Jak wydobyć skręt włosów? Vademecum zakręconej włosomaniaczki [PRODUKTY I PORADY]

Podobno osoby o prostych włosach marzą o kręconych, natomiast osoby z lokami pragną gładkiej tafli. Jednak pierwsza grupa ma ułatwione zadanie, gdyż okazuje się, że wiele pozornie prostych włosów ma tendencję do kręcenia lub falowania i można im w tym pomóc. Jak wydobyć skręt włosów i jak duży będzie ten skręt? Sprawdź!

Jak wydobyć skręt włosów? Vademecum zakręconej włosomaniaczki [PRODUKTY I PORADY]

Jak rozpoznać, że włosy chcą się kręcić i na czym polega wydobywanie skrętu?

Sposoby na wydobywanie skrętu włosów zyskują coraz większą popularność, ponieważ pozwalają zdefiniować rodzaj włosów, gdy trudno jest określić ich rodzaj. Od czego właściwie zależy, czy włosy się kręcą? Duże znaczenie ma genetyka, której nie da się zmienić. Pośrednio możemy wpłynąć na kwestie hormonalne, natomiast możemy wpłynąć na kondycję włosa rodzajem zabiegów fryzjerskich (farbowanie, prostowanie itp.), a także pielęgnacją. >>Kosmetyki pielęgnacyjne<< wydobywające skręt mają za zadanie nawilżyć włosy, lekko je dociążyć i nadać im sprężystości. Jest również plopping, czyli formowanie włosów poprzez ugniatanie pod materiałem. 

Czy jednak każdym włosom można nadać skręt? Jak to sprawdzić? Sprawdź, czy twoja fryzura wykazuje następujące cechy. Włosy mają tendencję do kręcenia gdy:

- są trudne do zdefiniowania — nie są w pełni proste ani w pełni falowane czy kręcone,

- włosy wydają się szorstkie i lekko przesuszone,

- po czesaniu na sucho powstaje puch,

- kosmyki wydają się niesforne i sprawiają trudności w układaniu,

- wystarczy odrobina wilgoci, by włosy się napuszyły, pojawiły fale lub wyraźny skręt,

- końcówki włosów często się podwijają.

Jeśli znalazłaś u siebie przynajmniej 2-3 cechy, to znaczy, że włosy chcą się kręcić!

Efekty wydobywania naturalnego skrętu włosów oraz typy skrętów

Wydobywanie skrętu włosów pozwala uzyskać zdrowe i piękne włosy. Przestają się puszyć, cała fryzura zyskuje nowy kształt, a loki i fale zostają podkreślone. Włosy łatwiej się układają, a przy długofalowej pielęgnacji skręt jest coraz łatwiejszy do uzyskania. Istnieją również rodzaje skrętów włosa, które określają ich punkt wyjściowy oraz możliwy do uzyskania efekt. Rodzaje skrętów włosów dzielą się na 3 grupy i 3 mniejsze podgrupy. 

Rodzaje skrętów włosa przedstawiają się następująco:

- 2a, 2b, 2c — typ włosów określanych jako falowane. Mają kształt litery S, gdzie 2a ma najmniejsze łuki, a 2c największe. Cechuje je delikatny i nietrwały skręt wymagający ciągłego odżywiania, np. maskami do włosów. Nie każde falowane włosy mogą się kręcić, ale włosy o skręcie 2c mogą stać się delikatnymi lokami.

- 3a, 3b, 3c — włosy kręcone mające zacieśniony skręt. Możliwe jest uzyskanie takiego skrętu zaczynając od fal 2c. Włosy te potrzebują stylizatorów i nawilżenia. 

- 4a, 4b, 4c — są to już typy włosów o najmocniejszym i najgęstszym, supełkowym skręcie, porównywane do afro. Mają dużą skłonność do przesuszania i puszenia, więc wymagają nawilżania i dociążania składnikami pielęgnacyjnymi.

Do określenia swojego typu włosów i możliwości skrętu potrzebna jest długotrwała pielęgnacja oraz obserwacja. Wydobywanie skrętu włosów powinno być wykonywane konsekwentnie i regularnie, by móc z pewnością stwierdzić, jak bardzo włosy mogą się zakręcić.

Kręcone włosy

Kosmetyki i akcesoria, które ułatwiają wydobywanie skrętu z włosów

Zaczynając przygodę z wydobywaniem skrętu włosów, konieczne są odpowiednio dobrane kosmetyki i akcesoria. Oto gotowa lista produktów, która przyda ci się na zakupach.

Odżywki dostosowane do porowatości włosa — tzw. równowaga PEH (P - proteiny, E - emolienty, H - humektanty) znacząco wpływa na kondycję włosów, wyrównuje poziom składników, dociąża, nawilża i odżywia. Dzięki temu znika puch, a włosy zyskują upragnioną elastyczność. Wiele marek oferuje pełne linie pielęgnacyjne z >>odżywkami do włosów<< opartymi na równowadze PEH, np. marka Trust my sister, Anwen, linia Hair in Balance by Only bio.

Aktywator skrętu — typowy kosmetyk wydobywający skręt włosów. Formuła produktu aktywuje skręt, czyli wydobywa go, uwydatnia i wzmacnia na dłuższy okres. Sprawdź aktywatory skrętu od Cantu, Taft, Syoss, Kérastase, Joanna. 

Olejki do włosów — cykliczne olejowanie włosów, mniej więcej raz w tygodniu, działa na włosy odżywczo i zamyka nawilżenie w łusce włosa, co jest bardzo ważne w przypadku loków i fal. Sprawdzone i rekomendowane >>olejki do włosów<< oferuje marka Nacomi, Mexmo, Bioelixire.

Stylizator — inaczej żel, mus lub pianka do włosów, które podtrzymują skręt. Wybór rodzaju kosmetyku zależy od osobistych preferencji. Zdecydowanie jednak najczęściej wybierane są >>pianki do włosów<<, np. Kallos, Wella, Nivea lub Syoss. Przydatne może okazać się silikonowe serum, które pomoże uformować odpowiednie spiralki. 

Uzupełnieniem pielęgnacji są odpowiednio dobrane akcesoria do włosów. Przede wszystkim należy pożegnać tradycyjny ręcznik do włosów i zamienić go na bawełniany turban (np. od Anwen) lub zwykły, bawełniany t-shirt. Do czesania przyda się grzebień z szerokimi ząbkami lub wąska >>szczotka do włosów<< z drewna o grubych, szeroko rozstawionych ząbkach. Pomocne mogą okazać się gumki do włosów typu scrunchie z bawełny i jedwabiu. Warto również zmienić poszewkę na poduszkę na jedwabną.

Kosmetyki do włosów kręconych

Jak wydobyć skręt włosów? Rutyna pielęgnacyjna krok po kroku

Mając arsenał kosmetyków do włosów kręconych i odpowiednie akcesoria, możesz przystąpić do działania. Wydobywanie skrętu zaczyna się już na etapie mycia włosów. Warto zaczynać od małych kroków stopniowo zmieniając rutynę pielęgnacyjną, by ostatecznie wprowadzić cały rytuał. Zachowuj delikatność, ponieważ drobne błędy mogą wpłynąć na skręt włosów.

Wydobywanie skrętu włosów krok po kroku:

1. Umyj włosy, ale wyłącznie skalp (skórę głowy). Nie rozprowadzaj szamponu na całej długości włosów. Niech spływa po nich jedynie woda z kosmetykiem i to wystarczy, by je oczyścić. Detergenty zawarte w szamponach mogą wysuszać końcówki.

2. Nałóż na włosy odżywkę od ucha po końcówki w dokładny sposób, separując pasma włosów, by preparat dokładnie dotarł między włosy. Delikatnie przeczesz włosy grzebieniem sekcja po sekcji, kierując się od końcówek do nasady.

3. Zmyj odżywkę bardzo dokładnie, a następnie następnie zaaplikuj aktywator skrętu i ugniataj włosy. Ilość produktu dostosuj do długości włosów — powinien po on pokrywać całe włosy równomiernie. Wczesz go we włosy. Po tym etapie możesz zacząć stylizować włosy.

Przydatne wskazówki:

- Olejowanie włosów wykonuj w zależności od potrzeb, choć optymalna częstotliwość, to ok. 2 razy w tygodniu. Olejowanie należy wykonywać przed myciem włosów. 

- Jeśli chodzi o metodę OMO, polega ona na nakładaniu odżywki, umyciu włosów szamponem i kolejnym nałożeniu odżywki. Pierwszą warstwę odżywki warto trzymać na głowie ok. 20 minut. Metoda ta chroni loki przed rozluźnieniem i działaniem detergentów zawartych w szamponie, ułatwia rozczesywanie bez wyrywania, wygładza strukturę włosów i dodatkowo je odżywia. OMO jest zbawienne dla bardzo suchych włosów.

- Przed nałożeniem stylizatora możesz nałożyć dodatkowo odżywkę bez spłukiwania, jednak ten krok zależy jedynie od indywidualnych potrzeb włosów.

Jak stylizować włosy po wydobyciu naturalnego skrętu włosów?

Po umyciu skóry głowy i odżywieniu włosów za pomocą odżywek możesz przejść do stylizacji włosów, która umocni skręt. Regularna stylizacja zgodnie z rekomendowaną techniką przyczyni się do pogłębienia skrętu włosów. Z czasem będą one coraz łatwiej się kręcić i układać.

Stylizacja loków krok po kroku:

1. Po nałożeniu aktywatora skrętu nałóż kosmetyk do stylizacji i wgnieć we włosy sekcja po sekcji. Następnie rozczesz włosy grzebieniem lub szczotką. 

2. Zacznij ugniatać włosy chwytając kosmyki w dłonie. Zabieg ten ułatwi wchłonięcie się stylizatora i uformuje skręt włosów.

3. Wykorzystaj metodę ploppingu. Plopping polega na ugniataniu włosów pod turbanem lub koszulką.  Podkręci to skręt i przyspieszy wysychanie. Dodatkowo ugniatanie włosów pod materiałem zapobiegnie puszeniu. Włóż włosy w turban lub koszulkę po wgnieceniu i wczesaniu stylizatora, zwiąż i delikatnie ugniataj przez ok. 5-15 minut. 

4. Jeśli zajdzie potrzeba, wysusz włosy suszarką z dyfuzorem. Najlepiej jednak pozostawić włosy do naturalnego wyschnięcia.

5. Gdy włosy będą już suche, rozprowadź w palcach odrobinę olejku do włosów i delikatnie przeczesz włosy, szczególnie końcówki. Zapobiegnie to tworzeniu się sucharków, czyli sklejonych, zbitych loków. Gotowe!

Wskazówka: gdy na drugi dzień zauważysz zmniejszony skręt włosów, spryskaj je czystą wodą, nałóż odrobinę aktywatora i stylizatora, wgnieć je we włosy, a potem wysusz. Jest to najszybszy sposób na reanimację fal i loków oraz utrzymanie ich w dni bez mycia lub na tzw. bad hair day.

Stylizacja kręconych włosów

Czego unikać, by utrzymać naturalny skręt włosów?

W biblii włosomaniaczki nie może zabraknąć kilku przestróg i błędów w pielęgnacji kręconych włosów. Nawet drobne nawyki, przyzwyczajenia, metody aplikacji i suszenia mogą mieć wpływ na skręt włosa i opóźnić jego formowanie. Sprawdź, czego unikać.

- Za dużo stylizatora — zbyt duża ilość produktu może skleić włosy i zamiast upragnionych loków i fal przyniesie efekt sklejonych strąków.

- Efekt mokrej Włoszki — pojawia się wtedy, gdy na włosach jest zbyt dużo nieprawidłowo przeprowadzonego produktu, np. odżywki czy aktywatora. Dlatego istotne jest nakładanie kosmetyków na ociekające wodą włosy, włącznie z aktywatorem. Dopiero po tej czynności można zacząć osuszać włosy.

- Czesanie włosów od nasady — czesanie włosów od czubka głowy zbija włosy w kołtuny, trudne do rozczesania. Grozi to osłabieniem i wypadaniem włosów. 

- Myj włosy letnią wodą — ciepła zbyt mocno je wysusza, a zbyt chłodna utrudnia wchłanianie kosmetyków przez włosy.

- Tarcie włosów turbanem lub koszulką — nie trzyj mokrych włosów koszulką czy turbanem, inaczej dojdzie do uszkodzeń mechanicznych w postaci połamanych włosów. Zamiast upragnionych loków, włosy będą dosłownie powyginane. Turban lub koszulkę nałóż dopiero po zaaplikowaniu aktywatora skrętu na mokre kosmyki.

Wydobądź skręt włosów dzięki produktom dostępnym na Domodi:

Domowe sposoby na długie i gęste rzęsy. Sprawdź, jak je upiększyć bez wizyty u kosmetyczki! Domowe sposoby na długie i gęste rzęsy. Sprawdź, jak je upiększyć bez wizyty u kosmetyczki! Stylizacje ciążowe na jesień i zimę 2021/2022 z Instagrama. Ubierz się modnie i komfortowo w ciąży! Stylizacje ciążowe na jesień i zimę 2021/2022 z Instagrama. Ubierz się modnie i komfortowo w ciąży!