Jak stosować kwasy na twarz w domu? Wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegach z kwasami [PORADNIK]

Branża beauty coraz bardziej zbliża się do użytkowników poprzez oferowanie profesjonalnych produktów do samodzielnego użytkowania. Zaliczają się do nich kwasy kosmetyczne, które można stosować w zaciszu własnej łazienki. Dzięki temu możesz uzyskać efekt jak z salonu i nie musisz zawracać sobie głowy bookowaniem terminu. Sprawdź zatem, jak stosować kwasy na twarz i cieszyć się idealną cerą!

Jak stosować kwasy na twarz w domu? Wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegach z kwasami [PORADNIK]

Kwasy na twarz - kosmetyczny hit ostatnich lat. Co warto o nich wiedzieć?

Kwasy do stosowania na twarz w warunkach domowych to prawdziwy kosmetyczny hit. Szaleją za nimi beauty blogerki, Instagramerki i gwiazdy. Sama Kim Kardashian i jej siostry chętnie korzystają z ich dobroczynnych właściwości kwasów, a w ślad za nimi idą kobiety na całym świecie. Na rynku pojawia się coraz więcej profesjonalnych produktów z kwasami, m.in.: >>kremy do twarzy<<, toniki i peelingi. Odpowiednio dobrane, z optymalnym stężeniem, mogą zastąpić wizyty w salonie kosmetycznym. Efekty widoczne są już po kilku nałożeniach a sama aplikacja kwasów łatwo i szybko przeradza się w pielęgnacyjną rutynę.

Poza łatwością stosowania i ich dostępnością, za kwasami przemawiają przede wszystkim ich właściwości. Kwasy kosmetyczne są skuteczną bronią w walce z wszelkimi niedoskonałościami, takimi jak zaskórniki, trądzik, przebarwienia, a także zmarszczki lub nawet drobne blizny. W przypadku kwasów nie ma znaczenia wiek, gdyż zmiany skórne pojawiają się niezależnie od metryki. Jeśli przymierzasz się do wprowadzenia kwasów w swoją pielęgnację, określ swoją cerę wraz z jej potrzebami i dobierz dla niej najlepszy kosmetyk.

W jakich kosmetykach znajdują się bezpieczne dla cery kwasy?

Kwas na twarz

Jeśli chcesz wiedzieć jak stosować kwasy na twarz, wybierz przede wszystkim właściwy rodzaj kosmetyku. Na rynku istnieją czyste kwasy oraz półprodukty do tworzenia mieszanek kwasowych. Jednak ich stężenie jest bardzo wysokie, sięga 50-80%, co w niewprawnych rękach i przy niskim doświadczeniu może spowodować poparzenia. Zdecydowanie częściej polecane są gotowe kosmetyki z kwasami o zawartości ok. 5-20%. Są to kremy, peelingi i toniki do twarzy. Które ci się sprawdzą?

Kremy z kwasami do twarzy
Kosmetyki do twarzy zawierające kwasy wykazują działanie złuszczające, a dodatkowe właściwości zależą już od przeznaczenia kremu. Mogą to być właściwości nawilżające, matujące, regenerujące lub liftingujące. Kremy można nakładać na dzień i na noc. W ciągu dnia zaleca się jednak lżejsze kremy oraz dodatkową ochronę kremem z SPF. Jakie kremy z kwasami warto zakupić? Szczególnie polecane są kremy marki >>Nacomi<< lub Collistar.

Peelingi z kwasami do twarzy
Kwasy zawarte w peelingach zawierają bezpieczny dla skóry poziom stężenia. Są łatwe w użyciu i przynoszą widoczne rezultaty. Do tego są bezpieczne, ponieważ należy je zmywać, więc nie ma obaw, że mogą reagować np. na działanie słońca. Bardzo dobrym peelingiem polecanym nawet do skóry wrażliwej może być kwas migdałowy 10% od marki the Ordinary. 

Toniki z kwasami do twarzy
Tonizowanie skóry jest istotne przy kuracji z kwasami, by wyrównać poziom pH skóry. Tonik z kwasem posiada niskie stężenie kwasów, ale stosowany codziennie subtelnie ją pielęgnuje i jednocześnie dba o równowagę pH, czyli działa na zasadzie 2 w 1. Sprawdzi się do tego tonik rozświetlający z kwasem glikolowym 5% marki Miya Cosmetics. 

Rodzaje kwasów i ich efekty. Poznaj rodzaje kwasów, zanim zaczniesz stosować je na twarz

Zanim jednak pognasz do sklepu i kupisz losowy peeling do twarzy czy inny kosmetyk, poznaj rodzaje i właściwości kwasów. W przeciwnym razie dobierzesz kosmetyk niedopasowany do cery i zamiast upragnionej poprawy, pogorszysz stan skóry.

Kwasy są związkami eksfoliacyjnymi, co oznacza, że posiadają właściwości złuszczające naskórek (eksfoliacja oznacza złuszczanie). Dzielą się one ze względu na właściwości i zdolność do wnikania w struktury skóry. Te kryteria dzielą kwasy na 3 główne grupy: kwasy AHA, PHA i BHA. Co warto o nich wiedzieć?

Kwasy AHA

AHA to skrót od alfa-hydroksykwasów. Kwasy te działają najsilniej, ale jedynie na powierzchni skóry, ponieważ nie są w stanie przebić się przez sebum. Maksymalne stężenie tego kwasu w kosmetykach wynosi 20%.

Dla jakiej cery są kwasy AHA?
Dla skory suchej, normalnej, mieszanej i dojrzałej.

Jak działają?
Złuszczają wierzchnią warstwę naskórka, posiadają właściwości antybakteryjne, przeciwzmarszczkowe. Wyrównują koloryt i poprawiają jędrność skóry. Chronią włókna kolagenowe i wygładzają skórę.

Jakie kwasy zaliczają się do grupy AHA?
Kwas migdałowy, glikolowy, mlekowy, jabłkowy, winowy i pirogronowy. 

Kwasy PHA

Jest to grupa kwasów poli-hydroksylowych. Kwasy PHA wykazują bardzo delikatne działanie, jednak wnikają w głębsze warstwy skóry i działają na poziomie skóry właściwej. 

Dla jakiej cery są kwasy PHA?
Dzięki delikatnemu działaniu polecane są osobom z cerą wrażliwą, naczynkową, podatną na uszkodzenia, skłonnej do podrażnień i oznakami starzenia. 

Jak działają kwasy PHA?
Złuszczają, łagodzą podrażnienia, oczyszczają, wygładzają i wyrównują koloryt skóry. Posiadają właściwości przeciwzapalne i wspomagają regenerację skóry. Niwelują zmarszczki poprzez odbudowę włókien kolagenowych. Nawilżają i wspierają działanie antyoksydantów.

Jakie kwasy zaliczają się do grupy PHA?
Kwas laktobionowy, glukonolakton.

Kwasy BHA

Kwasy beta-hydroksylowe, które są w stanie przebić się przez warstwę sebum i działać dogłębnie. Mają silne działanie, więc są w stanie rozwiązać najtrudniejsze problemy skórne.

Dla jakiej cery są kwasy BHA?
Dla skóry tłustej, trądzikowej i problemowej, ze wszelkimi zmianami.

Jak działają kwasy BHA?
Odblokowują pory, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, redukują zaskórniki, przyspieszają gojenie uszkodzeń skóry, przywracają równowagę.

Jakie kwasy zaliczają się grupy BHA?
W kosmetyce stosuje się tylko jeden kwas BHA: kwas salicylowy. 

Minimalizm kosmetyczny – na czym polega skin minimalism? Odkryj nowy hot trend w pielęgnacji

Jakie efekty można uzyskać dzięki regularnemu stosowaniu kwasów?

Efekty działania kwasów na twarz

Podstawową funkcją kwasów jest złuszczanie naskórka, które pozwala usunąć martwe, zrogowaciałe warstwy naskórka a dodatkowo stymulują pracę naturalnych procesów skórnych. Do najczęściej wymienianych efektów stosowania kwasów zalicza się:

- oczyszczenie skóry twarzy i pozbycie się martwych komórek

- stymulacja odnowy komórkowej

- redukcja niedoskonałości - zaskórników, wyprysków

- wygładzenie skóry i niwelowanie pierwszych oznak starzenia

- ujędrnienie skóry i modelacja owalu twarzy 

- spłycenie utrwalonych zmarszczek

- wyrównanie kolorytu skóry, zmniejszenie przebarwień

- zrównoważona produkcja sebum

- przygotowanie cery do przyjęcia kolejnych etapów pielęgnacji

Efekt działania kwasów można w skrócie określić jako pełne oczyszczenie skóry, regenerację i widoczną poprawę jej kondycji. Skóra po zabiegu z kwasami jest nieskazitelnie czysta i dzięki temu efektywniej przyjmuje składniki pielęgnacyjne kolejnych kosmetyków. Ponadto, zabiegi z kwasami sprawiają, że skóra lepiej wygląda pod makijażem, podkład się nie warzy i lepiej wtapia się w skórę.

Jak bezpiecznie nakładać kwasy na twarz? Instrukcja krok po kroku

Kwestia stosowania kwasów na twarz może budzić wątpliwości, ponieważ wiele osób ma obawy przed podrażnieniami. Można jednak ich uniknąć, stosując się do podstawowych zasad. Najważniejszą z nich jest oczyszczenie skóry twarzy. Nie mogą znajdować się na niej brud ani pozostałości makijażu. Samo zmywanie makijażu płynem micelarnym to za mało - potrzebne jest umycie twarzy za pomocą pianki lub żelu. Dopiero wtedy można nałożyć kwas.

Aplikacja kwasu na twarzy nie jest skomplikowana. Niewielką ilość kosmetyku wystarczy rozprowadzić na twarzy i poczekać aż się wchłonie. W przypadku peelingu należy zmyć go po ok. 5-10 minutach. Należy to robić na czystej i suchej skórze twarzy. Przed nałożeniem kwasów trzeba dokładnie umyć ręce. Tuż po zabiegu, gdy kwas już wchłonie się w skórę, należy odżywić ją za pomocą kremu. Skóra nie powinna zostawać bez dodatkowego nawilżenia i odżywienia. Jeśli kosmetyk z kwasem nakładany jest rano, nie należy od razu nakładać po nim makijażu, szczególnie podkładów i pudrów, tylko odczekać ok. godzinę.

Jak często aplikować kwas? Zależy to od rodzaju kosmetyku oraz stężenia kwasu. Krem do twarzy z kwasami można nakładać codziennie, natomiast peeling wystarczy wykonywać 2-3 razy w tygodniu.

TOP 7 składników aktywnych, na które warto postawić w kremach do twarzy. Który jest dla Ciebie?

Skutki uboczne stosowania kwasów. Jak ich uniknąć?

Najczęstsze skutki uboczne stosowania kwasów na twarz, to uszkodzenie struktury skóry oraz poparzenia. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, więc należy przywiązać do nich szczególną wagę. Jeśli dopiero wprowadzasz kosmetyki z kwasami do pielęgnacji, zacznij od niższych stężeń. Gdy skóra zaczyna się przyzwyczajać do reakcji z kwasami, możesz stopniowo zwiększać moc kwasów. 

Podrażnienia skóry od kwasów mogą wystąpić, gdy nie są dopasowane do cery. Ten błąd dotyczy szczególnie cer wrażliwych i naczynkowych, na które kwasy działają zbyt intensywnie. 

Kolejnym skutkiem ubocznym są zmiany w przebarwienia cery pod wpływem działania promieni UV. Kwasy wykazują właściwości fotouczulające, więc pod wpływem słońca powodują zmiany w pigmentacji. Z tego względu zaleca się stosowanie kwasów wieczorem, a w dzień tylko i wyłącznie z dodatkową ochroną kremem z SPF.

Mimo wszystko trzeba pamiętać, że pierwsze kontakty z kwasami, nawet o niskiej mocy, mogą początkowo powodować zaczerwienienia i podrażnienie. Typowe jest również łuszczenie skóry przez pierwsze dni. Pomocne w tym przypadku będą kremy o działaniu nawilżającym i łagodzącym.

Przeciwwskazania do używania kwasów na twarz. Kiedy lepiej unikać kwasów?

Stosowanie kwasów jest rekomendowane każdemu typowi cery, jednak każda skóra jest inna i reaguje inaczej. Gdy masz wątpliwości, czy kwasy są dla ciebie odpowiednie, skonsultuj się z kosmetologiem.

Istnieją też przeciwwskazania do używania kosmetyków z kwasami. Występowanie przynajmniej jednego z nich wyklucza całkowicie zabiegi z eksfoliacją. Są to:

- otwarte uszkodzenia skóry i stany zapalne

- egzema

- opryszczka

- grzybica

- wirusowe i bakteryjne zakażenie skóry

- łuszczyca

- stwierdzona alergia na kwasy

- ciąża

- karmienie piersią

- chemioterapia.

Sprawdź kosmetyki z kwasami dla każdej cery na Domodi:

Trendy plus size na lato 2021 - w jakich sklepach znajdziesz najmodniejsze ubrania? Trendy plus size na lato 2021 - w jakich sklepach znajdziesz najmodniejsze ubrania? Fenomen klapków Crocs - od wygodnych butów na działkę po modowy must have [INSPIRACJE] Fenomen klapków Crocs - od wygodnych butów na działkę po modowy must have [INSPIRACJE]