Jak uszyć maseczkę ochronną - prosta instrukcja dla każdego. Szycie maseczki krok po kroku

Jak uszyć maseczkę ochronną samodzielnie w domu? Czy można to zrobić nie dysponując maszyną do szycia i zdolnościami manualnymi? Wbrew pozorom to prostsze niż myślisz! Sprawdź w naszym poradniku, jak krok po kroku uszyć własną maskę przeciwwirusową wielorazowego użytku.

Jak uszyć maseczkę ochronną - prosta instrukcja dla każdego. Szycie maseczki krok po kroku

Jak uszyć maseczkę ochronną bawełnianą - czy można zrobić maseczkę w domu? Podstawowe informacje

Czy można uszyć maseczkę ochronną w domu? Jak najbardziej - w dodatku będzie równie skuteczna, jak maska bawełniana wielokrotnego użytku, którą możesz kupić chociażby w pasmanterii. Taka >>maseczka ochronna<< na twarz to rodzaj bariery mechanicznej, która zmniejsza ryzyko zakażenia siebie i innych osób koronawirusem. Od soboty 10.października niezbędne jest noszenie na terenie całej Polski masek ochronnych, zarówno tych jednorazowych, jak i wielorazowego użytku. Co prawda żadne nie dają 100% zabezpieczenia przed groźnym wirusem, ale lepiej chronią nas oraz ludzi, z którymi mamy kontakt.

Pamiętaj: od 27.lutego 2021 w Polsce obowiązuje zakaz zasłaniania ust szalikami i chustami oraz przyłbicami. Rekomendowane przez Radę Medyczną są maseczki chirurgiczne oraz ze specjalistycznymi filtrami. Nie są one jednak nakazane, więc w dalszym ciągu możesz używać własnoręcznie uszytych w domu maseczek wielorazowego użytku.

Rodzaje maseczek antywirusowych - jaką maseczkę ochronną na twarz kupić?

Maseczki bawełniane wielorazowego użytku są praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Możesz je prać według wskazówek, jakie zebraliśmy w >>poradniku dotyczącym ich pielęgnacji<<. Kupisz je chociażby na Domodi, ale równie dobrze możesz wykonać je w domu sama. Jak to zrobić? Sprawdź, jakie to proste!

Szycie maseczki ochronnej krok po kroku - sprawdź prostą instrukcję dla każdego

Szycie maseczki ochronnej jest dziecinnie proste. Poradzisz sobie z tym zadaniem nawet, jeśli tego rodzaju robótkach ręcznych jesteś początkująca. Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do pracy stanowisko dokładnie wyczyścić i odkazić środkiem na bazie alkoholu oraz umyć i zdezynfekować ręce. Jesteś gotowa na nowe wyzwanie? Oto odpowiedź na pytanie o to, jak uszyć maseczkę bawełnianą wolorazową!

Jak używać maseczek ochronnych wielorazowych, a jak jednorazowych? Kompleksowa instrukcja stosowania

Czego potrzebujesz do uszycia maseczki ochronnej na twarz?

- Kawałka dowolnego materiału. O tym, jaki będzie najlepszy, przeczytasz w dalszej części artykułu.

- Dwóch kawałków gumki odpowiedniej długości.

- Maszyny do szycia lub igły i nitki.

- Nożyczek i “mydełka” krawieckiego.

Jak uszyć maseczkę ochronną bawełnianą krok po kroku? 

1. Wytnij z przygotowanego materiału dwa takie same prostokątne kawałki (około 17 cm x 20 cm).

2. Przetnij jeden z nich wzdłuż na pół.

3. Dwie powstałe połówki połóż na nieprzeciętym kawałku w taki sposób, żeby boki leżały na sobie równo. Zszyj elementy po zewnętrznych stronach, na dłuższym boku.

4. Dwa doszyte kawałki przerzuć teraz na drugą stronę, tworząc w ten sposób zakładki.

5. Zawiń materiał po dwóch pozostałych, niezszytych stronach, przełóż przez nie gumki i zszyj je.

6. Na środku materiału zrób trzy wąskie zakładki (na przykład w postaci harmonijki) i zszyj po bokach, żeby się nie wyprostowały.

7. Do kieszonki w środku możesz włożyć kawałek flizeliny.

Możesz też wykonać prostszą wersję maseczki przeciwirusowej. Wystarczy, że:

- w kawałku materiału podwiniesz górę i dół na szerokość około 60 mm i przeszyjesz je

- wykonasz potrójne marszczenie i zabezpieczysz je szwem

- delikatnie naciągając materiał wykonasz tunele na gumki

- w tunele wsuniesz gumki lub tasiemki odpowiedniej długości.

Jeśli chcesz wykonać maseczkę ochronną na twarz 3D, skorzystaj z dostępnych na przykład na YouTube tutoriali, dzięki którym wytniesz krok po kroku własny szablon.

Jak zrobić maseczkę ochronną w domu - bez szycia, bez maszyny. Kilka inspiracji

Czy szycie maseczki przeciwwirusowej to jedyne rozwiązanie? Absolutnie nie. Możesz ją wykonać też bez konieczności szycia. Pomysłów jest mnóstwo. Zadbaj o to, żeby przed użyciem każdej z nich zastosować środek antybakteryjny w spray’u bądź zamoczyć maskę w spirytusie i pozostawić do wyschnięcia.

1. Użyj starej, wypranej w 60 stopniach koszulki bawełnianej. Odetnij jej dolny fragment na szerokość około 17-20 cm. Z odciętego pasa materiału wytnij wzdłuż mniejszy prostokąt, tak by nie przeciąć przy tym górnej i dolnej krawędzi. Następnie rozetnij paski wzdłuż krawędzi bocznej - wykorzystasz je jako wiązanie.

2. Przygotuj bandanę z bawełny o długości mniej więcej 40 cm i złóż ją na pół. Odetnij węższą część filtra do kawy i ułóż go równo pośrodku na złożonej bandanie w taki sposób. Zegnij brzegi bandany tak, by filtr pozostał wewnątrz materiału. Z obu stron nawlecz gumki recepturki, a następnie zegnij bandanę tak, by gumki nie spadały. Zagiętą część noś przy twarzy, a gumki zakładaj na uszy.

Maseczki ochronne wielorazowe - jaką wybrać? Jak prać maseczki bawełniane wielokrotnego użytku?

3. Pomysł na maskę jednorazową? Wytnij fragment koszulki bawełnianej o szerokości około 20 cm. Z nowego worka do odkurzacza wyjmij włókninę, jaka znajduje się pomiędzy warstwami papierowymi, przytnij ją na taką samą wielkość, jak materiał bawełniany. Teraz podłóż górę i dół na około centymetr oraz zrób kilka zakładek, każdy z elementów mocując zszywaczem. Zamocuj gumki recepturki. Tak samo możesz postąpić z kilkoma warstwami mocnego ręcznika papierowego.

Materiały na maseczki ochronne i maski antywirusowe

Do uszycia maseczki przeciwwirusowej czy wykonania jej bez użycia nitki, najlepiej wykorzystać tkaninę bawełnianą o gęstym splocie. Dobrze, jeśli będzie nowa, ale w razie konieczności możesz też użyć chociażby starego prześcieradła czy koszuli, które przed przystąpieniem do pracy należy wyprać w temperaturze 60 stopni, wygotować we wrzątku i wysuszyć. Nową tkaninę bawełnianą również należy wcześniej sparzyć, przeciwdziałając jej ewentualnemu kurczeniu się później, podczas użytkowania.

Jeśli masz możliwość zakupienia tkaniny, wybierz tę z certyfikatem oeko tex świadczącym o tym, że została przebadana na obecność substancji szkodliwych. To ważne zwłaszcza w przypadku małych dzieci i osób ze skórą nadwrażliwą, atopową. Możesz też sięgnąć po specjalistyczne materiały na przykład z zawartością antybakteryjnego srebra.

Jak się okazuje, uszycie maski przeciwwirusowej na twarz samodzielnie wcale nie jest trudne! Możesz je zrobić dla siebie i swoich najbliższych samodzielnie w domu. Jeśli nie masz cierpliwości albo chcesz wesprzeć polskich przedsiębiorców, możesz też zakupić je w ofercie Domodi. Używaj ich zgodnie z zasadami opisanymi przez nas w >>instrukcji stosowania masek przeciwwirusowych<< i czyść je z zachowaniem higienicznego reżimu. Pamiętaj, że maski ochronne nie czynią Cię całkowicie zabezpieczoną przed wirusem, dlatego dbaj o przestrzeganie innych zalecanych przez rząd obostrzeń.

Maseczki ochronne wielorazowe - jaką wybrać? Jak prać maseczki bawełniane wielokrotnego użytku? Maseczki ochronne wielorazowe - jaką wybrać? Jak prać maseczki bawełniane wielokrotnego użytku? Sukienka z kołnierzykiem w stylizacjach na wiosnę i lato 2021. Jak nosić najmodniejszy fason sezonu? Sukienka z kołnierzykiem w stylizacjach na wiosnę i lato 2021. Jak nosić najmodniejszy fason sezonu?