Jak prać buty, by wyglądały jak nowe: wskazówki dotyczące prania w pralce

Pranie butów w pralce może zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku, który trzeba włożyć w utrzymanie ulubionej pary butów w czystości. Jeśli nie wiesz jak prać buty, koniecznie skorzystaj z naszego przewodnika. Niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć białe trampki, czy też odzyskać żywe kolory butów sportowych albo zastanawiasz się, czy pranie skórzanych butów to dobry sposób, przybywamy z pomocą!

Jak prać buty, by wyglądały jak nowe: wskazówki dotyczące prania w pralce
Sprawdzone sposoby na pranie butów w pralce. Źródło: Adobe Stock

Jakie buty nadają się do prania w pralce?

To, czy można prać buty w pralce zależy przede wszystkim od rodzaju obuwia i materiału, z którego zostały wykonane. Ponadto różni producenci obuwia mają różne instrukcje dotyczące prania butów. Najprostszym sposobem, na określenie, czy możesz bezpiecznie prać buty w pralce, czy też nie, jest sprawdzenie etykiety pielęgnacyjnej. Niezbędne informacje znajdziesz na samych butach lub stronie internetowej marki. Stosując się do wskazówek producenta z pewnością uchronisz buty przed zniszczeniem.

Buty, które można prać w pralce

Buty sportowe w pralce

W pralce bez problemu możesz prać buty sportowe – w tym tenisówki, trampki, sneakersy, a także buty dziecięce. Tego typu obuwie najczęściej wykonane jest z materiałów tekstylnych, takich jak bawełna, nylon i poliester, a te świetnie nadają się do prania w pralce. Poza butami tkaninowymi, również niektóre buty ze sztucznej skóry dobrze znoszą pranie w pralce.

Pamiętaj, że jeśli na metce obuwia napisane jest „tylko do prania ręcznego”, to wciąż możesz wyprać buty w pralce – tylko w odpowiednio dobranym trybie. Postępuj ostrożnie i przestrzegaj zasad prania obuwia, a Twoje buty odzyskają świeży wygląd, jak w dniu zakupu!   

Jakich butów nie wolno prać w pralce?

W pralce nie należy prać żadnych butów wykonanych z tkanin pochodzenia zwierzęcego, do których należą chociażby buty skórzane i buty zamszowe. Pod żadnym pozorem nie należy prać w pralce butów z tworzyw sztucznych, np. winylu czy gumy. Pranie i wirowanie mogą łatwo i nieodwracalnie uszkodzić te materiały.

Zabrudzone obuwie gumowe i winylowe możesz wyczyścić w izopropylu lub alkoholu, a następnie wypolerować szmatką z mikrofibry. Dużą ostrożność należy zachować także przy praniu butów wykonanych z delikatnych materiałów, takich jak satyna czy jedwab oraz modeli, które posiadają koraliki, hafty, cekiny lub inne ozdoby. Każde obuwie tego typu wymaga prania ręcznego lub oddania butów do profesjonalnej pralni chemicznej. 

Jak zatem prać skórzane i zamszowe buty?

Czyszczenie butów skórzanych

Gdy chcesz wyczyścić buty zamszowe lub skórzane, najlepiej sięgnij po środki i narzędzia czyszczące, które zostały zaprojektowane specjalnie do tego celu. Możesz prać buty zamszowe wyłącznie ręcznie. W pierwszej kolejności należy wyczesać je specjalną gumową szczotką, a następnie delikatnie przetrzeć zabrudzenia zwilżoną szmatką z odrobiną mydła. Po opłukaniu zamszowych butów za pomocą gąbki, trzeba pozostawić je do całkowitego wyschnięcia i ponownie je wyczesać wyżej wspomnianą szczotką.

W przypadku butów skórzanych najważniejsza jest impregnacja i pastowanie. Jeśli nagromadzi się na Twoich butach ze skóry błoto, poczekaj aż brud zaschnie i usuń go miękką szczotką, a następnie przetrzyj buty delikatnie zwilżoną szmatką. Wytrzyj skórzane buty do sucha, a następnie nałóż impregnat lub pastę do butów.

Pranie butów w pralce. Przewodnik krok po kroku

Zastanawiasz się jak prać buty w pralce? Możesz nam wierzyć, że nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Pranie butów w pralce wymaga jednak pewnego przygotowania. Po sprawdzeniu instrukcji pielęgnacji butów, koniecznie upewnij się, że masz pod ręką następujące materiały:

  • szmatka z mikrofibry,

  • miękka szczotka, np. szczoteczka do zębów, 

  • płyn do mycia naczyń lub/i soda oczyszczona,

  • stare ręczniki,

  • delikatny płyn do prania ręcznego,

  • siatkowy worek do prania bielizny

Jak prać buty? W pierwszej kolejności należy wstępnie wyprać buty ręcznie

Zanim zaczniesz właściwe pranie butów i wrzucisz je do pralki, warto przeprowadzić wstępne czyszczenie butów, które pozwoli Ci pozbyć się najcięższego brudu i przygotuje obuwie do kolejnych kroków.

  1. Usuń wszelkie zanieczyszczenia powierzchniowe wilgotną szmatką

Jeśli na Twoich butach jest dużo brudu, trawy lub błota, możesz oczyścić buty suchą szmatką. Wystarczy przetrzeć obuwie, aby usunąć najgorszy brud. Na tym etapie prania butów nie ma potrzeby szorowania. Możesz też ostukać obuwie o kosz na śmieci, wtedy odpadnie nieco więcej przyklejonego błota, piasku czy innych nieczystości.

  1. Wyczyść podeszwy butów za pomocą szczoteczki do zębów i ciepłej wody z mydłem

Napełnij niewielką miseczkę wodą. Dodaj 1 łyżkę płynu do naczyń lub użyj do czyszczenia butów sody oczyszczonej. Szoruj podeszwy szczoteczką, za sprawą przygotowanego roztworu. Do dokładnego wyczyszczenia podeszwy – szczególnie białej – warto zastosować więcej siły. Im mocniej będziesz dociskać 

Czyszczenie butów szczotką
  1. Opłucz buty

Zanim przejdziesz do prania butów w pralce, koniecznie pozbądź się wszelkich pozostałości po płynie do naczyń lub roztworze z sody oczyszczonej. W tym celu trzymaj buty nad wanną lub zlewem i ostrożnie – by nie zmoczyć cholewki – opłucz podeszwy ciepłą wodą.

  1. Usuń wkładki i wyjmij sznurowadła

Osobne czyszczenie wkładek i sznurówek zwiększy efektywność pielęgnacji obuwia. W sznurówkach i wokół oczek może zebrać się sporo brudu, podobnie na wkładkach. Dlatego bezwzględnie pamiętaj o wyjęciu sznurówek oraz wkładek w celu osobnego prania tych elementów.

  1.  Umyj sznurówki

Pranie butów w pralce wraz ze sznurowadłami może nie być wystarczające, dlatego w przypadku uporczywych zabrudzeń wyjmij sznurówki i wykonaj pranie ręczne. Użyj do tego płynu do naczyń lub mydła i miękkiej szczotki, a Twoje sznurówki będą wyglądały jak nowe.

  1. Ręczne pranie wkładek

Ręczne czyszczenie wkładek usunie nieprzyjemny zapach, a także pomoże Ci w dezynfekcji obuwia. Ponadto pranie wkładek w pralce może spowodować, że będą one przesiąknięte wilgocią, co wpłynie na czas ich schnięcia, które w przypadku grubych wkładek butów sportowych może zająć nawet kilka dni.

Jak skutecznie wyczyścić wkładki do butów?

Możesz wyczyść wkładki miękką szczotką i lekko namydloną wodą. Dobrym sposobem będzie także użycie gąbki, która skutecznie wchłonie nadmiar wilgoci. Następnie należy posypać wkładki sodą oczyszczoną, która skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy oraz bakterie. Pozostaw zasypane sodą oczyszczoną buty na noc w celu dezynfekcji i wchłonięcia nadmiaru wilgoci. Rano możesz usunąć sodę oczyszczoną i pozostawić buty do wyschnięcia.

Pranie obuwia w pralce: 

  1. Umieść buty w siatkowej torbie lub poszewce na poduszkę

Miękkie i drobne siateczkowe worki służą do ochrony podczas prania obuwia. Zanim włożysz woreczek z butami do pralki, upewnij się, że jest bezpiecznie zamknięty. W ten sposób Twoje buty, nie będą się obijać o wnętrze pralki, a Ty nie będziesz musiała martwić się o uszkodzenie bębna. 

Pranie butów w pralce w siateczkowym woreczku
  1. Dodaj dodatkową wyściółkę w pralce, aby zamortyzować buty

Pranie butów w pralce bez odpowiedniej amortyzacji może uszkodzić zarówno pralkę, jak i buty, dlatego obowiązkowo swoje obuwie pierz razem z co najmniej dwoma dużymi ręcznikami kąpielowymi. Pamiętaj, że pierzesz je z brudnymi butami, więc nie wybieraj białych lub delikatnych ręczników. Dodatkowa wyściółka pozwoli Ci ochronić bęben pralki i ulubioną parę butów.

  1. Wypierz buty, używając delikatnego cyklu

Zabezpieczone w siatkowym woreczku buty włóż do pralki wraz z ręcznikami, które chcesz dodać do ładunku, dodaj delikatny płyn do prania i wybierz odpowiedni program.

Jak prać buty w automatycznej pralce? Te programy powinnaś wybrać

Pranie butów w pralce wymaga dobrania odpowiedniego programu i czasu prania. Możesz ręcznie ustawić krótki czas prania, używając przy tym słabego wirowania lub w ogóle z niego zrezygnować. Najlepiej jednak korzystać z funkcji prania ręcznego lub delikatnego. W jakiej temperaturze prać buty? Pranie w zimnej wodzie pozwoli Ci zachować żywe kolory butów, a w dodatku uchroni buty sportowe przed skurczeniem. Ponadto, pranie w gorącej czy ciepłej wodzie może spowodować, że buty klejone zostaną uszkodzone. Optymalnie wskazane jest pranie w temperaturze nieprzekraczającej 40°C.

Suszenie butów po praniu. To warto wiedzieć

Wyjmij buty z pralki i umieść obuwie w przewiewnym miejscu, najlepiej na wolnym powietrzu, żeby wyschły na 24 godziny przed ich założeniem. Chcąc przyspieszyć proces suszenia i pomóc butom zachować ich kształt, zwiń w kulkę kilka arkuszy gazety i wypchaj nią buty.

Możliwość korzystania z suszarki do ubrań zależy od instrukcji dotyczących prania butów. Gorące powietrze może wypaczać i zniekształcić niektóre tkaniny obuwnicze, dlatego w tej kwestii warto bezwzględnie zdać się na producenta obuwia. Często zależy to również od suszarki – opcja chłodnego powietrza gwarantuje bezpieczne suszenie. 

Ostatni krok to ponowne wkładanie wkładek i wiązanie sznurowadeł. Pozostaje tylko wyruszyć w drogę w obuwiu jak nowe!

Szukasz więcej praktycznych wskazówek? Zobacz też: 

Twoje buty nie nadają się już do odświeżenia? Znajdź nową parę na Domodi.pl

Jak odświeżyć płaszcz zimowy bez prania? Poznaj nasze sprawdzone sposoby Jak odświeżyć płaszcz zimowy bez prania? Poznaj nasze sprawdzone sposoby Sweter z kaszmiru – ile kosztuje, gdzie kupić go tanio i jak o niego dbać, by służył latami? Kompleksowy poradnik Sweter z kaszmiru – ile kosztuje, gdzie kupić go tanio i jak o niego dbać, by służył latami? Kompleksowy poradnik