Mikrodermabrazja w domu. Wyjaśniamy, jak i czym wykonać zabieg krok po kroku w domowych warunkach

Coraz więcej zaawansowanych zabiegów można wykonywać w domu. Mikrodermabrazja to jeden z nich. Dzięki dostępowi do odpowiednich urządzeń oraz kosmetyków można samodzielnie, krok po kroku wykonać mikrodermabrazję na własnej twarzy. Trzeba zachować przy tym odpowiednie środki ostrożności. Jakie to są? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy w artykule!

Mikrodermabrazja w domu. Wyjaśniamy, jak i czym wykonać zabieg krok po kroku w domowych warunkach

Mikrodermabrazja – co to jest? Kiedy warto się poddać zabiegowi?

Mikrodermabrazja, zwłaszcza w domu, zyskuje coraz więcej zwolenniczek (i zwolenników!). Podczas zabiegu wykorzystuje się specjalne urządzenie lub >>kosmetyki pielęgnacyjne<<. Cały proces polega na mechanicznym usuwaniu martwej warstwy naskórka, która zostaje zastąpiona przez nową. Jest to wsparcie dla naturalnego procesu złuszczania, podczas którego niejednokrotnie obumarłe komórki naskórka rogowacieją i gromadzą się w porach skóry, powodując niedoskonałości. Zabieg stanowi też rozwiązanie wielu problemów cery, z którymi nie radzą sobie tradycyjne kosmetyki.

Wskazaniem do mikrodermabrazji są:

- nadmiar sebum (łojotok),

- blizny,

- przesuszenie skóry,

- przebarwienia,

- rozszerzone pory,

- zaskórniki,

- zmarszczki,

- wiotkość skóry,

- zrogowaciały naskórek,

- szara, zmęczona cera,

- rozstępy.

Podczas mikrodermabrazji wykorzystuje się specjalne urządzenie z głowicą ścierającą, którą przesuwa się po skórze. Urządzenia wykorzystują różne technologie, które ze względu na mechanizm, użyty materiał oraz intensywność działania dzielą mikrodermabrazję na 3 rodzaje. Przedstawiają się następująco:

Mikrodermabrazja diamentowa głowica urządzenia wysadzana jest opiłkami diamentowymi. Urządzenie posiada zmienne głowice i pozwala zmieniać poziom ścieralności. Mikrodermabrazja diamentowa jest niezwykle delikatna. W niektórych przypadkach diament zastępuje szafir.

Mikrodermabrazja tlenowa – znana jako peeling wodno-tlenowy lub oxybrazja. Urządzenie do mikrodermabrazji stosuje strumień powietrza połączony z wodą i solą fizjologiczną. Mikrodermabrazja tlenowa poprawia ukrwienie skóry i dotlenia ją.

Mikrodermabrazja korundowa – w zabiegu wykorzystuje się podciśnieniową głowicę z mikro kryształkami korundu (tlenku glinu), czyli kamienia szlachetnego wykorzystywanego w kosmetologii. Mikrodermabrazję korundową cechuje dogłębne oczyszczenie skory.

Czy można samodzielnie wykonać zabieg mikrodermabrazji w domu?

Zazwyczaj mikrodermabrazję przeprowadza się w salonie kosmetycznym lub dermatologicznym z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu i kosmetyków. Doświadczone kosmetyczki (bądź dermatolożki) są w stanie dobrać odpowiedni narzędzie, intensywność i nacisk zgodnie z potrzebami danej skóry. W ten sposób minimalizują ryzyko uszkodzeń skóry przy jednoczesnym zachowaniu efektywności działania. Jednak rozwój technologiczny sprawia, że mikrodermabrazja w domu za pomocą podręcznego urządzenia jest jak najbardziej możliwa. Koszt urządzenia to ok. 200-600 zł, więc taki zakup zwraca się już po kilku użyciach.

Mikrodermabrazja w domu

Trzeba mieć jednak na uwadze, że urządzenia domowe są delikatniejsze, niż te w salonie, więc efekty mogą pojawić się nieco później. Konieczne jest również obserwowanie skóry przy pierwszych kilku zabiegach oraz dopasowywanie nacisku i rodzaju głowicy (w zestawach do mikrodermabrazji znajduje się kilka sztuk). Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta. Mając na uwadze te zalecenia, można już zastanowić się, jakie urządzenie do mikrodermabrazji domowej sprawdzi się na Twojej skórze?

Urządzenie do domowej mikrodermabrazji – jakie wybrać?

Przed wyborem urządzenia warto zastanowić się nad tym, na jakiej technologii powinno się opierać. W przypadku mikrodermabrazji w domu najczęściej wybieranym rodzajem jest diamentowa. Jest najdelikatniejsza, nadaje się do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Nie oznacza to, że pozostałe dwa rodzaje są mniej efektywne. Domowa mikrodermabrazja tlenowa sprawdzi się u osób ze skórą naczynkową. Natomiast mikrodermabrazja korundowa polecana jest osobom o cerze tłustej i mieszanej. Cerze suchej służy mikrodermabrazja diamentowa i korundowa. Co ważne, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych przy każdym rodzaju zabiegu.

Podczas poszukiwań urządzenia mikrodermabrazji domowej nie należy sugerować się ceną. Warto jednak zwrócić uwagę na aspekty, które dostępne są nawet u najtańszych urządzeń. Dobry sprzęt do mikrodermabrazji cechują:

- wymienne głowice, by móc je dopasować do potrzeb skóry,

- plusem jest wymienna głowica zasysająca starty naskórek,

- cicha praca urządzenia,

- regulacja głębokości ścierania,

- lekkość i wielkość – urządzenie powinno być poręczne,

- dostępność części zamiennych, która ułatwia wymianę zużytych elementów,

- uniwersalność – ten sam sprzęt może służyć jako odkurzacz do wągrów i zaskórników.

Kosmetyki do domowej mikrodermabrazji – w co się zaopatrzyć?

Nierzadko spotyka się porównanie mikrodermabrazji do tradycyjnego peelingu i jest to trafne spostrzeżenie. Sam zabieg mikrodermabrazji działa szybko i intensywnie, ale podobne efekty można uzyskać, stosując odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. Sprawdzą się przede wszystkim >>peelingi<<. Wiele marek kosmetycznych stworzyło specjalne linie produktów obiecujące efekty zbliżone do zabiegu mikrodermabrazji. Są nimi m.in. Tołpa, ale mogą to być również inne marki i kosmetyki niemające wyrazu "mikrodermabrazja" w opisie.

Peeling twarzy

Mikrodermabrazja w domu krok po kroku – sprawdź, jak poprawnie użyć sprzętu

Mikrodermabrazja w domu może być szybka, łatwa i bezbolesna, jeśli będzie wykonywana w przemyślany sposób. Bardzo istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta. Przy pierwszym zabiegu warto obserwować reakcje skórne – zaczerwienienie i uczucie swędzenia bądź pieczenia. Najgorszym przypadkiem jest uszkodzenie skóry, czyli zadrapanie. Delikatne zaczerwienienie i uczucie podrażnienia są normalne po zabiegu, jednak nie powinny być dokuczliwe. W takim razie, jak wykonać domową mikrodermabrazję krok po kroku?

Etap 1: przygotowanie do mikrodermabrazji

Mikrodermabrazję wykonuje się na czystej i suchej skórze. Nie mogą znajdować się na niej resztki kosmetyków makijażowych i pielęgnacyjnych, nawet krem i tonik.

- Należy unikać podrażnionych części twarzy, np. zadrapań, strupków, ranek.

- Podczas mikrodermabrazji nie wolno przesuwać głowicą po pieprzykach i krostach.

- Przed zastosowaniem urządzenia na całej twarzy należy przeprowadzić próbę na fragmencie skóry, dostosowując rodzaj głowicy oraz stopień działania. Przez dobę po próbie należy monitorować stan skóry.

Etap 2: właściwa mikrodermabrazja 

- Urządzenie należy uruchomić zgodnie z instrukcją. Głowicę i tempo zasysania dobiera się według preferencji.

- Przyrząd należy przyłożyć do skóry prostopadle. 

- Zabieg warto zacząć od strefy T, czyli od brody, obszaru wokół ust, kierując się do nosa z uwzględnieniem jego płatków,  następnie do czoła na całej szerokości.

- Ostatni etap to oczyszczanie policzków od dołu do środka twarzy, a potem od na boki. 

Po oczyszczeniu skóry twarzy wystarczy zaaplikować tonik, >>krem do twarzy<< oraz krem z wysokim SPF. Skóra po mikrodermabrazji nie wymaga specjalnego traktowania, ponieważ nie musi się goić. Trzeba jedynie unikać ekspozycji na silne promienie słoneczne.

Domowa mikrodermabrazja za pomocą kosmetyków – jak ją wykonać?

Domowa mikrodermabrazja z użyciem kosmetyków będzie szybka i przyjemna. Podobnie jak w przypadku urządzenia, warto wykonać próbę alergiczną i obserwować reakcje skóry. Jeśli nie wystąpią żadne zmiany, można przejść do właściwego zabiegu. Przy czym poszczególne kroki mogą różnić się między sobą w zależności od zestawu kosmetyków. Gotowe zestawy do mikrodermabrazji mają różne rodzaje i liczbę produktów. Tym razem skupimy się jednak na podstawowych krokach.

Jak wykonać mikrodermabrazję za pomocą kosmetyków?

- Mikrodermabrazja za pomocą kosmetyków powinna być wykonywana na czystej i suchej skórze.

- Kosmetyk złuszczający, np. peeling lub kwas należy nałożyć na twarz, omijając okolice oczu. Substancja powinna znajdować się na twarzy tyle czasu, ile wskazuje producent. Na tym etapie następuje dogłębne oczyszczenie cery.

- Po upływie wskazanego czasu można zmyć preparat.

- Następnie należy zastosować kosmetyk łagodzący, czyli >>maseczkę<< lub serum. Złagodzą podrażnienia i przywrócą cerze właściwy poziom pH.

- Po wchłonięciu można nałożyć ulubiony krem do twarzy.

Efekty, jakie daje mikrodermabrazja domowa. Czy są porównywalne zabiegów w salonie?

Efekty po mikrodermabrazji domowej są widoczne już po pierwszym zabiegu. Jest nim uczucie oczyszczenia skóry, nawilżenie, miękkość oraz wyjątkowe uczucie lekkości na twarzy. Makijaż leży zdecydowanie lepiej. Przy regularnej pielęgnacji za pomocą urządzenia do mikrodermabrazji można spodziewać się takich efektów, jak:

- odnowa komórkowa,

- odżywienie skóry,

- zmniejszenie porów, 

- poprawa kolorytu skóry,

- ograniczenie produkcji sebum,

- usunięcie zrogowaceń i zaskórników,

- zlikwidowanie przebarwień,

- poprawienie ukrwienia skóry, 

- gładkość i miękkość twarzy,

- pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny,

- spłycenie zmarszczek, 

- zwiększenie napięcia skóry,

- zmniejszenie widoczności blizn,

- zwiększona absorpcja tradycyjnych kosmetyków pielęgnacyjnych,

- eliminacja rozstępów.

Jak widać, mikrodermabrazja w domu przynosi zaskakujące korzyści, zwłaszcza przy regularnej pielęgnacji. Efekty porównywalne są do tych w salonie, jednak w gabinetach stosuje się silniej działający sprzęt, który przynosi szybsze rezultaty. Może być jednak obsługiwany wyłącznie przez profesjonalistkę, ponieważ tylko ona będzie mogła przeprowadzić zabieg w sposób bezpieczny.

Jak często należy wykonywać mikrodermabrazję w domu dla podtrzymania pożądanych efektów?

W przypadku każdej pielęgnacji i zabiegach kosmetycznych częstotliwość ich wykonywania zależy od potrzeb danej cery. Ta sama zasada dotyczy mikrodermabrazji domowej i u kosmetyczki. W gabinecie może być przeprowadzana w odstępie 3-4 tygodni. Często stosowaną praktyką są 3 serie zabiegów 2-3 razy w roku. Natomiast mikrodermabrazja w domu może być wykonywana maksymalnie co dwa dni, oczywiście przy delikatnym nacisku i niskich obrotach urządzenia. Warto jednak robić dłuższe przerwy, by skóra miała czas na odnowę i regenerację. Optymalnie będzie wykonywać mikrodermabrazję raz w tygodniu lub na dwa tygodnie. W ten sposób można podtrzymać rezultaty bez podrażnienia skóry twarzy. Warto nadmienić, że zabieg mikrodermabrazji najlepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym, gdyż należy unikać słońca mogącego podrażnić delikatną skórę po złuszczaniu.

Mikrodermabrazja w domu pielegnacja skory

Przeciwwskazania do wykonania mikrodermabrazji. Przeczytaj przed zabiegiem!

Mikrodermabrazja w domu jest delikatna i bezpieczna, ale nie może zostać wykonana, gdy występują:

- aktywny trądzik ropny lub różowaty,

- stany zapalne skóry,

- grzybica,

- łuszczyca,

- otwarte rany, zadrapania,

- tendencja do bliznowców,

- naczyniaki,

- infekcje skórne (opryszczka, brodawki wirusowe),

- jakiekolwiek nowotwory skóry,

- przyjmowanie leków rozrzedzających krew.

Zadbaj o skórę z kosmetykami z Domodi.pl:

Niezastąpione bluzy polarowe – damskie stylizacje z najcieplejszym elementem garderoby na zimę 2021 Niezastąpione bluzy polarowe – damskie stylizacje z najcieplejszym elementem garderoby na zimę 2021 Spodnie wyszczuplające uda do 90 zł: jeansowe, dresowe, eleganckie. Te fasony modelują sylwetkę! Spodnie wyszczuplające uda do 90 zł: jeansowe, dresowe, eleganckie. Te fasony modelują sylwetkę!