Maseczki ochronne wielorazowe - jaką wybrać? Jak prać maseczki bawełniane wielokrotnego użytku?

Maseczki przeciwwirusowe wielokrotnego użytku to świetne rozwiązanie, które gwarantuje bezpieczeństwo Tobie i osobom w Twoim otoczeniu, nie wymaga dużego budżetu, a do tego jest ekologiczne. Jak dbać o taki rodzaj masek ochronnych i jak je prać? Odpowiadamy.

Maseczki ochronne wielorazowe - jaką wybrać? Jak prać maseczki bawełniane wielokrotnego użytku?

Maseczki ochronne bawełniane - podstawowe informacje o maskach wielokrotnego użytku

Maseczki ochronne z bawełny cieszą się coraz większą popularnością. Po pierwsze dlatego, że są łatwo dostępne - można je kupić chociażby w Domodi z przesyłką bezkontaktową pod drzwi mieszkania albo wykonać w domu samodzielnie. Po drugie - pozwalają profesjonalne maseczki z certyfikatami pozostawić medykom, jak zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Jaka jest ich rola? Maseczki ochronne nie gwarantują 100% zabezpieczenia przed koronawirusem, ale stanowią barierę mechaniczną, która zmniejsza ryzyko przenoszenia tego niebezpiecznego patogenu drogą kropelkową. Dzięki temu pozwala chronić nie tylko Ciebie (wydychany przez osobę chorą aerozol nie znajdzie się bezpośrednio w okolicy Twoich dróg oddechowych), ale też innych (kiedy mówisz, kaszlesz czy kichasz). Noszenie maseczek ochronnych na twarzy jest obowiązkowe na terenie całej Polski od 10. października.

Rodzaje maseczek antywirusowych - jaką maseczkę ochronną na twarz kupić?

Maseczki na twarz do wielokrotnego użytku mają też inne zalety: są ekologiczne i nie generują znacznej ilości odpadów higienicznych, a do tego pozwalają oszczędzić, bo nie trzeba ciągle kupować nowych sztuk. Wystarczy tylko zainwestować w dobrej jakości wielorazową maskę przeciwwirusową i odpowiednio pielęgnować. Jak wybrać odpowiednią maseczkę na koronawirusa i jak o nią dbać? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Gdzie kupić maseczki ochronne wielorazowe? Ile kosztują i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Maseczki ochronne wielorazowe w tej chwili możesz kupić w wielu miejscach, począwszy od lokalnych aptek, przez internetowe grupy samopomocy sąsiedzkiej, aż po strony z aukcjami. Zakup tego rodzaju ochrony powinnaś jednak dobrze przemyśleć. Maska przeciwwirusowa powinna być maksymalnie bezpieczna, dlatego staraj się wybierać sprawdzone miejsca oraz godnych zaufania producentów, o których wiadomo, że przestrzegają wszelkich procedur podczas szycia i pakowania. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz dla siebie i swoich najbliższych najlepsze zabezpieczenie, sprawdź ofertę >>masek wielorazowych<< w Domodi, odszywanych w Polsce przez takie marki jak 4F, Royalfashion.pl, Airlyface czy Edward Orlovski.

Jak używać maseczek ochronnych wielorazowych, a jak jednorazowych? Kompleksowa instrukcja stosowania

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu maski ochronnej? Przede wszystkim na rodzaj tkaniny bawełnianej oraz ilość użytych warstw (dwie to minimum!). Dobrym pomysłem jest wybór materiałów z ekologicznych, przyjaznych skórze włókien certyfikowanych, na przykład zawierających działające antybakteryjnie srebro. Walorem każdej maseczki przeciwwirusowej jest też dobra konstrukcja - powinna maksymalnie przylegać do twarzy, jednocześnie jej nie podrażniając. Może mieć wymodelowane zgodnie z anatomią linie szwów bądź być odszywana na płasko, jak harmonijka, która dopasowuje się do kształtu żuchwy i nosa. 

Drugorzędną kwestią, którą jednak warto dla własnego samopoczucia wziąć pod uwagę, jest design masek przeciwwirusowych. Producenci wymyślają coraz ciekawsze wzory, które mają zachęcić do noszenia masek. W ofercie Domodi znajdziesz modele gładkie, w kratkę, w etniczne lub kwiatowe desenie, w moro, zwierzęce cętki, z realistycznymi nadrukami lub z napisami. Dzięki tak ogromnemu wyborowi nie będziesz mieć problemu z tym, żeby zgodnie z przepisami, jakie wchodzą w życie 16. kwietnia, zakryć usta i nos, a jednocześnie czuć się świetnie i być wierną swojemu stylowi.

Przy okazji nie musisz wydawać fortuny. Maski ochronne wielorazowe dostępne są już od 3 zł! Droższe modele szyte są z tkanin o wyższej gramaturze (czyli grubszych) i często umożliwiają zamontowanie filtra w specjalnej kieszonce.

Jak prać maseczki bawełniane? Jak często? Jak jeszcze można je odkazić?

>>Maseczki ochronne bawełniane<<, o ile producent nie zaleci inaczej, możesz prać w pralce automatycznej przy użyciu detergentu, w temperaturze 60 stopni, przez minimum 45 minut. Staraj się pielęgnować je w ten sposób swoje maski każdorazowo po przyjściu do domu i zawsze wtedy, gdy zacznie się robić wilgotna. Pamiętaj, żeby podczas wszystkich etapów pielęgnacji maski wkładać rękawiczki jednorazowe, a maski prać oddzielnie, nie razem z codzienną bielizną. Jeśli nie możesz zrobić prania natychmiast, włóż maskę do woreczka strunowego i zamknij go szczelnie. Po wypraniu możesz wyparzyć maskę bawełnianą we wrzątku, a następnie natychmiast ją wysuszyć, najlepiej zawieszając za gumkę czy wiązanie. Dodatkowo warto też przeprasować maskę żelazkiem. Ze względu na to, że koronawirus nie ginie w temperaturze poniżej 60 stopni, nie zaleca się prania masek ochronnych w rękach. Popularnym patentem jest dezynfekcja maseczek w piekarniku nastawionym na temperaturę 70 stopni. Wystarczy około pół godziny!

O czym jeszcze warto pamiętać? Nie przechowuj swoich masek na wierzchu. Jeśli masz kilka modeli, te nieużywane włóż do czystej torebki foliowej i włóż do szuflady. Podczas noszenia nie dotykaj przedniej części maski, a podczas zdejmowania postępuj zgodnie ze wskazówkami, jakie zebraliśmy w artykule poświęconym >>kompleksowej instrukcji stosowania masek wielorazowych i jednorazowych<<. Jeśli zdejmujesz maskę tylko na chwilę, na przykład podczas jedzenia, nie dotykaj nią przypadkowych powierzchni, a przed włożeniem na twarz, możesz ją spryskać antybakteryjnym środkiem w spray’u i poczekać, aż wyschnie.

Dezynfekcja paczki - jak bezpiecznie rozpakować przesyłkę? Czy paczki i listy są odkażane?

Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie i zadbać o swoich najbliższych, zainwestuj w dobrej jakości maski wielorazowe na twarz, które pozwolą przerwać  łańcuch transmisji wirusa. Stosuj się do wszystkich zalecanych przez nas wskazówek, a będziesz cieszyć się ochroną na najwyższym poziomie!

Rozmiarówka Nike - jak dobrać rozmiar butów damskich, męskich i dziecięcych? [Tabela i przewodnik] Rozmiarówka Nike - jak dobrać rozmiar butów damskich, męskich i dziecięcych? [Tabela i przewodnik] Jak uszyć maseczkę ochronną - prosta instrukcja dla każdego. Szycie maseczki krok po kroku Jak uszyć maseczkę ochronną - prosta instrukcja dla każdego. Szycie maseczki krok po kroku