Jak zmyć olej z włosów? Emulgowanie to jedyny ratunek, jeśli nie chcesz ich zniszczyć

Regularne olejowanie włosów niesie za sobą liczne korzyści – dodaje im blasku i miękkości, wygładza je, ułatwia rozczesywanie, chroni fryzurę przed nadmiernym puszeniem się, a do tego zwiększa elastyczność kosmyków. Zachęcona słowami zachwytu innych kobiet nałożyłaś na włosy olej, ale nie możesz go zmyć? Nie panikuj. Wystarczy go zemulgować, a bez problemu pozbędziesz się tłustej warstwy. 

Jak zmyć olej z włosów? Emulgowanie to jedyny ratunek, jeśli nie chcesz ich zniszczyć
Wiemy, jak zmyć olej z włosów Źródło: Getty Images

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nigdy wcześniej nie słyszałaś o emulgowaniu. Co kryje się pod tym tajemniczym słowem? Odpowiedzi najlepiej szukać na stronie polskiej królowej włosingu, czyli Agnieszki Niedziałek. Emulgowanie to po prostu: „zmywanie oleju z włosów dowolną odżywką”. 

Ponownie – nie panikuj, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłaś i nie wiesz, jak używać odżywki. Wbrew pozorom jest to banalnie proste, o czym przekonują tysiące kobiet, które regularnie wykonują w domu zabieg olejowania. Przeprowadzimy cię krok po kroku przez proces zmywania, aby mieć pewność, że twoje włosy wyjdą bez szwanku ze spotkania z naturalnym produktem do pielęgnacji. Gotowa? 

Zobacz też: Jak określić porowatość włosów? Pomoże ci w tym ten jeden test

Emulgowanie pod lupą. To powinnaś wiedzieć

Zmywanie oleju z włosów wcale nie musi być trudne
Zmywanie oleju z włosów wcale nie musi być trudne Źródło: Getty Images

Wiesz już, że emulgowanie oleju polega na zmywaniu go z włosów przy użyciu dowolnej odżywki. A jak to w ogóle działa? Formuły dwóch produktów – w tym przypadku oleju i odżywki – tworzą po połączeniu swego rodzaju emulsję, którą można bez problemu zmyć wodą. Co ciekawe, możesz śmiało wybierać naprawdę każdą odżywkę – nie tylko tę humektantową czy emolientową, ale także proteinową. 

Być może zastanawiasz się, dlaczego nie można użyć szamponu, skoro to właśnie on jest przeznaczony do usuwania z włosów zanieczyszczeń i sebum, które przecież też jest tłuste. Teoretycznie można. W praktyce jednak sięgnięcie po ten kosmetyk może zniweczyć efekty olejowania, sprawiając, że fryzura nie będzie miękka, elastyczna i gładka, a po prostu przesuszona. Nie bez powodu zaleca się korzystanie z odżywki – nie tylko ułatwia zmycie oleju, ale także jednocześnie pielęgnuje włosy. 

Wskazówka: Chociaż wspominamy w artykule o odżywce, to można z powodzeniem zastąpić ją też maską do włosów, jeśli masz ją akurat pod ręką. W szczególności polecamy ją właścicielkom gęstych i grubych kosmyków. 

Zmywanie oleju z włosów krok po kroku. Zobacz, jakie to proste

Zmywanie oleju krok po kroku
Zmywanie oleju krok po kroku Źródło: Getty Images

Emulgowanie można wykonać na sucho lub na mokro. W pierwszej wersji wygląda to następująco: 

  1. Zacznij od nałożenia na pokryte olejem włosy wybranej maski lub odżywki. 

  1. Wczesz kosmetyk we włosy i pozostaw na około 20-30 minut. 

  1. Spłucz odżywkę lub maskę. 

  1. Umyj głowę delikatnym szamponem, wykonując masaż skalpu. 

  1. Przed spłukaniem szamponu rozprowadź go na całej długości włosów 

  1. Spłucz szampon. 

  1. Jeśli czujesz taką potrzebę – możesz ponownie użyć odżywki. 

Jeśli chodzi o emulgowanie na mokro, to proces wygląda całkiem podobnie. Różnica tkwi w pierwszym etapie. W tym przypadku należy rozpocząć od spłukania oleju i dopiero po tym można przejść do nałożenia odżywki albo maski. 

Mamy inne poradniki ze świata pielęgnacji i stylizacji włosów. Przeczytaj też: 

Zobacz polecane produkty do włosów dostępne na Domodi.pl

Szary salon – jakie dodatki dobrać? Podpowiadamy, czym możesz urozmaicić pokój dzienny  Szary salon – jakie dodatki dobrać? Podpowiadamy, czym możesz urozmaicić pokój dzienny  Wcale nie jeansowe. Oto Idealne szorty dla 60-latki na lato 2024 Wcale nie jeansowe. Oto Idealne szorty dla 60-latki na lato 2024