość i będzie wyglądać tak dobrze, jak to tylko możliwe. To niezwykle wygodne i bezpieczne rozwiązanie.

Sprawdzone sposoby na to, jak odświeżyć płaszcz zimowy w domowych warunkach

Chociaż skorzystanie z usług pralni chemicznej to znakomite rozwiązanie, nie oznacza to, że nie możesz odświeżyć swojego ulubionego płaszcza zimowego za pomocą domowych sposobów. Odświeżenie płaszcza bez użycia pralki wydaje się trudną sztuką, zdradzimy Ci jednak kilka sprawdzonych trików, by zrobić to skutecznie i bezpiecznie. 

Wietrzenie płaszcza zimowego przed nadejściem sezonu

Nadszedł sezon zimowy? To najwyższy czas, by z dna szafy wyciągnąć odzież na chłodniejsze dni – w tym oczywiście płaszcz zimowy. Pierwszym krokiem, który powinno się wykonać po wyciągnięciu płaszcza, to ustawienie go w pozycji pionowej i wywieszenie na zewnątrz, np. na balkonie lub tarasie. Powiew chłodnego i świeżego powietrza przechodzący przez tkaninę, pomoże w usunięciu wszelkiego rodzaju nieprzyjemnych zapachów, przywracając płaszczowi świeży i atrakcyjny wygląd. Czynność tę warto powtarzać raz na jakiś czas, przez cały okres trwania zimy. To prosty sposób na pozbycie się uciążliwych zapachów, np. z restauracji.

Użyj pary do odświeżenia płaszcza przed nadejściem zimy 

Kiedy ubrania są spakowane, łatwo je pognieść – a nic tak nie psuje świeżego i eleganckiego wyglądu jak zagniecenia. Parowanie płaszczy przed założeniem zdziała cuda. Metoda ta nie tylko pozwala na bezpieczne prostowanie włókien płaszcza i skuteczne pozbycie się zagnieceń, ale także skutecznie go odświeży. Doskonałym pomysłem będzie w tym przypadku wykorzystanie żelazka parowego. Za pomocą steamera w ciągu zaledwie kilku sekund usuniesz zagniecenia i nieprzyjemne zapachy, które przyległy do Twojego zimowego płaszcza w szafie.

Czyszczenie płaszcza parą

Parownice nie zajmują dużo miejsca, a do tego są niezwykle lekkie, dzięki czemu dobrze sprawdzają się podczas podróży. Nigdy wcześniej nie używałaś parownicy do swoich ubrań? Nie ma problemu. Powieś płaszcz na wieszaku na drzwiach i trzymając parownicę w odległości kilku centymetrów, przesuwaj ją w kierunku góra dół, a strumień gorącej pary wodnej zrobi całą resztę. 

Szczotkowanie zimowych płaszczy wełnianych przedłuża żywotność

Regularnie szczotkowanie płaszczy zimowych z wełny to świetny sposób na to, żeby odświeżyć płaszcz i zapobiec mechaceniu się tkaniny. Zaledwie kilkunastosekundowa czynność przedłuży żywotność Twojego okrycia wierzchniego! Szczotka usunie z powierzchni Twojego płaszcza zimowego zanieczyszczenia takie jak: sierść, włosy oraz kurz. Szczotkowanie dodatkowo pomoże Ci wyeliminować uszkodzone włókna tkaniny.

Czyszczenie płaszcza przy użyciu szczotki

Podczas szczotkowania płaszcza, koniecznie zwrócić uwagę na kierunek czesania płaszcza. Zawsze wykonuj czynność z góry na dół. Szczotkowanie w przeciwnym kierunku może uszkodzić włókna.

Wełniany płaszcz – pozbądź się zmechaceń, by wyglądał jak nowy

Jeśli Twój ulubiony płaszcz zimowy jest wykonany z wełny, prawdopodobnie zauważyłaś tworzące się na nim zmechacenia. Znajdują się one zazwyczaj pod pachami i w miejscach, gdzie o płaszcz ociera się torebka. Problem polega na zbijaniu się połamanych włókien w małe kuleczki i jest najbardziej powszechny w przypadku płaszczy, czy innej odzieży, wykonanej z wełny z domieszką tkanin syntetycznych, takich jak poliester.

Domowe sposoby usuwania zmechaceń sprawią, że Twój płaszcz będzie wyglądał perfekcyjnie. Użyj szczotki do delikatnych tkanin lub elektrycznej golarki do ubrań, aby delikatnie usunąć zmechacenia. Jeśli masz bardzo stabilną rękę, możesz nawet zastosować zwykłą maszynkę do golenia, pociągając za materiał i ostrożnie ścinając niepożądane elementy. Jeśli Twój płaszcz jest kaszmirowy, sięgnij w tym przypadku po wałek do włosów na rzepy, postaraj się usunąć zmechacone kuleczki wyjątkowo delikatnie.

Jak wyczyścić płaszcz? Radzimy, jak usunąć plamy z okryć wełnianych

Odśwież swoje sztuczne futro, nadając mu perfekcyjny wygląd

Czyszczenie futra

Miękkie sztuczne futro – szczególnie płaszcze typu teddy należą do najgorętszych trendów wśród zimowych damskich płaszczy. Jeśli posiadasz w swojej kolekcji pluszowe futerko, to najwyższy czas dowiedzieć się, jak możesz odświeżyć je przed nadchodzącą zimą. W większości przypadków masz po prostu możliwość wyprania płaszcza w pralce. Jeśli natomiast chcesz tylko odświeżyć sztuczne futerko, możesz spryskać je wodą z delikatnym detergentem, a następnie niebyt mocno przetrzeć płaszcz zwilżoną szmatką.

Kluczowe jest jednak to, by pozwolić płaszczowi samoistnie wyschnąć na świeżym powietrzu – sztuczne futra nie lubią wysokich temperatur. Po wysuszeniu, spulchnij włókna za pomocą miękkiej szczotki z naturalnego włosia. W ten prosty sposób uzyskasz wygląd jak tuż po zakupie!

Ręczne pranie płaszcza zimowego to warty wypróbowania kompromis

Chcąc uzyskać efekt i skuteczność prania chemicznego, możesz wyprać płaszcz zimowy w wannie, czyli klasyczne pranie ręczne. Będzie to forma kompromisu między użyciem pralki a odświeżeniem płaszcza. Czynność ta dotyczy w szczególności płaszczy puchowych, wełnianych i kaszmirowych.

W jakiej temperaturze prać płaszcz? Jeśli zdecydujesz się na pranie płaszcza ręcznie, napełnij wannę wodą o temperaturze nieprzekraczającej 40°C, włóż do niej swój zimowy płaszcz, dodaj płyn do prania wełny i kaszmiru, delikatnie ugniatając płaszcz rękami, a następnie pozostaw pranie na 30 minut.  Wypłucz płaszcz w czystej wodzie o takiej samej temperaturze, by uniknąć skurczenia. Najlepszym sposobem na wysuszenie płaszcza po praniu ręcznym będzie pozostawienie go do całkowitego wyschnięcia na świeżym powietrzu. Wcześniej jednak warto osuszyć płaszcz, wkładając go między dwa ręczniki.

Użyj… piłek tenisowych do odświeżenia puchowego płaszcza

Ciepłe, zimowe, pikowane i puchowe płaszcze utrzymują się na topie od kilku sezonów. Łączą w sobie to, co najważniejsze: ciepło, wygodę i oszałamiający wygląd. Można je prać ręcznie z użyciem łagodnego detergentu.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości innych płaszczy, modele puchowe najlepiej suszyć w suszarce bębnowej. W tym celu należy użyć niskiej temperatury (wysokie stopią izolację), dodając kilka, nowych piłek tenisowych do bębna. Ruch piłek spowoduje równomierne rozłożenie wypełnienia płaszcza, dzięki czemu będzie on puszysty i zachowa swój kształt.

Mniej więcej w połowie cyklu suszenia wyjmij płaszcz i dynamicznie potrząśnij nim, rozprowadzając wypełnienie płaszcza tak, aby nie pozostały żadne grudki, zanim umieścisz go z powrotem w suszarce. Pamiętaj, że duże płaszcze puchowe powinny być całkowicie wysuszone, co zapobiega powstawaniu pleśni. Jeśli wypełnienie nadal się zbija, oznacza to, że jest w nim nadmiar wody!

Skutecznie usuń drobne plamy z płaszcza zimowego

Jeśli na naszym płaszczu pojawią się niewielkie zabrudzenia, nie trzeba wpadać w panikę. To nie koniec świata. Plamy mogą być szczególnie widoczne na jasnych, camelowych płaszczach, z którymi warto zachować szczególną ostrożność. Jeśli plama jest świeża, możesz spróbować usunąć zabrudzenie wilgotną szmatką. Upewnij się tylko, że nie przemoczysz tkaniny i pozostawisz płaszcz do pełnego wyschnięcia, dzięki czemu unikniesz śladów wody.

Czysty wyprany płaszcz damski

W przypadku starych i bardziej uciążliwych plam, zaleca się stosowanie delikatnych odplamiaczy z mydłem naturalnym lub sody oczyszczonej. Zwilż tkaninę, a następnie nałóż środek czyszczący na plamę, pozostawiając go na kilka minut. Następnie usuń odplamiacz wilgotną szmatką. Powtórz, jeśli to konieczne. Przed użyciem jakiegokolwiek odplamiacza warto sprawdzić odporność tkaniny i koloru w niewidocznym miejscu płaszcza. Bezwzględnie należy także przestrzegać zaleceń producenta.

Dbaj o swój zimowy płaszcz przez cały rok

Czyszczenie i odświeżenie płaszcza zimowego to niezwykle ważny element pielęgnacji odzienia wierzchniego, jednak równie ważne jest zabezpieczenie płaszcza przed molami i jego odpowiednie przechowywanie. Postępuj z naszymi wskazówkami, a w następnym sezonie Twój zimowy płaszcz będzie wyglądał nieskazitelnie.

  1. Chroń płaszcz przed molami – płaszcze, szczególnie wełniane, działają na mole jak płachta na byka lub lep na muchy. Zapobiegaj ich atakom, umieszczając w kieszeniach swoich płaszczy naturalnie odstraszające kulki z drzewa cedrowego lub lawendowe woreczki. 

  2. Zadbaj o odpowiednie wieszaki – zrezygnuj z plastikowych wieszaków, które zbierają kurz, a w konsekwencji także mole. Zamiast tego, przechowuj zimowe płaszcze na wieszakach z drewna, które nie tylko nie zbierają kurzu, ale także sprawią, że zimowy płaszcz nie straci swojego kształtu. 

  3. Zabezpiecz płaszcz pokrowcem – odpowiednio przechowywany płaszcz w szczelnym i chroniącym go przed kurzem pokrowcu pomoże Ci uniknąć zabrudzeń i uszkodzeń płaszcza zimowego poza sezonem.

  4. Zamiast pakować je w kartonowe pudła, które również przyciągają mole, zalecamy składanie płaszczy w workach zamykanych próżniowo.

Teraz, gdy już znasz tajniki czyszczenia płaszcza zimowego, jesteśmy przekonani, że posłuży Ci on przez wiele sezonów, zachowując piękny wygląd na lata.

Szukasz więcej sprawdzonych porad? Sprawdź też: 

Twój płaszcz stracił dawny wygląd? Znajdź nowy na Domodi.pl

Ten sprytny sposób uratuje zimą twoją fryzurę. Wystarczy zainwestować w dodatek, którego fanką jest Karolina Gilon Ten sprytny sposób uratuje zimą twoją fryzurę. Wystarczy zainwestować w dodatek, którego fanką jest Karolina Gilon Jak prać buty, by wyglądały jak nowe: wskazówki dotyczące prania w pralce Jak prać buty, by wyglądały jak nowe: wskazówki dotyczące prania w pralce