Milena Bekalarska x Domodi: Konkurs Dekada Mody Domodi

Z okazji 10. urodzin Domodi poprosiliśmy Milenę Bekalarską – doradcę wizerunku i jurorkę konkursu Dekada Mody Domodi, o wytypowanie swojej autorskiej listy Top 10 perełek modowych ostatniego dziesięciolecia. Zobaczcie, co trafiło do jej zestawienia.

Milena Bekalarska x Domodi: Konkurs Dekada Mody Domodi

Ostatnia dekada w modzie pokazała, że trendy nie są jedynym wyznacznikiem, mówiącym nam, jak mamy się ubierać. Liczy się indywidualizm, oryginalność i nasza interpretacja. W ostatnich latach projektanci każdorazowo pokazywali nam szeroki wachlarz kolorów i wzorów, obecnych w danym sezonie. Więcej opcji nie zawsze oznaczało jednak łatwiejszego wyboru. Jako stylistka pracuję i obracam się w różnych estetykach stylizacji. W dzisiejszych czasach nie brakuje nam ubrań i towaru. Czasem pierwiastkiem, którego nam brakuje, jest pomysł i sposób, jak daną rzecz wystylizować.

1. Jacquemus & Bella Hadid

Francuska marka Jacquemus w 2020, w środku pandemii, postanowiła kontynuować sesje zdjęciowe mimo lockdownu. To jeden z pierwszych brandów, który zdecydował się na ten krok i może dlatego zapadł mi w pamięć. Sesja, którą wybrałam, pokazuje, że mimo bardzo rozwiniętej technologii, nadal liczy się pomysł i kreatywność. Bez odpowiedniej historii, żadna sesja zdjęciowa czy projekt, po prostu się nie obroni… nawet ten z dużym budżetem. 

2. Magda Butrym & Kim Kardashian

Polska marka, stworzona przez projektantkę z Zabrza w 2014, może pochwalić się wieloma sukcesami. Bardzo świadomie budowany marketing oraz ambitne plany dotyczące nie tylko polskiego, ale również światowego rynku, przyczyniły się do osiągnięcia spektakularnego efektu: Kim Kardashian w spódnicy polskiej marki. Samej gwiazdy można nie lubić albo można ją uwielbiać. Jednak jedno  jest pewne: Kim robi zasięgi i niełatwo do niej dotrzeć. Wybrałam to wydarzenie, aby pokazać, że polska moda nie powinna mieć kompleksów na tle światowych marek. Jakością nie brakuje nam dużo, a kolejne marki (m.in. Chylak) udowadniają, że ‘it girls’ z całego świata kochają rzeczy #madeinpoland.

3. Dior 2017

Projektantka Maria Grazia na pokazie Dior zaprezentowała t-shirt z hasłem: „We should all be feminists”. Wydarzenie pokazuje, że moda, to nie tylko ubrania. Ta branża powinna poruszać różne tematy, często niewygodne.

4. Diet Prada na Instagramie

Rok 2014 to moment pojawienia się na Instagramie profilu Diet Prada. Od tego czasu duet Tony Liu i Lindsey Schuyler tropią nieetyczne zachowania w branży mody. Pokazują na swoim profilu kradzieże własności intelektualnej, ograniczanie wolności, przypadki dyskryminacji – to wszystko z dużymi nazwiskami i domami mody w tle (oberwało się m.in. Dolce&Gabbana). Wydarzenie to trafiło na moją listę, ponieważ w dzisiejszych czasach magazyny modowe nie są jedynymi wyroczniami mody. Teraz każdy może wyrazić swoje zdanie, pokazać w Internecie swój pomysł, czy punkt widzenia.

5. J.Lo ponownie w Versace

Jennifer Lopez po raz pierwszy zaprezentowała półprzezroczystą sukienkę z ogromnym dekoltem projektu Donatelli Versace na gali rozdania nagród Grammy w lutym 2000 roku. Dokładnie dwie dekady później kreacja „jungle dress” zamknęła pokaz Versace. Oczywiście ponownie zaprezentowała ją JLo. Sytuacja stała się viralem na Instagramie. Subiektywnie ujmując, J. Lo jest jak wino, z wiekiem jeszcze lepsza.

6. Pożegnanie Franci Sozzani

W 2016 roku branży mody pożegnała redaktor naczelną włoskiej edycji Vogue. Jeżeli jeszcze nie oglądaliście dokumentu na Netfliksie o tej Włoszce, to bardzo polecam. Zapisała się w kartach historii mody z wielu powodów. Ja uwielbiałam jej sesje: kontrowersyjne i zawsze poruszające tematy obecne na świecie. Przykład? Choćby sesja nawiązująca do katastrofy ekologicznej lub słynne wydanie #blackissue.

7. Nowa era Gucci

W 2015 roku marka Gucci zaliczyła prawdziwy rebranding. Wszystko za sprawą nowego dyrektora kreatywnego. Alessandro Michele sprawił, że marka Gucci stała się prawdziwym love brandem. Wyciągnął ją z problemów finansowych i stworzył nową estetykę. Gucci przestało być kojarzone z kobiecymi sylwetkami stworzonymi przez Toma Forda. Nowe Gucci to styl retro, oversizowe okulary, cekinowe sukienki, kardigany, brokatowe buty i babcine chustki na głowie.

8. Harry Styles i Vogue

Amerykańska edycja Vogue zaprosiła w 2020 roku na swoją okładkę słynnego wokalistę Harry’ego Styles. Dlaczego wszystkim ta sesja zdjęciowa zapadła w pamięć? Mężczyzna pojawił się na okładce sam, bez kobiety. Dodatkowo Harry jako heteroseksualny mężczyzna wystąpił w spódnicy i stylizacjach typowych dla mody damskiej. To również przykład sytuacji, w której branża mody porusza ważne tematy – kwestię płci, gender i stereotypów.

9. See now, buy now

Teraz to hasło nikogo nie dziwi, ale w 2016 namieszało trochę w branży mody. Nowa strategia domów mody m.in. Ralph Lauren, Tom Ford, Tommy Hilfiger, Burberry, które zdecydowały się na wdrożenie nowego, rewolucyjnego podejścia do sprzedawania ubrań z wybiegów. Dzisiaj widzisz, dzisiaj kupujesz. Koniec z czekaniem całego sezonu, aby upolować swoją wymarzoną rzecz. Efektem tej tendencji są słynne „dropy”, często wprowadzane również przez polskie marki. Z jednej strony jest to dobry ruch i bezpieczniejszy dla modowych biznesów –  lepiej wprowadzać często nowości, ale w mniejszej ilości, niż duże kolekcje ubrań dwa razy w roku. Z drugiej strony ruch niestety  napędza konsumpcjonizm.

10. Bye Karl

W lutym 2019 świat mody obiegła smutna wiadomość. Śmierć Karla Lagerfelda była szokiem dla wielu osób. Niemiecki projektant pracował dla Chanel i Fendi. Pracowity i uzdolniony, posiadał wiele talentów. Zastępczynią projektanta została Virginie Viard, która teraz tworzy kolekcje dla domu mody Chanel. Wcześniej była prawą ręką Karla, więc ta decyzja nie była zaskoczeniem.

Poznajcie bliżej Milenę Bekalarską

Milena podzieliła się z Domodi nie tylko swoją listą Top 10 ostatniej dekady, ale także wzięła udział w cyklu #fashionshortcuts, w którym zadajemy naszym modowym przyjaciołom serię szybkich pytań. Zobaczcie poniżej, jakich odpowiedzi udzieliła Milena. Zapraszamy też na nasz profil Instagram >>@domodipl<<, gdzie w wyróżnionych relacjach (w zakładce Konkurs) znajdziecie Insta Stories Mileny, szerzej odpowiadającej na nasz zestaw pytań. Miłego oglądania!

Modne stylizacje damskie na jesień 2021 - sprawdź, jak się ubrać w zgodzie z trendami! Modne stylizacje damskie na jesień 2021 - sprawdź, jak się ubrać w zgodzie z trendami! Ice Cream Cone Look - trend, który podbija Instagram. Sprawdź, na czym polega i zainspiruj się! Ice Cream Cone Look - trend, który podbija Instagram. Sprawdź, na czym polega i zainspiruj się!