Szczotkowanie na sucho: efekty, szczotki, jak zrobić masaż. Kompleksowy poradnik

Słyszałaś już o szczotkowaniu na sucho, ale wciąż nie wiesz, z czym to się je? Poznaj jedno z największych odkryć w świecie beauty i dowiedz się wszystkiego o dobroczynnych właściwościach zabiegu. Jakiej szczotki używać i co tak naprawdę daje szczotkowanie ciała na sucho? Wyjaśniamy!

Szczotkowanie na sucho: efekty, szczotki, jak zrobić masaż. Kompleksowy poradnik

Szczotkowanie na sucho - na czym polega ten dobroczynny zabieg?

Szczotkowanie ciała na sucho to metoda znana w krajach azjatyckich już od setek lat. Zabieg ten zakorzeniony jest w tradycji ajurwedyjskiej, według której szczotkowanie stanowi nie tylko poranny rytuał >>urodowy<<, ale również sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn, dodanie mu energii i pobudzenie do działania. Azjatki pielęgnują w ten sposób ciało przez większość swojego życia,dzięki czemu przez długi czas cieszą się piękną, zdrową i promienną skórą. 

Masaż szczotką na sucho od kilku sezonów budzi zainteresowanie również w krajach europejskich, gdzie praktykowany jest nie tylko przez gwiazdy showbiznesu, modelki i instagramerki. Drewniane szczotki coraz częściej goszczą w łazienkach zarówno młodych dziewczyn, jak i dojrzałych kobiet. I bardzo dobrze! Szczotkowanie ciała przynosi bowiem zbawienne efekty, a na korzystanie z zabiegu nigdy nie jest ani wcześnie, ani za późno

Szczotkowanie na sucho to nic innego jak masaż ciała wykonany za pomocą szczotki z twardego lub miękkiego włosia (najczęściej naturalnego), bez użycia wody i jakichkolwiek preparatów pielęgnacyjnych. Działa jak peeling mechaniczny, jednak podskórnie da się wyczuć, że to zdecydowanie coś więcej. Wyraz troski o ciało i stan umysłu, karmienie nie tylko ciała, ale i ducha.

Przed i po: niesamowite efekty szczotkowania ciała

Regularne szczotkowanie ciała na sucho daje znakomite efekty! Warto przekonać się do tego niepozornego zabiegu i docenić jego zalety. Jest to domowy, tani i przede wszystkim skuteczny sposób na złuszczenie martwego naskórka, redukcję cellulitu, poprawę napięcia i ujędrnienia skóry oraz wyrównanie jej kolorytu. Szczotkowanie na sucho nie bez powodu cieszy doskonałą opinią wśród urodomaniaczek - wspomaga detoksykację organizmu, pobudza krążenie i łagodzi stres. Nie wymaga użycia kosmetyków ani specjalnego przygotowania. Wystarczy szczotka do masażu i odrobina wolnego czasu.

Chcesz rozpocząć przygodę ze szczotkowaniem na sucho i zastanawiasz się, po jakim czasie zobaczysz pierwsze efekty? Tak naprawdę różnicę poczujesz już po pierwszym zabiegu! Warto jednak, aby ten rytuał stał się Twoim codziennym nawykiem - wykonywany systematycznie przyniesie najlepsze rezultaty. 

Szczotkowanie na sucho przynosi też inne korzyści, między innymi pomaga uporać się z rogowaceniem okołomieszkowym, które objawia się nieestetycznymi czerwonymi krostami. To dość często występująca dolegliwość polegająca na zatkaniu ujścia mieszków włosowych komórkami martwego naskórka, w wyniku czego odrastające włoski wrastają w skórę zamiast się przez nią przebijać. Aby do tego nie dopuścić, wystarczy regularnie złuszczać naskórek.

Naturalne rytuały urodowe przypadły Ci do gustu? Zobacz, na czym polega joga twarzy!

Szczotkowanie ciała na sucho - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do wykonywania szczotkowania ciała na sucho są niezagojone rany, podrażnienia oraz zmiany chorobowe skóry takie jak trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy nowotwory. Do szczotkowania ciała z wielką ostrożnością powinny też podchodzić osoby z dużą ilością znamion i pieprzyków, które podczas pocierania ostrym włosiem mogą ulec rozdrapaniu. 

Zastanawiasz się, czy szczotkowanie na sucho jest wskazane w ciąży? Jeśli spodziewasz się dziecka i chcesz włączyć ten rytuał do codziennej pielęgnacji, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W zdrowej fizjologicznej ciąży szczotkowanie ciała jest w pełni bezpieczne i korzystne dla przyszłej mamy. Delikatny masaż pomoże Ci się zrelaksować, obniży poziom stresu i doda energii. Może też zapobiec wystąpieniu rozstępów lub zmniejszyć te, które są już widoczne. Po zabiegu zastosuj >>kosmetyk dla ciężarnych<< - oczyszczona skóra lepiej wchłonie wszystkie dobroczynne składniki kremu.

Początek przygody ze szczotkowaniem: jaką szczotkę wybrać?

Jaką szczotkę do masażu wybrać na początek?

Jaka szczotka do masażu będzie najlepsza na początek? Po pierwsze wybierz taką, która dobrze leży w dłoni i którą wygodnie się trzyma. Te kryteria spełniają szczotki o zaokrąglonym kształcie - niektóre z nich wyposażone są w uchwyt, inne w bawełniany pasek, dzięki któremu szczotka nie wysuwa się z dłoni. Do masażu pleców idealna będzie natomiast szczotka na długiej rączce, która umożliwi Ci dotarcie do problematycznych miejsc. 

Szczotka do masażu z włosia naturalnego 

Dużą popularnością wśród wszystkich urodomaniaczek cieszą się szczotki do masażu z naturalnego włosia zwierzęcego: szczeciny dzika lub włosia końskiego. Tego rodzaju szczotki są miękkie i delikatne, dlatego świetnie nadają się dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szczotkowaniem. Możesz zdecydować się na model w bukowej lub bambusowej oprawie. 

Opcja roślinna - szczotka z włókien agawy

Weganki oraz kobiety nieco bardziej zaprawione w boju z pewnością polubią się z roślinną wersją szczotek do masażu na sucho. Szczotka z włókien agawy, bo to o niej mowa, jest nieco twardsza i bardziej szorstka niż jej odzwierzęcy odpowiednik. Dzięki swojej chropowatej strukturze świetnie sprawdzi się jako szczotka antycellulitowa! Przy zakupie zwróć uwagę na osadzenie włosia - powinno być gęste i równo przystrzyżone. Dobrą opinią cieszą się m.in. szczotki Nested Brushes. Marka ma w swojej ofercie także delikatne szczotki do szczotkowania twarzy. 

Szczotka z włosiem syntetycznym

Na rynku znajdziesz również szeroki wybór szczotek z włosiem syntetycznym, które jednak nie są polecane tak chętnie, jak szczotki naturalne. Powód? Sztuczne włosie może powodować podrażnienia i uczulenia, dlatego, jeśli masz delikatną skórę i skłonność do alergii czy zaczerwienień - postaw na naturalne rozwiązania.

Jak zrobić zabieg szczotkowania ciała na sucho?

Jak zrobić zabieg szczotkowania na sucho?

Do szczotkowania ciała na sucho warto przystąpić rano, najlepiej jeszcze przed pójściem pod prysznic i zaaplikowaniem jakichkolwiek kosmetyków. Przekonasz się, że pobudzający masaż da Ci porządny zastrzyk energii i zadziała lepiej niż mocne americano! Ponadto szczotkowanie doskonale przygotuje Twoją skórę do kolejnych etapów pielęgnacji - wmasowania nawilżającego >>balsamu<< lub odżywczego serum.

Szczotkowanie skóry na sucho rozpocznij od stóp, kierując się ku górze i kończąc na okolicach dekoltu. Zacznij od lekkiego nacisku, stopniowo go zwiększając - musisz wyczuć, jaki masaż Ci odpowiada, a jaki powoduje u Ciebie dyskomfort. Wykonuj zdecydowane, energiczne ruchy od dołu do góry - taka technika masażu pobudzi układ limfatyczny, co z kolei pozwoli organizmowi oczyścić się z toksyn. Brzuch wymasuj delikatnymi okrężnymi ruchami zgodnymi z kierunkiem przesuwania się wskazówek zegara. Omijaj okolice szyi i biustu - szczotkowanie tych partii ciała mogłoby wywołać podrażnienia. Szczotkę trzymaj najlepiej pod kątem 45 stopni, a nie prostopadle - wówczas masaż będzie bardziej subtelny. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy zdecydowałaś się na zakup modelu z bardzo twardym włosiem. 

Najlepsze efekty uzyskasz, włączając ten zabieg szczotkowania do codziennej pielęgnacji. Jeśli wejdzie Ci w nawyk, kilka minut masażu wykonywanego codziennie rano stanie się Twoim sposobem na udany dzień.

Masaż ciała pod prysznicem: szczotkowanie na mokro

Szczotkowanie ciała możesz przeprowadzić również na mokro - pod prysznicem lub podczas kąpieli w wannie. Ciepła woda sprawi, że masaż będzie odczuwany jako mniej intensywny, co może być zaletą dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze szczotkowaniem. Przeprowadzenie tego zabiegu na mokro niesie za sobą szereg korzyści, dlatego, jeśli nie przekonuje Cię masowanie na sucho, rozważ opcję z udziałem wody. Dzięki szczotkowaniu ciała na mokro pobudzisz krążenie krwi, poprawisz sprężystość skóry i złuszczysz martwy naskórek. Zabieg w wodzie wykonujemy dokładnie według tego samego schematu: zaczynając od stóp i kierując się w stronę serca.

Jak dbać o szczotkę do masażu? Poradnik

Jeśli chcesz, aby szczotka do masażu ciała posłużyła Ci na dłużej, musisz pamiętać o utrzymywaniu jej w czystości. Co prawda do szczotkowania na sucho nie używa się kosmetyków, których resztki mogłyby gromadzić się we włosiu, jednak nie oznacza to, że akcesorium nie wymaga regularnego mycia. Na szczotce osadza się zarówno martwy naskórek, jak i kurz, dlatego raz w tygodniu wyczyść ją, używając delikatnego mydła i ciepłej wody. Następnie postaw szczotkę włosiem do dołu i pozostaw do naturalnego wyschnięcia. 

Wyjątkiem są tutaj drewniane szczotki, których nie należy moczyć w wodzie (w przeciwnym razie mogą popękać). Jeśli chcesz wyczyścić gadżet wykonany z drewna, sięgnij po inne metody odkażania. W tym celu świetnie sprawdzi się np. olejek z drzewa herbacianego, którym wystarczy skropić włosie. Taką szczotkę po kilku miesiącach będziesz musiała wymienić na nową.

Szczotkowanie ciała a peeling. Czym się różnią?

Szczotkowanie ciała i peeling różnią się od siebie nie tylko intensywnością i rezultatami, ale także czynnościami, które im towarzyszą. Szczotkowanie na sucho lub mokro to prawdziwa gratka dla minimalistek i miłośniczek naturalnych rytuałów inspirowanych kulturą Dalekiego Wschodu. W przeciwieństwie do peelingu, suchy masaż nie wymaga użycia żadnych kosmetyków, które należałoby zmywać z ciała i... wanny (kto robił domowy peeling z fusów po kawie, ten wie, co oznacza sprzątanie po tej dawce przyjemności). Z punktu widzenia ekologii i ekonomii - szczotkowanie ma same plusy. 

Peeling to zabieg, który wykonujemy zawsze na mokro. Drobinki zawarte w >>kosmetykach do peelingu<< mają za zadanie złuszczyć martwy naskórek, usunąć zanieczyszczenia, odblokować ujścia gruczołów łojowych i wyrównać koloryt skóry. Peelingowanie zwykle nie wymaga użycia siły nacisku na skórę, przez co jest mniej intensywne niż masaż wykonany szczotką.

Stylizacje na święta - co ubrać na Wielkanoc 2021? Sprawdź 3 propozycje [video] Stylizacje na święta - co ubrać na Wielkanoc 2021? Sprawdź 3 propozycje [video] Dzień modnych kobiet. Wyjątkowe prezenty dla niej Dzień modnych kobiet. Wyjątkowe prezenty dla niej