Najlepsze kremy na zimę – kosmetyki, które chronią i nawilżają w czasie mrozów [WYBÓR REDAKCJI]

Nadchodzi zima, więc należy zadbać nie tylko o ciepłe odzienie, ale również ochronę dla skóry. Jej największym zagrożeniem jest przesuszenie, dlatego kluczowy w pielęgnacji zimowej jest krem nawilżający. Czy wiesz, jak dopasować go do swojej cery? Podpowiadamy, jakie kosmetyki sprzyjają danemu rodzajowi skóry oraz na jakie składniki pielęgnacyjne należy zwrócić szczególną uwagę.

Najlepsze kremy na zimę – kosmetyki, które chronią i nawilżają w czasie mrozów [WYBÓR REDAKCJI]

Czy krem nawilżający jest wskazany zimą? Dowiedz się, jak pielęgnować skórę w trakcie mrozów

W chłodne miesiące cera potrzebuje specjalnej pielęgnacji, której podstawą jest krem nawilżający do twarzy na zimę. Dlaczego? Niezależnie od typu skóry, czynniki zewnętrzne generują te same problemy, mianowicie zaburzenie gospodarki wodno-lipidowej, czego efektem jest przesuszenie, wręcz odwodnienie. Pojawia się wtedy rumień, pieczenie, swędzenie, nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, egzema; skóra staje się swędząca, podatna na urazy i powstawanie zmarszczek, łuszczy się. Powodem takiego stanu rzeczy jest zmienna pogoda, niskie temperatury, stała zmiana otoczenia z bardzo ciepłego na mroźne, np. poprzez wchodzenie i wychodzenie z budynków, gorące prysznice wysuszające skórę oraz przebywanie w mocno nagrzanych pomieszczeniach.

Standardowe kosmetyki nie są w stanie sprostać potrzebom skóry, jakimi są wzmożone nawilżanie i ochrona. Mitem jest, że zimą należy unikać kremów nawilżających, gdyż jakoby woda miała zamarzać na powierzchni skóry. Nawilżenie, jakie dostarcza krem, jest efektem działania kwasów, gliceryny i olejów, które zatrzymują wilgoć w komórkach skóry. Ponadto, kremy na zimę zawierają filtry ochronne przeciw działaniu niskiej temperatury i promieniom słonecznym, które zimą są równie intensywne, jak latem. Co jeszcze zawiera krem na zimę i dlaczego warto wdrożyć go w zimową pielęgnację?

Nawilżający krem na zimę – jakie cechy powinien spełniać?

Krem na zimę różni się od lekkiego, całorocznego kremu konsystencją, która jest gęstsza, cięższa i niekiedy półtłusta. Wykazuje zaawansowane działanie, jakim jest nawilżenie i zawiązywanie cząsteczek wody w komórkach skóry, ochrona przed mrozem oraz promieniami słonecznymi.

Dziewczyna nakładająca krem na zimę

Wiele kremów dodatkowo odżywia i regeneruje. Właściwości te są możliwe dzięki zawartości składników aktywnych.

Najważniejsze składniki dobrego kremu na zimę:

– wit. E – wzmacnia warstwę lipidową skóry,

– wit. A – łagodzi reakcję skóry na czynniki zewnętrzne i regeneruje,

– wit. K – zmniejsza widoczność naczynek,

– oleje roślinne – nawilżają i zapobiegają przesuszeniu. Do olejów zalicza się m.in. masło shea, olej arganowy, lniany, z wiesiołka i wiele innych,

– kwas hialuronowy – nawilża skórę w głębokich warstw, wspomaga produkcję kolagenu i elastyny,

– ceramidy – chronią przed utratą wody i wspomagają jej przyswajanie przez skórę,

– panthenol – działa łagodząco na podrażnienia skóry. Zamiennikiem może być mocznik lub alantoina,

– filtr SPF – chroni skórę przed promieniowaniem UV.

Składniki te występują w różnym natężeniu w zależności od tego, jakiej cerze dedykowany jest krem zimowy. Jak sprawdzić natężenie danej substancji? Im bliżej początku składu, tym większa jest jego ilość. Podpowiadamy, które z nich sprawdzą się na danym typie skóry. 

Krem na zimę dla cery naczynkowej – najważniejsze składniki zmniejszające naczynka

Skóra wrażliwa pod wpływem mrozu staje się szorstka i podrażniona, występuje na niej rumień, a naczynka krwionośne pękają. W składzie kremu na zimę do cery naczynkowej powinny pojawić się: witaminy A, E i K, które wzmacniają barierę lipidową, zwiększą zdolność skóry do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi i regeneracji. Dodatkowo witamina K uszczelnia naczynka krwionośne i normuje ich pracę. Ważne, by krem dla cery naczynkowej był bogaty w składniki nawilżające, np. olejek jojoba, olejek z pestek winogron, marakui, czarnej porzeczki i ogórecznika. Bogatą ofertę kremów zimowych dla cery naczynkowej posiada m.in. marka Perfecta, szczególnie seria Winter Care.

Nawilżający krem na zimę dla cery suchej, który nie ściągnie skóry w czasie mrozu

Kremy na zimę

Pod wpływem silnego wiatru i niskiej temperatury skóra sucha zaczyna się łuszczyć, ma tendencję do tworzenia zmarszczek, a utrata wody powoduje u niej mikrouszkodzenia i podrażnienia. Krem na zimę dla cery suchej powinien mieć półtłustą konsystencję, która wzmocni płaszcz hydrolipidowy, ale nie zablokuje porów. Główne składniki pielęgnujące sprzyjającej cerze suchej zimą, to mocznik, skwalan, panthenol, ceramidy, witamina E i kwas hialuronowy bądź gliceryna, czyli substancje dostarczające nawilżenie i zatrzymujące je wewnątrz skóry. Ponadto warto zadbać o obecność regenerującej witaminy A i wysoki filtr SPF. Na szczęście, większość >>kremów dla cery suchej<< posiada owe składniki, np. produkty marki Embryolisse oraz Iwostin.

Krem na zimę dla cery normalnej – polecane składniki ochronno-nawilżające

Cera normalna, choć najmniej problematyczna, również zmaga się z efektami działania mrozu. Jednocześnie osoby posiadające taki typ cery muszą rozważnie dobierać kosmetyki, by nie zaburzyły jej równowagi fizjologicznej. Zbyt tłuste kremy na zimę mogą blokować pory i prowadzić do powstawania wyprysków; kremy o lekkiej konsystencji mogą mieć zbyt delikatne działanie. Cerze normalnej służyć będą kosmetyki półtłuste zawierające witaminę E i A, glicerynę oraz składnik łagodzący, np. alantoinę lub panthenol. Składniki te wzmocnią warstwę ochronną, dzięki czemu skóra nie doświadczy podrażnienia i suchości. Przykładem dobrego kremu na zimę jest produkt marki Ziaja o nazwie Lato Zima

Krem na zimę o działaniu normalizująco-ochronnym dla cery mieszanej

Kobieta nakładająca krem na zimę

Cera mieszana ma tendencję do przetłuszczania się w strefie T oraz przesuszenia po bokach twarzy. Błędem jest stosowanie na cerze mieszanej kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej, co często pojawia się w poradnikach, gdyż cierpi wtedy sucha strefa. Zawsze należy dobierać krem na zimę do cery mieszanej. Ważne jest, by krem był lekki, niezbyt oleisty, by nie blokował porów, a jednocześnie nawilżał. Nawilżenie sprawi, że strefa tłusta ograniczy produkcję sebum, natomiast strefa sucha nie będzie się przesuszać. Warto zwracać uwagę na wysoką zawartość składników nawilżających i wiążących nawilżenie w głębokich warstwach skóry, czyli ceramidów, kwasu hialuronowego, a także witaminy E. Polecamy zapoznać się z zimowymi seriami dla cery mieszanej od marek Cetaphil, BasicLab oraz Bioderma.

Jaki krem na zimę sprawdzi się dla cery tłustej? Kluczowe składniki aktywne

Cera tłusta charakteryzuje się nadaktywnością gruczołów łojowych. Wbrew pozorom taka skóra również ulega przesuszeniu, a im większe przesuszenie, tym więcej sebum, które nie przynosi ukojenia, lecz tworzy środowisko dla rozwoju niedoskonałości. Krem na zimę dla cery tłustej powinien mieć lekką konsystencję ze składem pozbawionym substancji tłuszczowych, takich jak olejki, woski, alkohole, cukry. Pielęgnacja powinna skupiać się na głębszych warstwach skóry, co zapewnią m.in. ceramidy. >>Krem ochronny<< dla cery tłustej może dodatkowo zawierać składniki złuszczająco-matujące, czyli kwas salicylowy, cynk lub wyciąg z drzewa herbacianego. Przykładem marek sprzyjającym cerom tłustym w zimie jest Cetaphil, Floslek oraz Avene.

Krem na zimę dla cery trądzikowej – kosmetyki do zadań specjalnych

Krem na zimę w dłoniach

Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca, szczególnie zimą. Podobnie jak w przypadku cery tłustej, krem na zimę dla cery trądzikowej powinien być lekki, ale głęboko nawilżający. Ważnym składnikiem będzie kwas hialuronowy oraz ceramidy, które będą w stanie odbudowywać uszkodzone komórki i je nawilżać. Kosmetyk powinien opierać się na składnikach naturalnych imitujących naturalne procesy fizjologiczne. Należy unikać substancji komedogennych (zaskórnikotwórczych), czyli olejów, tłuszczów, soli, minerałów, alkoholi, cukru, konserwantów, zapachów, lanoliny. Warto też skonsultować się ze specjalistą kosmetologiem lub dermatologiem. Dopasują oni krem na zimę w sposób indywidualny.

Delikatny krem na zimę dla cery wrażliwej – jaki powinien mieć skład?

Skóra wrażliwa jest szczególnie podatna na działanie warunków atmosferycznych. Objawia się szybko pojawiającymi się podrażnieniami. Zatem krem na zimę dla cery wrażliwej powinien mieć natłuszczające działanie i zawierać substancje łagodzące i regenerujące. Wskazany jest skład oparty na witaminie A, E, olejach roślinnych i panthenolu. Istotne jest wzmocnienie warstwy lipidowej, która stanowi naturalną tarczę ochronną, więc krem lipidowy na zimę będzie jak znalazł. Niewskazane są kwasy owocowe, barwniki i substancje zapachowe mające cechy podrażniające. Polecane są kosmetyki stworzone z myślą o wrażliwej skórze, mianowicie Emolium, AA i Vichy

Co powinien zawierać krem dla cery dojrzałej? Wskazówki dla seniorek

Kobieta dojrzała wklepująca krem na zimę

Zima przyczynia się do powstawania zmarszczek, zatem może pogłębiać zmiany w cerze osób dojrzałych. >>Krem do cery dojrzałej<< powinien zawierać kwas hialuronowy, który nawilża i wspomaga produkcję kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za młody wygląd skóry. Krem na zimę może mieć tłustą konsystencję, zawierać olejki, które zmiękczają,uelastyczniają i wzmacniają warstwę lipidową. Ważny jest wysoki filtr SPF, gdyż promienie słoneczne znacząco pogłębiają procesy starzenia skóry. Warto zainteresować się kosmetykami z peptydami. Wykazują działanie przeciwstarzeniowe, pogrubiają skórę, i dzięki temu jest bardziej odporna na działanie mrozu. Bogatą ofertę kremów na zimę dla cery dojrzałej posiada m.in. marka Bielenda Professional, Dr Irena Eris, oraz l'Oreal

Wybierz najlepszy krem na zimę na Domodi.pl:

Elegancka torba męska to hit zimy 2021/2022! Zobacz nasze ulubione modele! Elegancka torba męska to hit zimy 2021/2022! Zobacz nasze ulubione modele! 1 torebka – aż 3 różne stylizacje? Zobacz pomysły autorów bloga Anrika i szafa gra 1 torebka – aż 3 różne stylizacje? Zobacz pomysły autorów bloga Anrika i szafa gra