Rocznica śmierci Karla Lagerfelda - wspominamy mistrza

Karl Lagerfeld - chociaż to nazwisko jest znane wszystkim miłośnikom mody, tak naprawdę znało go niewielu. Stale ukryty za swoimi nieodzownymi ciemnymi okularami, zakochany w kotce Choupette, sam siebie nazywał człowiekiem-metką. Kim był jeden z najsłynniejszych projektantów w historii, który zmarł dokładnie rok temu?

Rocznica śmierci Karla Lagerfelda - wspominamy mistrza

fot. ons.pl

Pan Labelfeld

Karl Lagerfeld to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i wyrazistych osobowości świata mody. Okrzyknięty geniuszem i wizjonerem, sam siebie nazywał Labelfeldem, człowiekiem-metką. Jego biografia nierozerwalnie związana jest ze zmieniającym się obrazem branży: pierwsze kroki w projektowaniu stawiał w latach 50. u Pierre’a Balmaina, dekadę później rozpoczął pracę dla domu mody Fendi (która trwała aż do jego śmierci). 

Od 1983 roku, kiedy został dyrektorem artystycznym domu mody Chanel, regularnie odświeżał kultowe pomysły samej Coco: tweedowe marynarki, minispódnice, naszyjniki z pereł, czółenka z czarnym noskiem czy pikowane torby na łańcuchu. Dzięki niemu marka zyskała rozgłos i stała się synonimem luksusu, osiągając sprzedaż na poziomie 11 miliardów dolarów w 2018 roku.

Sam też stał się ikoną stylu. W charakterystycznych przyciemnianych okularach na nosie, wysokim kołnierzyku, czarno-białych ubraniach i rękawiczkach bez palców prezentował się szykownie i tak, jakby jego samego zmieniające się trendy zupełnie nie dotyczyły. Równie konsekwentny był w swojej pracy twórczej. Niezależnie od tego, dla kogo projektował, jego pomysły można było rozpoznać z daleka. Kochał wysublimowaną elegancję, ale nie stronił też od wymyślania zabawnych wariacji na temat printów ze swoją kotką Choupette w roli głównej.

Rysował, nałogowo robił zdjęcia, urządzał wnętrza, a jego pokazy były zawsze spektakularnym spektaklem na wielką skalę: z niezwykłą scenografią i topowymi modelkami, których najważniejszym sukcesem było otworzyć show Fendi czy Chanel. Aż do momentu swojej śmierci 19. lutego 2019 roku, pomimo wieku (miał 85 lat), nie przestawał doskonalić szkiców i pracować nad kolejnymi rewolucyjnymi konceptami.

Karl Lagerfeld w Słowniku Mody

Karl prywatnie

Karl urodził się w 1933, 1935 lub 1938 roku - biografowie projektanta wciąż sprzeczają się, co do autentyczności tych dat, a on sam zwodził w tej sprawie dziennikarzy. Jego ojciec był znanym hamburskim przemysłowcem, a matka - skrzypaczką. Karl, głodny wrażeń, ciekawy świata i znudzony powojennymi Niemcami, już jako nastolatek przeprowadził się do Paryża i szybko zaczął wygrywać konkursy dla projektantów. 

Jego życie prywatne zawsze owiane było tajemnicą. Pokazywał innym tylko to, co chciał, nad resztą zachowując ścisłą kontrolę. Nie stronił od kontrowersyjnych wypowiedzi nie tylko o gwiazdach (na przykład oburzył opinię publiczną, nazywając Adele “grubą”, a Lanę del Rey “rzeźbą z implantów”), ale też o politykach, kampaniach społecznych, uchodźcach, osobach otyłych czy po prostu… o kobietach. Markom, dla których tworzył, zawsze uchodziło to na sucho. W końcu Lagerfeldowi, cesarzowi mody, wolno było wszystko.

Jak żył Karl? Podobno miał lokaja, który przynosił mu puszkę ukochanej coli na srebrnej tacy, zgromadził biblioteczkę składającą się z 300 tysięcy książek, swój majątek zapisał w spadku kotce, a w dzieciństwie nawet do snu nosił bieliznę uciskającą, bo według matki miał “za gruby brzuch”. Chociaż wokół Karla Lagerfelda narosło wiele legend, które sam umiejętnie podsycał, nikt nie zna o nim całej prawdy. Swoje życie potrafił zaprojektować tak samo, jak autorskie kolekcje, które swoją drogą na długo pozostaną wyznacznikiem modowego wizjonerstwa. 

Chanel kieruje obecnie Virginie Viard, która przez 30 lat towarzyszyła Karlowi w pracy, ucząc się jego wrażliwości i podejścia do biznesu. Kolejna przygotowana przez nią kolekcja udowadnia, że znakomicie się spisała jako uczennica wielkiego mistrza. Podobnie zresztą jak Silvia Venturini Fendi, która objęła stery w domu mody, założonym przez jej dziadków.

W stylu Karla Lagerfelda:

It bags - 9 najbardziej luksusowych torebek na świecie
It bags - 9 najbardziej luksusowych torebek na świecie Styl boho nie tylko na lato! Zobacz 3 najmodniejsze stylizacje [VIDEO] Styl boho nie tylko na lato! Zobacz 3 najmodniejsze stylizacje [VIDEO]