Jak samodzielnie obciąć włosy w domu? Instrukcja krok po kroku: bob, cieniowanie i ścinanie loków

Robimy sobie makijaż, manicure, regulację brwi, pielęgnację twarzy i wiele innych zabiegów do niedawna wykonywanych jedynie przez specjalistów. Dlaczego nie dowiedzieć się, jak samodzielnie obciąć sobie włosy? Dzięki tej umiejętności zaoszczędzisz czas i nerwy – w końcu będziesz mogła skrócić fryzurę o ten legendarny 1 cm. Dowiedz się, jak wygląda instrukcja obcinania włosów krok po kroku.

Jak samodzielnie obciąć włosy w domu? Instrukcja krok po kroku: bob, cieniowanie i ścinanie loków

Włosy zdecydowanie można obciąć samodzielnie w domu, a nawet warto to robić z wielu powodów. Końcówki wymagają regularnego podcinania, również podczas zapuszczania. Nie trzeba w tym celu czekać na wolny termin u fryzjera ani szukać luki we własnym grafiku, ani wynajdywać dodatkowych środków na opłacenie usługi fryzjerskiej. Trudno też wyobrazić sobie częste wizyty w salonie, by utrzymać stałą kondycję włosów. Mając nożyczki fryzjerskie i odpowiednie >>akcesoria do włosów<<, można w kilka minut sprawić sobie nową fryzurę. Poza tym samodzielne obcinanie włosów daje większą kontrolę przy obcinaniu do preferowanej długości bez obaw, że fryzjer zetnie o kilka(naście) centymetrów za dużo.

To może Cię zainteresować: Jak obciąć grzywkę samemu? Poradnik krok po kroku, jak obciąć grzywkę samodzielnie w domu

Podsumowując: ścinanie włosów w domu przynosi oszczędność czasu, pieniędzy oraz pełną kontrolę nad własną fryzurą. Jednak by móc cieszyć się tymi korzyściami, warto dowiedzieć się, jak obcinać włosy na kilka popularnych sposobów, czyli prosto, na boba, z cieniowaniem oraz podcinanie loków. Instrukcja krok po kroku w dalszej części.

Maszynka czy nożyczki – czym samodzielnie obciąć włosy?

Do obcięcia włosów w domu możesz wykorzystać maszynkę do włosów lub specjalne nożyczki fryzjerskie. Które z tych narzędzi będzie lepsze?

- Maszynka idealnie sprawdza się przy cięciu na prosto, dając niemal geometryczny efekt, przyspiesza pracę, zapewnia ładny wygląd końcówek na długi czas, zapobiega rozdwajaniu się. Jednak daje mniejszą kontrolę i trudniej nią manewrować, szczególnie tnąc włosy z tyłu. Nie cieniuje. Lepiej sprawdzi się na prostych, gładkich włosach. Przy włosach z tendencją do puszenia końcówki będą wyglądały na suche i cienkie, a lokom może zmniejszyć skręt. 

- Nożyczki są bardzo precyzyjne i pozwalają uzyskać więcej rodzajów fryzur. Dodają włosom lekkości i objętości, a skręt fal i loków jest lepiej zdefiniowany. Niestety, końcówki włosów szybciej się rozdwajają, a sama praca nożyczkami jest dłuższa niż praca z maszynką.

Czego jeszcze będziesz potrzebować do samodzielnego ścięcia włosów?

Niezależnie, czy wybrałaś dla siebie maszynkę, czy nożyczki, niezbędne będą dodatkowe akcesoria. Czego będziesz potrzebować do obcięcia włosów?

Lista akcesoriów:

- dwa lustra – duże łazienkowe oraz mniejsze do kontrolowania włosów z tyłu, 

- klamry, spinki lub >>gumki do włosów<< potrzebne do spinania włosów,

- grzebień o wąskich ząbkach, który rozczesze każdy kołtun i idealnie rozdzieli włosy,

- ręcznik lub peleryna – lepiej tego nie pomijać, ponieważ ścięte włosy trudno wyjąć z ubrań,

- serum do włosów ułatwiające rozczesywanie,

- butelka z atomizerem do spryskiwania włosów wodą.

Jak obciąć włosy na boba w domu? Instrukcja do samodzielnego wykonania

Zaczniemy od najkrótszej fryzury, czyli wyjaśnimy, jak samodzielnie obciąć włosy na boba. Jest to fryzura sięgająca poza żuchwę, niekiedy do obojczyków. Włosy z przodu są dłuższe niż z tyłu lub przynajmniej tej samej długości. Jak samodzielnie zrobić taką fryzurę?

Fryzura bob jak obciac wlosy w domu samodzielnie

- Zwilż i dokładnie rozczesz włosy >>szczotką<< lub grzebieniem.

- Grzebieniem zrób przedziałek na środku głowy, podziel włosy na dwie równe części, dokładnie je rozczesz i idealnie wygładź. Nie mogą odstawać żadne kosmyki.

- Zwiąż włosy po obu stronach w taki sposób, by gumki znajdowały się tuż pod uszami. Nie zakładaj przy tym włosów za uszy.

- Zawiąż kolejne dwie pary gumek kilka centymetrów pod pierwszymi, następnie palcami przesuń je w dół do takiej długości, do jakiej chcesz ściąć włosy. 

- Obetnij włosy tuż pod gumkami i rozpuść włosy.

- Chwyć partię włosów z przodu i sprawdź, czy są równe. Nierówności dotnij. Resztę włosów skontroluj za pomocą lusterka, oglądając się dookoła.

Jak samodzielnie obciąć włosy na równo? Poradnik krok po kroku

Proste, równie cięcie sprawdzi się u długich i średnich włosów oraz przy podcinaniu końcówek bez tracenia na długości. Jak samodzielnie obciąć włosy na prosto?

- Zmocz włosy i dokładnie je rozczesz. Nie pozostawiaj nierozczesanych partii.

- Zwiąż włosy dość ciasno tuż nad karkiem. Nie zakładaj włosów na ucho, a całość dokładnie wygładź. 

- Użyj drugiej gumki, zawiąż ją kilka centymetrów pod pierwszą, następnie przesuń gumkę do preferowanej długości włosów.

- Taki kucyk możesz dla ułatwienia przełożyć do przodu, ale ostrożnie, by nie przesunąć gumek.

- Obetnij włosy tuż pod gumką.

- Po obcięciu rozpuść włosy, rozczesz i skontroluj za pomocą lusterka czy są idealnie równe. Ewentualne nierówności dotnij.

Jak obciac wlosy w domu prosto podciecie koncowek

Porady jak samodzielnie obciąć i wycieniować włosy – instrukcja obcinania włosów w domu

Cieniowanie dodaje fryzurze lekkości i sprawia, że stają się bujne. Będzie dobrze wyglądać na włosach potrzebujących objętości. Sprawdź, jak dokładnie obciąć i wycieniować włosy.

- Podobnie jak we wcześniejszych metodach, zwilż i dokładnie rozczesz włosy.

- Pochyl głowę do przodu, zbierz wilgotne włosy i zwiąż tuż nad czołem. Dzięki temu włosy z tyłu i dołu pozostaną dłuższe, a partie z przodu i u góry będą proporcjonalnie krótsze. Pamiętaj o wygładzeniu włosów. 

- Wykorzystaj drugą gumkę do określenia długości włosów. Zawiąż ją pod pierwszą gumką i przesuń w preferowane miejsce.

- Obetnij włosy, rozpuść i wyrównaj nierówności, jeśli się pojawią.

Cieniowanie wlosow w domu jak obciac sobie wlosy samodzielnie

Jak obciąć kręcone i puszyste włosy? Już nie będziesz miała z tym problemu

Włosy kręcone są wymagające zarówno w kwestii pielęgnacji, stylizacji, jak i strzyżenia. Wielu profesjonalnych fryzjerów nie zawsze wie, jak obciąć kręcone włosy, jednak posiadaczki spiralek mogą poradzić sobie same. W jaki sposób?

- Włosy kręcone obcina się na sucho. Mokre loki wydłużają się, więc można nieopatrznie obciąć ich za dużo, a po wysuszeniu... mieć sporą niespodziankę. Można sobie ułatwić rozczesywanie włosów dodając odrobinę >>serum<<. 

- Przygotuj włosy, dzieląc je na dwie równe części, ale poziomo. Zepnij spinką górną partię włosów, resztę pozostaw luźno. 

- Wydziel palcami małe pasmo. Trzymając palcem wskazującym i środkowym, obetnij na wybraną długość. Dobierz drugi kosmyk, zetnij tak samo, dobierz kolejny i tak w kółko.

- Następnie rozpuść górną część włosów i podcinaj w ten sam sposób, wyrównując ją do długości wcześniej ściętych kosmyków, czyli na równo lub krótsze o ok. 1 cm. Postępuj tak z resztą włosów.

Największe błędy przy samodzielnym obcinaniu włosów – nie rób sobie tego!

Obcinanie włosów w domu wydaje się proste, ale przy odrobinie nieuwagi łatwo popełnić gafę. Jakie są największe błędy i jak ich uniknąć? 

- Nie obcinaj włosów tępymi nożyczkami – utrudnią pracę i postrzępią końcówki. Należy mieć osobne, ostre nożyczki przeznaczone wyłącznie do włosów. 

- Nie obcinaj suchych włosów. Suche kosmyki są niesforne, trudniej je kontrolować, a tym samym równe obcięcie jest niemożliwe. Trudniej również wyrównać odstające pasma.

- Analogicznie należy pamiętać, że mokre włosy są nieco dłuższe, więc warto je ciąć ok. 1-2 cm poniżej preferowanej długości. Wyjątkiem są jedynie kręcone włosy, które zawsze ścina się na sucho. 

- Cięcie włosów bez podziału na partie lub bez użycia gumki do włosów to gotowy przepis na nierówną fryzurę. Z tych samych względów należy dokładnie rozczesywać i wygładzać włosy.

Jak obciac wlosy w domu samodzielnie czeste bledy

Wiesz już, jak samodzielnie obciąć włosy w domu. Okazuje się, że nie jest to takie trudne, szczególnie gdy zaopatrz się w akcesoria do włosów. Znajdziesz je w Domodi.pl, które oferuje nie tylko gumki, grzebienie i spinki, ale i całą gamę produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów.

Znajdź potrzebne akcesoria do samodzielnego ścinania włosów na Domodi.pl:

W czym spać? Damska koszula nocna w wielu odsłonach – wybierz najlepszy materiał i fason dla siebie W czym spać? Damska koszula nocna w wielu odsłonach – wybierz najlepszy materiał i fason dla siebie Modna kobieta 60+, czyli stylizacje na Dzień Babci i nie tylko. Jak mogą ubierać się dojrzałe panie? Modna kobieta 60+, czyli stylizacje na Dzień Babci i nie tylko. Jak mogą ubierać się dojrzałe panie?